Soczewki sferyczne a asferyczne – czym są, różnice między nimi i komu polecić dany rodzaj?
Soczewki asferyczne różnią się od sferycznych – mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób z zaawansowanymi problemami wzrokowymi. Nie chodzi tu jedynie o korekcję wzroku, ale też o względy estetyczne. Jak dobrać soczewki okularowe do swojej wady wzroku? Jak mogą wpłynąć one na wygląd twarzy i oczu w okularach? Na te pytania odpowiadamy w naszym w artykule.
Soczewki sferyczne a asferyczne
Soczewki sferyczne i asferyczne różnią się konstrukcją. Pierwsze wykonane są na bazie wycinka sfery, czyli kuli, natomiast drugie posiadają kształty bardziej zaawansowanych figur geometrycznych. Właśnie z tego wynikają minimalne różnice w sposobie, w jaki oba rodzaje soczewek załamują światło, co prowadzi do zmiany jakości widzenia.
W przypadku małych wartości korekcyjnych stosuje się zwykle soczewki sferyczne. Modele asferyczne, ze względu na konstrukcję umożliwiającą wykonanie cieńszych i lżejszych okularów, sprawdzają się z kolei w przypadku korekcji większych wad wzroku czy różnowzroczności. Często wymagają one jednak dłuższej adaptacji u użytkownika okularów.
Soczewki asferyczne – co to jest?
Powierzchnie asferyczne w konstrukcji soczewek zaczęto wykorzystywać po to, by poprawić komfort noszenia okularów. Stosowanie tego typu soczewek pozwala też na poprawę wyglądu szkieł, a wobec tego – całej twarzy. W porównaniu z soczewkami sferycznymi modele asferyczne są cieńsze i lżejsze. Sprawia to, że są dużo wygodniejsze w noszeniu oraz lepiej wyglądają. Zastosowanie konstrukcji asferycznej umożliwia ponadto zminimalizowanie zniekształceń, zapewniając idealne, wierne odwzorowanie obrazu, nawet podczas patrzenia przez boczne obszary soczewek. Obraz staje się krystalicznie czysty, a idealne oddanie kolorów i brak zniekształceń brzegowych na soczewkach wpływają na lepszą jakość widzenia. Takie rozwiązanie jest w głównej mierze polecane osobom, które potrzebują większej korekcji sferycznej lub mają astygmatyzm.
Dodatkowo, w przypadku soczewek asferycznych, oko wygląda bardziej naturalnie – znika problem z wrażeniem zmiany jego wielkości w zależności od mocy soczewek. To ważna zaleta dla osób o dużej wadzie. W okularach można wyglądać korzystnie w przypadku soczewek asferycznych o mocy zarówno dodatniej, jak i ujemnej. Proporcje twarzy noszącej je osoby zostaną zachowane.
Soczewki asferyczne – dla kogo będą najlepsze?
Soczewki asferyczne nie powodują aż tylu zniekształceń obrazu co soczewki sferyczne. Wpływa to na wyższy komfort u noszących je osób. Różnica ta dotyczy szczególnie okularów o wyższych wartościach korekcji (o +/- 4 dioptrie i większych). Soczewki asferyczne sprawdzą się też u osób z różnowzrocznością, czyli tych, u których wada wzroku jednego oka jest inna od wady drugiego oka. W porównaniu z tradycyjną soczewką sferyczną szkła asferyczne mają znacznie mniej zakrzywioną powierzchnię. Dzięki ich zaawansowanej konstrukcji obszar, w którym obraz nie ulega zniekształceniu, jest dużo większy, co zapewnia osobie noszącej okulary zdecydowanie lepszą jakość i ostrość widzenia.
Dodatkowym walorem estetycznym szkieł asferycznych jest fakt, że zastosowanie ich umożliwia zachowanie naturalnego wyglądu oczu. Wybranie ich pozwala na uniknięcie wrażenia nienaturalnego pomniejszenia (przez szkła o mocy ujemnej) lub powiększenia (przez szkła o mocy dodatniej) oka. Ważnym atutem soczewek asferycznych jest też ich mniejszy ciężar. Noszenie lżejszych szkieł z pewnością zapewni użytkownikowi okularów większe poczucie komfortu.
Decydując się na szkła asferyczne, warto wiedzieć, dla kogo nie są one odpowiednie. Okazuje się bowiem, że nie każdy może z nich korzystać. Nie sprawdzą się, gdy wartości korekcyjne są małe. Noszący soczewki sferyczne zazwyczaj nie mają problemów ze zmianą szkieł na asferyczne. W przypadku osób starszych i posiadających soczewki o wysokich mocach dodatnich okres adaptacyjny może być jednak dłuższy.
Soczewki asferyczne – wady takiego rozwiązania
Soczewki asferyczne nie są pozbawione wad. Na jedną z nich wpływ ma tzw. indeksowanie. Pozwala ono uczynić soczewki o większych wartościach cieńszymi i lżejszymi, a w konsekwencji bardziej komfortowymi w użytkowaniu. Im wyższy jest jednak indeks, tym gorsze są właściwości optyczne soczewek.
