Wczytuję dane...

5 powodów, dla których warto kupić soczewki jednodniowe

Obecna oferta rynkowa soczewek kontaktowych jest bardzo szeroka – najpopularniejsze z nich to takie, które nosi się przez jeden dzień lub przez miesiąc (są to tzw. soczewki jednodniowe i soczewki miesięczne). To właśnie te przeznaczone do krótszego noszenia są bardziej popularne wśród klientów salonów optycznych – nie tylko z uwagi na wygodę ich noszenia, ale również ze względu na łatwiejszą higienę oraz aspekty zdrowotne. Stojąc przed decyzją o noszeniu soczewek jednodniowych lub miesięcznych, warto dokładnie zapoznać się z wadami i zaletami obu rozwiązań. W poniższym artykule skupimy się na atutach soczewek jednodniowych. Zapraszamy do lektury!

1. Zdrowotne zalety soczewek jednodniowych

Soczewki jednorazowe są bezpieczniejsze dla zdrowia oczu ich użytkowników. Przede wszystkim wynika to z faktu, że każda para zamknięta jest w sterylnym opakowaniu – przy ich zakładaniu trzeba jedynie zadbać o higienę rąk, podczas gdy w przypadku zakładania soczewek wielorazowych – miesięcznych lub na dłuższy okres – należy również dokładnie umyć każde szkło kontaktowe. Dodatkowo sterylnie zapakowane soczewki jednodniowe to sposób na zmniejszenie ryzyka dostania się do oczu chorobotwórczych drobnoustrojów oraz alergenów (co jest szczególnie istotne dla pacjentów uczulonych na pyłki roślin czy kurz). Generalnie chodzi o to, że cykl „życia” soczewek jednorazowych, polegający na ich założeniu, a następnie zdjęciu i wyrzuceniu sprawia, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo noszenia szkieł kontaktowych zanieczyszczonych bakteriami czy mikro-zabrudzeniami.

2. Łatwość i wygoda korzystania

Z omówionym powyżej punktem wiąże się kolejna niezaprzeczalna zaleta soczewek jednodniowych – a mianowicie łatwość i wygoda korzystania z nich. W przeciwieństwie do soczewek wielodniowych, te jednodniowe można po prostu zdjąć na koniec dnia i wyrzucić je do kosza, natomiast soczewki miesięczne należy dokładnie umyć i odłożyć do pojemniczka z wcześniej przygotowaną porcją płynu. Z brakiem konieczności wykonywania czynności pielęgnacyjnych wiąże się również oszczędność czasu – na korzyść użytkowników soczewek jednodniowych. Oprócz tego przy takich szkłach kontaktowych nie trzeba pamiętać o terminie ich wymiany (jeśli natomiast przegapi się termin wymiany soczewek miesięcznych, mogą stać się one niebezpieczne dla naszego zdrowia poprzez zwiększenie ich kruchości i podatności na uszkodzenia – a to z kolei grozi wystąpieniem urazów oczu).

Kobieta, która wybiera soczewki w salonie optycznym

3. Używanie soczewek nie zmienia twarzy

Wiele osób, które mają wadę wzroku, wzbraniają się przed noszeniem okularów korekcyjnych z uwagi na obawę przed zbyt dużą zmianą w wyglądzie twarzy (nie tylko pod względem konieczności noszenia oprawek, ale również z uwagi na powiększenie lub pomniejszenie oczu przy wysokich parametrach szkieł korekcyjnych). Jeśli chodzi o soczewki kontaktowe, to tutaj ta obawa nie ma racji bytu – można co prawda „zaszaleć” z kolorowymi szkłami kontaktowymi, jednak są one przeznaczone jedynie do noszenia okazyjnego – a nie na co dzień. 

4. Soczewki jednodniowe pomagają oswoić się z nimi początkującym

Soczewki jednodniowe to znacznie lepszy wybór (w stosunku do soczewek miesięcznych) dla osób, które dopiero zaczynają swoją „przygodę” z tą metodą korekcji wzroku – są przede wszystkim bezpieczniejsze dla zdrowia oczu i łatwe w użyciu. Dodatkowo sprawdzą się lepiej także u tych osób, które na co dzień wybierają korekcję z wykorzystaniem okularów, a soczewki zakładają jedynie okazjonalnie. Szkła kontaktowe jednorazowe są dodatkowo świetnym wyborem dla dzieci i młodzieży prowadzących aktywny tryb życia i uprawiających sport. Warto tu jednak zaznaczyć, że soczewki nie powinny być głównym produktem korygującym wzrok, a jedynie uzupełnieniem dla okularów. Tym, którzy zaczynają korzystać z soczewek kontaktowych, polecamy zapoznanie się z artykułem Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe? - instrukcja krok po kroku.

5. Ogólny koszt soczewek jednodniowych nie jest wygórowany

Soczewki jednodniowe same w sobie są nieco droższe od soczewek miesięcznych, jednak w ogólnym rozrachunku koszt użytkowania soczewek jednodniowych może być niższy lub porównywalny do soczewek stosowanych przez dłuższy czas. Dzieje się tak ze względu na brak konieczności cyklicznego kupowania produktów konserwujących (płynów) oraz pudełeczek do przechowywania – te akcesoria zwiększają koszty użytkowania soczewek miesięcznych. Ponadto walory zdrowotne i kwestie komfortu noszenia szkieł sprawiają, że ta inwestycja staje się opłacalna.

Podsumowanie

Stosowanie soczewek jednodniowych – w stosunku do soczewek miesięcznych, ma wiele zalet. Najważniejsze z nich dotyczą przede wszystkim wpływu na bezpieczeństwo oka – zarówno w kontekście ochrony gałki ocznej przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i przed schorzeniami wywoływanymi przez drobnoustroje bytujące na powierzchni soczewek. Ponadto szkła kontaktowe jednodniowe są dużo łatwiejsze w użytkowaniu – nie trzeba dbać o ich regularne mycie czy higieniczne przechowywanie. W celu zakupu soczewek jednodniowych zapraszamy do salonów Aurum Optics – nasi specjaliści pomogą wybrać i dopasować konkretny rodzaj szkieł.