Wczytuję dane...

Okulary fotochromowe – wygoda w każdym momencie

Okulary fotochromowe na co dzień
Okulary fotochromowe to doskonałe rozwiązanie na co dzień. Źródło zdjęcia: Hoya Vision Care

Światło jest podstawą oraz gwarantem poprawnego widzenia. W niektórych okolicznościach jego nadmierne natężenie może wiązać się z szeregiem niedogodności. O tym, jak niewygodne okazać mogą się szczególnie słoneczne dni wiedzą przede wszystkim użytkownicy okularów korekcyjnych. Jeśli cierpisz na wadę wzroku i jesteś ich użytkownikiem z pewnością miałeś okazję zetknąć się z sytuacją, w której miałeś ochotę rzucić je w kąt i założyć zamiast nich parę okularów przeciwsłonecznych. Z podobnymi problemami mierzyć muszą się osoby uprawiające sporty w zmiennych warunkach oświetleniowych - tacy jak biegacze oraz kolarze – a także kierowcy jeżdżący w długie trasy, którym potrzebne są uniwersalne okulary do wszystkich warunków pogodowych. Jak jednak pogodzić konieczność zapewnienia sobie klarownego widzenia z potrzebą ochrony wzroku przed nadmiernym światłem słonecznym? Okazuje się, że nie jest to niemożliwe! Osobom, które cierpią na wadę wzroku w słoneczne dni przychodzą z pomocą okulary fotochromowe.

Okulary fotochromowe – czym są i jak działają?

Okularami fotochromowymi nazywamy modele okularów wykorzystujące specjalne, inteligentne soczewki. Co to znaczy? Soczewki fotochromowe pokryte są specjalistyczną powłoką uszlachetniając, która zmienia swoje zabarwienie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Oznacza to, że okulary fotochromowe zaciemniają się oraz przybierają właściwości przeciwsłoneczne pod wpływem słońca oraz wracają do swojej transparentnej barwy w pomieszczeniach. Przybierają także częściowo przyciemnioną barwę w warunkach o częściowym nasłonecznieniu. Okulary fotochromowe to zatem okulary dwa w jednym - jednocześnie korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne.

Proces działania tego rodzaju soczewek opiera się na fotochromowych molekułach zawartych w materiale soczewek. Ekspozycja na promienie UV powoduje rozerwanie się związków chemicznych i rozpoczęcie absorbcji światła oraz zaciemnienie barwy szkieł. Jednocześnie uzależnienie procesu od promieniowania ultrafioletowego powoduje, że soczewki nie ulegają przypadkowemu zabarwieniu pod wpływem sztucznego światła w pomieszczeniach.

Zaciemnione soczewki fotochromowe funkcjonują na tej samej zasadzie, co zwyczajne okulary przeciwsłoneczne oraz oferują ten sam standard widzenia i ochrony. Podobnie, jak najwyższej klasy okulary przeciwsłoneczne, również okulary fotochromowe wyposażone są w filtry gwarantujące 100% ochrony przed filtrami UVA oraz UVB. Oferują więc wyższy standard ochrony niż zwyczajne, tanie okulary przeciwsłoneczne ze stacji benzynowych, drogerii czy straganów nadmorskich.

W jakich okularach zastosować można soczewki fotochromowe?

Soczewki z technologią fotochromową mogą zostać wykorzystane we wszystkich oprawkach okularowych dostosowanych do standardowych soczewek korekcyjnych. Oznacza to, że “fotochromy” zamontujemy we wszystkich okularach korekcyjnych oraz w większości modeli okularów przeciwsłonecznych. Użytkownicy okularów fotochromowych mogą również bez problemu wybrać interesujący ich kolor zabarwienia, dzięki czemu każdy będzie mógł dopasować barwę szkieł dopasowaną do swojego typu urody, indywidualnego gustu oraz preferowanych stylizacji.

W przypadku okularów korekcyjnych nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące gatunków soczewek, w których zastosowana może zostać dodatkowa powłoka fotochromowa. Rozwiązanie to wykorzystamy bez problemu w okularach z soczewkami o wyższym indeksie, w okularach progresywnych i wszystkich typach okularów z soczewkami jednoogniskowymi – zarówno plusowych dla dalekowidzów, jak i minusowych dla krótkowidzów.