Mimo że soczewka asferyczna zapewnia lepsze i bardziej komfortowe widzenie, w pierwszych momentach korzystania z nowych okularów osoby posiadające szkła o dużych mocach dodatnich mogą odczuwać nieznaczne zdezorientowanie. Wynika to z przyzwyczajenia do zjawiska powiększania obrazu o nawet 25% w przypadku zwykłych soczewek sferycznych. Przez szkła okularowe asferyczne widzimy świat w naturalnych rozmiarach, dlatego nasze oczy i mózg muszą dostosować się do nowej rzeczywistości.
Podczas korzystania z soczewki asferycznej wadą z pewnością będzie możliwość zauważenia nieznacznych odkształceń przedmiotów obserwowanych przez peryferyjne części szkieł. Zniekształcenia te uzależnione są od wielkości wady wzroku. Im większa wada, tym deformacje mogą być bardziej odczuwalne przez użytkownika.
Soczewki sferyczne – co to takiego?
Soczewki sferyczne stosowane są do korekcji podstawowych wad wzroku – krótkowzroczności i nadwzroczności. Kształt takiej soczewki oparty jest na wycinku kuli, a najlepszą koncentrację wiązki światła uzyskujemy w jego centrum. Moc optyczna zachowana jest na całej powierzchni soczewki, jednak im dalej od jej centrum, tym silniej obserwowane są aberracje, czyli zniekształcenia obrazu związane ze zmianą grubości soczewki. Ponadto osoby obarczone większą wadą wzroku, noszące okulary z dodatnimi soczewkami sferycznymi, widzą przedmioty większe niż ich naturalny rozmiar. Dopiero spoglądając przez szkła asferyczne, dostrzegają tę różnicę i mogą zobaczyć świat w rozmiarach zbliżonych do rzeczywistych.
Tradycyjne soczewki sferyczne są grubsze niż asferyczne i mają bardziej wypukły kształt. W przypadku soczewki dla krótkowidza, czyli przy wartości ujemnej, centrum soczewki jest najcieńsze a grubość wzrasta na jej bokach (odwrotnie jest u dalekowidza). W przypadku większych wartości korekcji przekłada się to na wygląd oczu osoby noszącej okulary. Soczewki sferyczne o znacznej mocy dodatniej optycznie powiększają oczy, a te o mocy ujemnej – pomniejszają je. Właściwość ta z pewnością sprawi, że użytkownicy okularów mający krótkowzroczność lub nadwzroczność docenią szkła o konstrukcji asferycznej i to, jak poprawiają one wygląd noszących je osób.
Soczewki sferyczne – dla kogo?
Soczewki sferyczne stosuje się w optyce bardzo często – sprawdzą się świetnie w korekcji mniejszych wad wzroku. Niewielka wada wzroku, a co za tym idzie mała grubość soczewki korekcyjnej, nie będą wymagały stosowania zaawansowanej konstrukcji asferycznej. Najlepszym wyborem będą często zwykłe soczewki sferyczne. Dla kogo najczęściej? Doskonale pomogą na problemy ze wzrokiem u osób starszych, które nigdy wcześniej nie nosiły szkieł o konstrukcji asferycznej. W tym przypadku dyskomfort, który sprawia adaptacja, może przeważać nad zaletami soczewek asferycznych.
Podsumowanie
Dobór soczewek okularowych uzależniony jest przede wszystkim od tego, jakie są wada wzroku i przeznaczenie okularów w codziennym życiu. Najlepiej, aby w doborze wartości szkieł oraz ich konstrukcji – sferycznej bądź asferycznej – pomógł specjalista. To on powinien zbadać wzrok, określić najlepszą korekcję zapewniającą komfortowe widzenie i zarekomendować rozwiązanie w postaci okularów spełniających wszystkie potrzeby pacjenta.
Aby okulary z soczewkami sferycznymi lub asferycznymi dobrze spełniały swoje zadanie, konieczne jest także wykonanie precyzyjnych pomiarów rozstawu źrenic oraz wysokości montażu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich parametrów soczewki asferyczne i soczewki sferyczne mogą właściwie pełnić swoją funkcję. Co to oznacza dla korzystających z nich osób? Dobrze wykonane w salonie optycznym pomiary zapewnią najlepsze indywidualne dopasowanie soczewek okularowych do oczu i maksimum komfortu podczas użytkowania okularów.
Przed wyborem szkieł umów się na badanie wzroku w jednym z salonów Aurum-Optics. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o soczewkach sferycznych i soczewkach asferycznych, odwiedź jeden z naszych salonów. Nasz specjalista, po dokładnym przeanalizowaniu Twoich potrzeb i precyzyjnym ustaleniu wady wzroku, doradzi najlepsze optyczne rozwiązanie w postaci okularów.