Wczytuję dane...

Sprawdzone sposoby na określenie kształtu twarzy

Zanim zaczniemy szukać dla siebie idealnych okularów przeciwsłonecznych lub korekcyjnych, warto sprawdzić, jaki kształt ma nasza twarz. Informacja ta pozwoli nam wybrać takich kształt oprawek, który nie tylko nada naszej twarzy idealne proporcje, ale również sprawi, że ewentualne niedoskonałości staną się mniej widoczne, a my poczujemy się naprawdę pewnie. W jaki sposób prawidłowo określić kształt twarzy i które kształty okularów sprawdzą się najlepiej w poszczególnych przypadkach? W salonie optycznym Aurum-Optics z pewnością będziemy mogli liczyć na pomoc doświadczonego pracownika, jednak istnieje kilka prostych sposobów, aby dowiedzieć się o tym w domowym zaciszu. Później pozostaje już tylko rozpocząć poszukiwania wymarzonej pary.

Jak określić kształt twarzy?

Aby dowiedzieć się, jaki kształt ma nasza twarz, z pewnością trzeba się jej uważnie przyjrzeć w lustrze. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystkie są do siebie zbliżone, to jednak nieprawda. Niektóre z nich są bardziej pociągłe, inne okrągłe, a jeszcze inne – nieregularne. Być może po chwili obserwacji okaże się, że twoją twarz charakteryzuje wysokie czoło albo blisko osadzone oczy? To ważna wskazówka podczas doboru najlepszego kształtu okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.

Istotnym etapem określania kształtu twarzy jest również odpowiedź na pytanie o jej proporcje. Czy długość i szerokość są do siebie zbliżone? A może jeden z wymiarów widocznie dominuje nad drugim? Każdy z tych elementów ma znaczenie i chociaż może się to wydawać skomplikowane, wystarczy już kilka minut spędzonych przed lustrem, aby przekonać się, jaki kształt ma nasza twarz.

Podstawowe rodzaje kształtów twarzy

Podstawowy podział zakłada, że ludzka twarz może przyjmować jeden z sześć kształtów. Łatwo zauważyć, że w większości są one zbliżone do figur geometrycznych. Wyróżnia się kolejno:

  • owalny,
  • kwadratowy,
  • prostokątny,
  • trójkątny,
  • sercowaty,
  • okrągły kształt twarzy,
  • w kształcie trapezu.

Do każdego z nich można dobrać doskonale pasujące okulary tak, aby ich noszenie stało się naszym walorem i nie przysparzało nam niepotrzebnych zmartwień.

Dziewczyna przeglądająca się w lustrze

Charakterystyka poszczególnych kształtów twarzy

Aby móc łatwiej i szybciej ocenić, który z wymienionych wyżej rodzajów twarzy należy do nas, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących jej cech szczególnych.

Twarz owalną charakteryzuje przede wszystkim przewaga długości nad szerokością (w stosunku 2/3 do 1/3). Co więcej, obszar bliski nasadzie włosów przyjmuje zaokrąglony kształt, a najszersze miejsce całej twarzy przypada w okolicach kości policzkowych. Jeśli jesteśmy posiadaczami właśnie takiego kształtu, warto zainwestować w oprawki, które optycznie ją zaokrąglą. Twarz owalną niekiedy mylnie nazywa się okrągłą. Te drugą charakteryzuje jednak raczej brak widocznych kości policzkowych, zaokrąglony podbródek i miękkie rysy.

Twarz kwadratowa to wyraźnie widoczne, niskie czoło i szeroka szczęka. Linia włosów przyjmuje prostokątny kształt. Drugim charakterystycznym elementem jest to, że jest podobnie szeroka jak długa. Aby nieco złagodzić ostre rysy i nadać im delikatności, osobom o kwadratowej twarzy poleca się okulary z okrągłymi oprawkami.

Twarz prostokątna jest równie kanciasta, jak jej poprzedniczka, jednak tym razem zauważmy przewagę długości nad szerokością. 

Wspomniany wcześniej kształt serca, nazywany również trójkątnym zauważymy, jeśli nasz podbródek jest trójkątny, szczęka ulega wyraźnemu zwężeniu od linii uszu aż do czubka brody, a najszerszy punkt twarzy przypada na wysokość wypukłego czoła. W takim przypadku linia włosów z reguły tworzy zakola, dzięki czemu odróżnienie twarzy o kształcie serca staje się jeszcze łatwiejsze.

Twarz w kształcie trapezu charakteryzuje się tym, że jest najszersza w sferze policzków i szczęki. W takim przypadku nasada włosów z reguły jest prosta lub lekko zaokrąglona. Osobom o takim kształcie proponujemy okulary owalne - zmiękczą szeroką część twarzy.

Podsumowanie

Właściwie określony kształt twarzy pomoże nam nie tylko w wyborze okularów, ale również sprawi, że poszukiwania odpowiedniej fryzury staną się znacznie bardziej owocne. Chociaż zarówno branża kosmetyczna, jak i optyczna rozwijają się naprawdę prężnie i w internecie można dziś już znaleźć aplikacje pomagające ustalić kształt twarzy, warto znać ich cechy charakterystyczne, aby móc dokonać trafnych obserwacji we własnym zakresie. W ten sposób już wybór idealnych oprawek już nigdy nie będzie problemem. Chcąc sprawić, że nasza twarz będzie się prezentowała jeszcze korzystniej w nowych oprawkach, warto poznać również triki dotyczące makijażu dla osób noszących okulary.