Wczytuję dane...

pani w okularach

Konsultacja z optykiem bez wychodzenia
z domu?

Skontaktuj się z nami

Co zrobić, gdy zaczynamy gorzej widzieć?

Kiedy zaczynasz odsuwać od siebie kartkę, żeby móc przeczytać tekst, może to oznaczać, że najwyższy czas pomyśleć o okularach korekcyjnych. Z czego wynikają takie problemy ze wzrokiem i jakie okulary do czytania będą najlepsze?

Konieczność odsunięcia od siebie czytanej gazety czy książki, by dokładnie zobaczyć, co jest w niej napisane, to bardzo często pierwszy objaw utraty ostrego widzenia. Taka sytuacja może wynikać z różnych przypadłości wzroku. Aby mieć pewność, z jakim problemem mamy do czynienia, należy bez wahania wybrać się do lekarza okulisty, który zdiagnozuje powód niedogodności. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że są one wynikiem starczowzroczności.

Starzenie się organizmu może wpływać na zdrowie, ruch i ogólnie na życie. Jednak zmiany te są szczególnie odczuwalne w Twoim wzroku. Starczowzroczność – nazywana przez okulistów prezbiopią – sprawia, że czytanie bez okularów jest trudne, a później prawie niemożliwe. Prezbiopia dotyka każdego człowieka po ukończeniu 40-45 roku życia. Ponieważ starzenie oczu się nie zatrzymuje, każdy w pewnym momencie musi podjąć decyzję o korekcie wzroku. W przeciwnym razie możesz narazić się na zmęczenie wzroku i bóle głowy. 

Jakie okulary do czytania?

Kluczowym aspektem przy dopasowywaniu okularów do czytania jest dobór odpowiednich szkieł, które pozwolą na właściwą korekcję wzroku. Najczęściej stosuje się soczewki do bliży, które wyostrzają obraz podczas patrzenia z krótszych odległości. Dla osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem, chcących komfortowo funkcjonować, dobrym rozwiązaniem mogą być soczewki dwuogniskowe lub progresywne. Taki rodzaj okularów daje możliwość czytania z bliska i jednocześnie wyraźne widzenie obiektów w dali. 

Odpowiednie oprawki do czytania

Przy wyborze okularów do czytania powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na soczewki, ale także na dobre oprawki. Powinny być one wytrzymałe, solidne, wykonane z odpornego na uszkodzenia materiału. Powód jest prosty: takie okulary są z dużą częstotliwością zdejmowane i zakładane, a także odkładane w różne miejsca, nie zawsze w pełni bezpieczne dla oprawek. Właśnie dlatego należy zminimalizować ryzyko uszkodzeń i powstania rys. Należy dodać, że wygodną opcją do czytania mogą być oprawki półramkowe, tzw. żyłki, które nie ograniczają pola widzenia. 

Dobierz najlepsze dla siebie okulary do czytania!

W Aurum-Optics pomożemy Ci dobrać okulary do czytania, które nie zawiodą Cię w żadnej sytuacji.

W doborze pomoże Ci nasza e-konsultacjaz optykiem online. Zasięgnij porady już teraz, bez wychodzenia z domu!

Skontaktuj się