Większość z dostępnych na rynku soczewek fotochromowych jest ponadto pokrytych dodatkowo warstwami uszlachetniającymi, które ograniczają problemy z parowaniem i powstawaniem zabrudzeń (soczewki hydrofobowe i oleofobowe) oraz zmniejszają ryzyko powstania zarysowań (soczewki utwardzane). Ponadto okulary fotochromowe mogą wykorzystywać również powłokę filtrującą światło niebieskie, która ogranicza zmęczenie oczu podczas korzystania ze smartfonów czy pracy przy komputerze. Niektóre soczewki fotochromowe posiadają również filtr polaryzacyjny, który redukuje oślepiające, intensywne światło odbite. Te ostatnie stanowią szczególnie korzystne rozwiązanie, jeśli spędzasz dużo czasu nad wodą lub często jeździsz samochodem.

Soczewki fotochromowe coraz częściej stosuje się również w oprawkach sportowych czy ochronnych (balistycznych) bez korekcji, gdzie pozwalają one na idealne dopasowanie swojego przyciemnienia w zależności od warunków oświetleniowych.

Okulary fotochromowe w rozmaitych barwach soczewek
Soczewki okularów fotochromowych nabyć można również w rozmaitych wersjach kolorystycznych.

Dla kogo okulary fotochromowe – kto powinien skorzystać z okularów fotochromowych?

Okulary fotochromowe to rozwiązanie, które szczególnie cenią sobie osoby aktywne – uprawiające sporty oraz lubiące wszystkie formy aktywności na świeżym powietrzu. Stanowią one optymalną propozycję dla sportowców, którzy podczas działania na najwyższych obrotach nie mają w końcu czasu, ani możliwości na regularne zmienianie okularów korekcyjnych na przeciwsłoneczne i vice versa. W trakcie maratonu, na trasie rowerowej, czy podczas jazdy na nartach lub snowboardzie nikt nie będzie zatrzymywał się, aby zmienić parę okularów. Okulary fotochromowe stanowią więc idealne rozwiązanie podczas aktywności fizycznej, która może rozciągnąć się w czasie i potrwać do zmroku, jak i podczas działania w zmiennych warunkach pogodowych oraz w zmiennym otoczeniu. Na przykład przy zachmurzeniu, gdy często zmienia się natężenie światła słonecznego lub w lesie, gdzie w zależności od prześwitów zmianie ulega poziom docierającego do nas światłą słonecznego.

Nie myśl jednak, że “fotochromy” to rozwiązanie wyłącznie dla usportowionych. Okulary fotochromowe cieszą się popularnością również pośród regularnych, codziennych użytkowników i kierowców. W końcu dawno minęły już czasy nieporęcznych monokli, binokli i okularów z uchwytem. Teraz w okularach chodzi nam przede wszystkim o wygodę oraz dostosowanie ich funkcjonalności do naszych codziennych potrzeb. Mało które modele okularów realizują tę misję skuteczniej, niż te z soczewkami, dostosowującymi się do panujących wokół nas warunków i zapewniających nam komfort widzenia oraz bezpieczeństwo wzroku niezależnie od okoliczności. Większość z nas wchodzi i wychodzi w ciągu dnia z wielu pomieszczeń lub na zewnątrz, doświadczając zmian w warunkach oświetlenia. W takich okolicznościach okulary fotochromowe to okulary do wszystkiego i dla każdego.

Warto jeszcze raz zaznaczyć, że okulary fotochromowe oferują kompleksową ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jego źródłem jest światło słoneczne, a więc szczególnie często stykamy się z nim podczas upalnych dni lub zimą, gdy słońce jest nisko nad horyzontem i świeci ludziom prosto w oczy. Nadmiar promieniowania UV jest utożsamiany przez okulistów z powstawaniem schorzeń takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma czy skrzydlik. W ekstremalnych warunkach powodować mogą także powstanie nowotworów gałki ocznej lub skóry w okolicach oczu. Dlatego tak ważnym jest, aby zapewnić swoim oczom odpowiedni poziom ochrony, który oferują również okulary fotochromowe.

Okulary fotochromowe dla sportowców
Okulary fotochromowe to idealny wybór dla Ciebie, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia. Źródło zdjęcia: Hoya Vision Care

Zalety okularów fotochromowych

Jak możemy już określić, okulary fotochromowe są rozwiązaniem o wysokiej liczbie atutów. Poniżej ponownie wymienimy najważniejsze z nich.

