Wczytuję dane...

Jakie okulary będą pasować do mojej twarzy?

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Kształt twarzy ma bardzo duże znaczenie w doborze okularów. Oczywiście takie preferencje ja kolor, materiał czy styl opraw okularowych, są istotne chociażby dla naszego dobrego samopoczucia. Jednak to kształt naszej twarzy będzie wywierał najsilniejszy wpływ na dobór właściwego fasonu okularów.

Zacznijmy od początku. Jaki jest kształt twojej twarzy?

Potrzebne będzie lustro i mazak zmywalny. Stań przed lustrem, upnij włosy, tak aby wyraźnie widzieć kształt całej twarzy. Zmruż jedno oko i narysuj dokładnie kształt odbity w lustrze. Zaznacz również punktami wysokość czoła, kości policzkowych i żuchwy. Rysunek twojej twarzy powinien wyglądać mniej więcej tak:

Jaką masz twarz?


OWAL

Twarz owalna to najbardziej proporcjonalna twarz, zachowane są charakterystyczne proporcje pomiędzy długością i szerokością. Odległość między punktami zaznaczonymi na czole a tymi zaznaczonymi na żuchwie jest prawie identyczna. Długość twarzy jest większa od jej szerokości.

Jakie okulary pasują do twrzy owalnej?

Do twarzy owalnej pasuje większość opraw okularowych. Począwszy od okrągłych delikatnych a skończywszy na mocnych, kanciastych z szerokim zausznikiem. Ważne jest, aby przy doborze oprawy dopasować ich szerokość do szerokości kości policzkowych, które stanowią najszersze miejsce twarzy.


Modele polecane dla Ciebie:

RAY-BAN®

RX 6489 2500

VERSACE

VE 3175 GB1

MIU MIU

MU 06PV VIE1O1


TRÓJKĄT

Twarz w kształcie trójkąta wyraźnie zwęża się ku dołowi. Punkty kości policzkowych i żuchwy są najszerszym miejscem twarzy i są znacznie dalej położone od siebie niż punkty czoła. Dobierając okulary starajmy się nie poszerzać już okolic kości policzkowych.

Jakie okulary pasują do twrzy trójkątnej?

Najlepszym wyborem będą oprawy delikatne o zaokrąglonych kształtach typu patent lub wykonane z cienkiego tworzywa czy metalu, gdyż pozwolą na optyczne zmniejszenie twarzy na wysokości skroni. Rekomendowane kształty to: okrągłe, owalne, patentki, żyłki i z delikatnie uniesioną górą tarczy czyli kocie. Dobrym wyborem będą okulary transparentne, wykonane z tworzywa


Modele polecane dla Ciebie:

RAY-BAN®

RX 3447V 2500

PRADA EYEWEAR

PR 62TV ZVN1O1

RAY-BAN®

RX 6392 2500

PROSTOKĄT

Twarz prostokątna ma tak samo wyraziste rysy jak twarz kwadratowa. Odległości pomiędzy trzema parami punktów są w miarę równe, Ten typ twarzy ma w sobie najwięcej linii prostych, dlatego dobierając okulary należy pamiętać o łagodzeniu wyrazistych rysów za pomocą łagodnej linii oprawek.

Jakie okulary pasują do twrzy prostokątnej?

Oprawy geometryczne o ostrych geometrycznych kształtach będę jeszcze bardziej podkreślały „kanciastość” twarzy.

Dlatego wybierajmy oprawki: okrągłe, owalne, a nawet „aviatory”. A unikajmy oprawek kwadratowych i prostokątnych.


Modele polecane dla Ciebie:

RAY-BAN®

RX 2447V 5494

POLO RALPH LAUREN

PH 2175 5003

PERSOL®

PO 3141V 24

KWADRAT

Twarz kwadratowa ma wyraziste rysy. Odległości pomiędzy wszystkimi trzema parami punktów są niemalże jednakowe. Szerokość i wysokość twarzy są w przybliżeniu równe. Linia żuchwy jest kwadratowa lub kanciasta

Jakie okulary pasują do twrzy kwadratowej?

Dlatego kwadratowa twarz potrzebuje złagodzenia w postaci okularów, które wydłużą ją i nadadzą bardziej owalny kształt. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się oprawki okrągłe i owalne, najlepiej z ciemniejszą górną częścią i jaśniejszym dołem. Optycznie wydłużą twarz. Gdy górna linia oprawek będzie szersza niż kości policzkowe twarz nie będzie się wydawała tak jednostajnie szeroka

Modele polecane dla Ciebie:

VOGUE EYEWEAR

VO 2998 2347

PRADA EYEWEAR

PR 11RV ROJ1O1

MIU MIU

MU 07OV USC1O1

OKRĄG

Szerokość i wysokość twarzy wyznaczona jako odległość między odpowiednimi punktami są niemalże równe. Punkty na wysokości kości policzkowych znajdują się najdalej od siebie. Blisko siebie znajdują się punkty na czole i wzdłuż linii żuchwy. Sama twarz jest pełna, zaokrąglona, bez żadnych wyraźnych kątów.

Jakie okulary pasują do twrzy okrągłej?

Okrągła twarz nie ma żadnych widocznych kątów, jej szerokość i długość są porównywalne. Okulary powinny optycznie wydłużyć i wyszczuplić ten typ twarzy. Na co się zdecydować? Wybierz oprawki, które są kanciaste (np. prostokątne) i zwężają się od góry do dołu, np. w modnym ostatnio „kocim” stylu. Szukaj też oprawek, które są grubsze u góry lub w ogóle nie mają dolnej części. Unikaj tych o okrągłym i owalnym kształcie.


Modele polecane dla Ciebie:

RAY-BAN®

RX 5355 5676

RAY-BAN®

RX 4246V 2372

MIU MIU

MU 50PV 1AB1O1