Wczytuję dane...

JEDZIEMY W GÓRY! KUP OKULARY IDEALNE NA GÓRSKIE WARUNKI

 

 

Wyjazd w góry jest ciekawym pomysłem na spędzenie niezapomnianych ferii, pełnych przygód wakacji oraz aktywnego wypoczynku przez cały rok. Aby jednak górskie wycieczki lub wypoczynek okazały się naprawdę udane, a przy tym również bezpieczne dla naszych oczu, warto przed wyruszeniem w podróż skompletować najważniejszy sprzęt. Jednym z jego podstawowych elementów z pewnością są okulary, które nie tylko urozmaicą codzienne stylizacje, ale przede wszystkim ograniczą ilość promieniowania UV docierającą do naszych oczu. Jak przygotować się do wyjazdu na górskie szlaki? Jakie okulary w góry wybrać? Na jakie ich cechy warto zwrócić szczególną uwagę? Oto nasze porady, które z pewnością ułatwią wybór idealnej pary.

Okulary w góry z filtrem UV

Każda aktywność na świeżym powietrzu może narazić nasz wzrok na nadmierne promieniowanie UV i dyskomfort związany ze zmrużeniem oka oraz przemęczeniem wzroku. Nawet w pochmurny dzień promieniowanie promienie słońca przenikają przez chmury, dostając się do wnętrza oka. Soczewki ze specjalnym filtrem, w które wyposażone są profesjonalne okulary trekkingowe i turystyczne, zapewniają użytkownikom nie tylko komfort i dobrą ochronę, ale jednocześnie umożliwiają też normalne funkcjonowanie ich oczu.

Wybierając okulary z filtrem UV przed wyjazdem w góry, warto wiedzieć, że ochrona przed promieniowaniem UV nie ma nic wspólnego z kolorem soczewki. Wszystkie okulary przeciwsłoneczne dostępne w salonach Aurum Optics będą blokować 100% promieniowania UV-A i UV-B, a klienci mogą wybierać spośród modeli o naprawdę różnych barwach szkieł.

Na rynku istnieje dziś wiele rodzajów soczewek okularowych o różnym stopniu zaciemnienia. Osobom przygotowującym się do wyjazdu w góry i poszukującym okularów trekkingowych szczególnie poleca się trzecią kategorię przyciemnienia soczewek. Ze względu na optymalną ochronę oczu przed nasłonecznieniem, jest ona zdecydowanie najbardziej komfortowa podczas codziennego użytkowania.

Nasze propozycje: 

 

2. Kategorie przyciemnienia soczewek

Kategoria 0 - przepuszczalność od 80 do 100% światła

Kategoria 1 - przepuszczalność od 43 do 80% światła

Kategoria 2 - przepuszczalność od 18 do 43% światła

Kategoria 3 - przepuszczalność od 8 do 18% światła

Kategoria 4 - przepuszczalność od 3 do 8% światła 

 


Na wyjazd w góry polecamy trzecią kategorię przyciemnienia soczewek, jest ona najbardziej komfortowa przy codzinnym użytkowaniu ze względu na optymalną ochronę oczu przed nasłonecznieniem.

Soczewki z technologią PRIZM – okulary w góry na zimę i lato

Prizm™ to rewolucyjna technologia soczewek Oakley, która poprawia widzenie m.in. w przypadku uprawiania sportu, ale nie tylko. Rozwiązanie to podkreśla kolory wtedy, kiedy oko najbardziej zwraca uwagę na detale. Prizm™ zwiększa wygodę i bezpieczeństwo bez kompromisów. Soczewki wykonane w tej technologii wyostrzają obraz i czynią go bardziej przejrzystym dla użytkowników. Umożliwiają także lepsze widzenie obiektów w ruchu i właśnie dlatego takie okulary doskonale sprawdzą się podczas górskich wycieczek nawet na najtrudniejszych szlakach.

Co ważne, firma Oakley wyposażyła w technologię Prizm™ soczewki w naprawdę wielu różnych kolorach. W salonach Aurum Optics w całej Polsce występują w kilku kolekcjach i wybranych modelach, zarówno w przypadku męskich, jak i damskich okularów w góry.

Czy okulary z polaryzacją to dobry wybór w górach?

Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo istotna przede wszystkim dla osób, które wybierają się na górskie wycieczki w okresie jesienno-zimowym, a także w okolicach przedwiośnia. Właśnie wtedy w wysokich partiach wzniesień pojawiają się miejscowe zlodowacenia, a nieuwaga spacerujących może doprowadzić do wypadku.

Wybierając okulary turystyczne lub trekkingowe dedykowane wyjściom w góry, rekomenduje się unikanie filtrów polaryzacyjnych. Ich głównym zadaniem jest bowiem niwelowanie odblasków od powierzchni płaskich, co może doprowadzić do niezauważenia śliskich powierzchni ziemi czy skał.

Górskie okulary z polaryzacją świetnie sprawdzą się za to w miesiącach letnich, kiedy słońce pozostaje wysoko na niebie przez wiele godzin, przez co nieosłonięte przyciemnianą soczewką oczy szybko się męczą. Promienie odbijające się od mokrej lub błyszczącej nawierzchni nie będą jednak stanowiły problemu w sytuacji, gdy przez wyruszeniem na szlak zdecydujemy się na założenie okularów z polaryzacją.

Okulary turystyczne – wielkość i kształt tarczy mają znaczenie

Zanim kupimy wymarzoną parę okularów w góry i wyruszymy na wycieczkę, warto upewnić się, że wybrana para jest idealnie dopasowana do kształtu naszej twarzy. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na estetyczny aspekt noszenia okularów, ale wpływa również na ich funkcjonalność.

Soczewki zarówno damskich, jak i męskich dobrze dobranych okularów przeciwsłonecznych w góry powinny całkowicie zakrywać oczy. Dzięki temu światło słoneczne nie będzie się przedostawało do wnętrza gałki ocznej. Wybór zbyt małych tarcz okularowych spowoduje, że źrenice, białka i tęczówki nie będą dostatecznie chronione, przez co oko zostanie narażone na zmęczenie, a nawet uszkodzenie.

Co więcej, okulary trekkingowe i turystyczne wyposażone w szkła o właściwych wymiarach będą chroniły nas nie tylko przed promieniowaniem UV, ale też przed wiatrem, śniegiem i niepogodą. Duże soczewki zapewnią też większe pole widzenia, co ma szczególne znaczenie w przypadku bezpiecznego uprawiania sportów, do których z pewnością zaliczyć można na przykład wspinaczkę górską i turystyczne wycieczki piesze.

Nasze propozycje: 

Podsumowanie

Wybór właściwych okularów w góry może się wydawać skomplikowany, jednak wystarczy zapoznać się z ich najważniejszymi parametrami i zastanowić nad charakterem czekającego nas wypoczynku, aby podjąć dobrą decyzję. W przypadku okularów góry znaczenie mają przede wszystkim takie ich cechy, jak:

  • obecność filtra UV;
  • właściwe dopasowanie wielkości soczewek do kształtu i wymiarów twarzy;
  • oraz warstwa polaryzacyjna, którą jednak rekomenduje się wyłącznie w przypadku okularów trekkingowych stosowanych w sezonie bez mrozu i opadów śniegu.

Salony Aurum Optics w całej Polsce posiadają szeroką gamę różnorodnych modeli damskich i męskich okularów w góry, dzięki czemu każdy klient z pewnością znajdzie coś dla siebie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto dodatkowo skonsultować zakup ze sprzedawcą-specjalistą, który pomoże, doradzi i zarekomenduje optymalne rozwiązanie.