  • Cena – okulary fotochromowe to rozwiązanie trochę droższe od standardowych soczewek. Jest jednak znacznie tańsze od zakupu dwóch różnych par okularów do stosowania na co dzień – jednej korekcyjnej i drugiej przeciwsłonecznej.
  • Wygoda – okulary fotochromowe nie wymagają od nas nieustannego zmieniania jednej pary okularów na drugą w zależności od pogody i panujących warunków.
  • Styl – soczewki w okularach fotochromowych pozwalają na swobodny wybór koloru barwienia, dzięki czemu można z łatwością dopasować je do własnych preferencji stylistycznych.
  • Uniwersalność – okulary fotochromowe mogą zostać wykorzystane w większości dostępnych na rynku oprawek. Do ich funkcjonalności dostosować można także prawie wszystkie soczewki dostępne na rynku – jednoogniskowe, progresywne, o wyższym indeksie lub z dedykowanymi uszlachetnieniami. Bez problemu zastosujemy je również w sportowych okularach marki Oakley (np. tarczowych modelach Sutro, Sutro Lite i podobnych)

Czy okulary fotochromowe mają jakieś wady?

Jak większość rzeczy na świecie, również okulary fotochromowe posiadają pewne mankamenty, przez które mogą nie przypaść do gustu pewnym Klientom. Niektórym osobom nie podoba się fakt, że nie mamy wpływu na zmianę ich barwy, ponieważ zachodzi ona automatycznie. W pewnych sytuacjach soczewki mogą ulegać zaciemnieniu w sytuacji, w której wcale nam na tym nie zależy.

Nie wszystkie modele okularów fotochromowych stanowią również optymalne rozwiązanie dla kierowców. Ponieważ większość szyb samochodowych zawiera swój własny filtr chroniący przed promieniami ultrafioletowymi, ich ograniczone padanie na soczewki fotochromowe może powodować, że okulary nie ulegną wystarczającemu zaciemnieniu, gdy siedzimy za kółkiem. Dlatego szczególnie ważna w przypadku kierowców jest konsultacja wyboru okularów fotochromowych z optykiem. W ofercie salonów optycznych Aurum Optics znajdziecie również specjalne soczewki fotochromowe prestiżowej marki HOYA o nazwie Sensity Dark. Ich właściwości sprawiają, że zabarwiają się i przybierają właściwości przeciwsłoneczne nawet wtedy, gdy nasze szyby w samochodzie mają filtr UV. Dzięki temu soczewki fotochromowe to również idealne rozwiązanie dla kierowców.

Trzeba również uczciwie przyznać, że soczewki w okularach fotochromowych z czasem ulegają zużyciu oraz tracą swoje właściwości. Proces ten można łatwo spowolnić oraz zwiększyć żywotność swoich okularów przechowując je w specjalnych futerałach. Nie zmienia to jednak faktu, że po kilku latach poziom ochrony przed słońcem oferowanej przez nasze okulary fotochromowe ulegnie zmniejszeniu. Taki stan zużycia można określić, gdy zauważymy żółtawe zabarwienie soczewek w ich transparentnym stanie.

Ostatnim mankamentem jest uzależnienie skuteczności okularów fotochromowych od temperatury. Zmiana barwy soczewek przebiega najskuteczniej podczas cieplejszej, wiosennej i letniej pogody. Przy tego typu optymalnej temperaturze soczewki powinny zaciemniać się w przeciągu maksymalnie jednej minuty, a wracać do swojego pierwotnego, transparentnego stanu w ok. 3 minuty. Podczas zimy proces ten może jednak przebiegać wolniej. Jeśli wiedziesz szczególnie dynamiczny tryb życia, bez wątpienia Twoje oczekiwania spełnią soczewki Hoya Sensity Fast gwarantujące znacznie szybszą zmianę barwy szkieł i ich dostosowanie do panująych warunków.

Prezentacja rozwiązania Hoya Sensity Fast. (źródło nagrania: https://www.youtube.com/@HOYAuk)

Czy warto mieć okulary fotochromowe – podsumowanie

Okulary fotochromowe to uniwersalne i wygodne rozwiązanie, które niewątpliwie przypadną do gustu osobom, które lubią zażywać aktywności fizycznej na świeżym powietrzu lub cieszyć się komfortem widzenia we wszystkich okolicznościach. To korzystne cenowo i wygodne rozwiązanie, które nie wymusza na nas zakupu dwóch osobnych par okularów. Jest także bardzo popularne pośród sportowców, którzy często używają okularów fotochromowych w porach takich jak zima lub jesień, a także gdy lato nie rozpieszcza nas pogodą, a zawsze może zaświecić słońce lub kiedy możemy wjechać do lasu. W tych sytuacjach okulary te spełniają także funkcje ochronne przed wiatrem, zimnym powietrzem, owadami, a gdy zajdzie potrzeba także przed słońcem. Okulary fotochromowe nie są jednak całkowicie pozbawione wad. W przypadku niektórych Klientów cierpiących na wady wzroku, znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem okazać może się zakup osobnej pary okularów przeciwsłonecznych.