Wczytuję dane...

pani w okularach

Konsultacja z optykiem bez wychodzenia
z domu?

Skontaktuj się z nami

Okulary dla kierowców

Prowadzenie samochodu wiąże się z koniecznością koncentracji, skupienia i, co być może najważniejsze, doskonałego widzenia. Aby mieć perfekcyjny ogląd sytuacji na drodze w różnych warunkach atmosferycznych, każdy kierowca powinien dbać o swój wzrok. Dobrym rozwiązaniem są właściwie dobrane okulary dla kierowców. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze właściwych szkieł i oprawek?

Każdy kierowca, który posiada wadę wzroku, powinien przynajmniej raz w roku odwiedzić specjalistę. Badania wzroku są konieczne do sprawdzenia, czy wada nie pogorszyła się i czy nie będą konieczne zmiany w doborze soczewek okularowych. Nawet jeżeli wada nie została stwierdzona, należy zgłosić się do lekarza okulisty, kiedy zauważalne jest pogorszenie widzenia w nocy: zmniejszona ostrość.

Komfort noszenia i komfort widzenia

Kiedy wybieramy okulary do jazdy samochodem, musimy skupić się nie tylko na odpowiednich soczewkach. Równie ważna jest wygoda noszenia, co oznacza, że nie każde oprawki nadadzą się do podróży, szczególnie przy dłuższych trasach. Powinny być dopasowane do kształtu twarzy w taki sposób, by oprawki nie uwierały w nos lub okolice uszu. Jednocześnie nie powinny być też zbyt luźne, tzn. aby podczas jazdy nie zsuwały się. Co więcej, zbyt szerokie zauszniki mogą w czasie jazdy ograniczać pole widzenia. Jeżeli oprócz wygody zależy Ci także na modnym wyglądzie za kierownicą, możesz skorzystać z naszej nieodpłatnej usługi stylisty optycznego online.

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne, szczególnie takie kupowane na straganach czy w hipermarketach, nie mają nic wspólnego ze skuteczną ochroną wzroku. Dlatego kierowcy powinni zaopatrzyć się w jakościowe oprawki i soczewki, które zapewnią ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i odblasków. Warto, by były to okulary z soczewkami polaryzacyjnymi - polaryzacja zatrzymuje odbite światło, będące sporym problemem podczas jazdy. Promienie słońca odbijają się bowiem np. od mokrego asfaltu, śniegu, karoserii innych samochodów, czy elementów naszego pojazdu.

Odpowiednie przyciemnienie soczewek

Problem z odblaskami nie jest jedynym, jaki możemy napotkać w trakcie jazdy. Należy zwrócić uwagę na to, by okulary nie były za mocno przyciemnione: może to powodować zniekształcenia w widzeniu konkretnych barw, co w konsekwencji może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Sprawdzić powinny się okulary polaryzacyjne ze szkłami w kolorze brązowym (rekomendowane krótkowidzom) lub szarozielonym (dla dalekowidzów). W jeździe po zmierzchu, kiedy jesteśmy w stanie dostrzec dużo mniej niż za dnia pomogą oprawki z soczewkami antyrefleksyjnymi. Popularnym wyborem są szkła w kolorze żółtym, bardzo często posiadające filtr światła niebieskiego (blue-blocker). W takich okularach obraz jest jaśniejszy i wyraźniejszy i sprawdzi się także podczas mgły.

SunRX - okulary przeciwsłoneczne korekcyjne

Świetną opcją dla kierowców, którzy korzystają z okularów korekcyjnych, są korekcyjne okulary przeciwsłoneczne.  Dzięki swoim właściwościom stanowią idealną propozycję dla osób, które często prowadzą samochód. Ostre słońce, odblaski na asfalcie czy inne tego typu zagrożenia dla dobrego widzenia kierowcy - aby im zapobiec, przy jednoczesnej wadzie wzroku, nie wystarczą przeciwsłoneczne szkła "zerówki". Dlatego okulary przeciwsłoneczne korekcyjne ze specjalną powłoką polaryzacyjną okażą się doskonałym rozwiązaniem dla każdego kierowcy. Sprawdź naszą ofertę SunRX - przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych.

Dowiedz się więcej

Zasięgnij rady naszego specjalisty

Wśród porad dotyczących doboru okularów dla kierowców można napotkać na rekomendowanie okularów fotochromowych. Ich ochrona polega na automatycznym przyciemnieniu obrazu w reakcji na większe natężenie promieni ultrafioletowych (UV). Trzeba mieć jednak na uwadze, że przednie szyby większości samochodów są wyposażone w filtr UV (redukującym szkodliwe promieniowanie, choć niechroniącym całkowicie przed słońcem). Oznacza to, że w takich pojazdach nie każde “fotochromy” będą spełniały swoją funkcję należycie. Idealnym rozwiązaniem będzie wybór soczewek fotochromowych Hoya Sensity Dark, które zabarwiają się także podczas jazdy samochodem.

Przy zakupie okularów do samochodu warto skonsultować ze sprzedawcą, w jakie filtry wyposażono dany model.

W Aurum-Optics pomożemy Ci dobrać okulary do czytania, które nie zawiodą Cię w żadnej sytuacji.

W doborze pomoże Ci nasza e-konsultacja z optykiem online. Zasięgnij porady już teraz, bez wychodzenia z domu!

Skontaktuj się