Wczytuję dane...

Jak rodzaj oprawki wybrać w zależności od kształtu twarzy?

Istnieje wiele czynników mających istotny wpływ na wybór najlepszych okularów. Szukając idealnej pary zwracamy uwagę na kolor i oprawę oczu, styl ubierania się, ale przede wszystkim na fryzurę i kształt twarzy. Jak łatwo się domyślić, nie wszystkie oprawki będą wyglądały korzystnie w przypadku każdego użytkownika dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup nowych okularów, warto przymierzyć możliwie jak najwięcej par w salonie optycznym, a w razie potrzeby zasięgnąć również porady specjalistów.

Dodatkowo istnieje pewien zestaw reguł, których znajomość pozwala nam znacznie zawęzić pole poszukiwań. Mowa oczywiście o kształcie twarzy i właściwie dobranych do niego oprawkach. Jaki rodzaj oprawki wybrać w zależności od kształtu twarzy? Co zrobić, abyśmy w okularach wyglądali stylowo i ładnie? Oto garść informacji dotyczących doboru oprawek do kształtu twarzy.

Ogólne zasady doboru oprawek

Udając się do salonu optycznego albo przeglądając kolekcje oprawek w internecie, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Ich przestrzeganie zagwarantuje nam, że po założeniu okularów będziemy czuli się i wyglądali dobrze, a nowy dodatek spełni swoje zadanie. Przede wszystkim, oprawy w okularach korekcyjnych nie powinny sięgać powyżej linii brwi. W przeciwnym wypadku wygląda to nieestetycznie, a obszar nad nosem nienaturalnie się zmniejsza. O regule tej nie musimy pamiętać, wybierając okulary chroniące przed słońcem. Mogą one być nieco większe i wciąż będą wyglądały estetycznie.

Co więcej, zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup wybranego modelu, warto poświęcić więcej uwagi proporcji naszej twarzy. Może ona bowiem zostać łatwo zaburzona, jeśli szkła, a wraz z nimi oprawki będą zbyt duże. Zasada ta dotyczy zarówno okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Szczególnie w tym drugim przypadku mówi się o tzw. efekcie muchy, polegającym na zasłonięciu znacznej części twarzy przez ciemne szkła.

Nazywana „zasadą komfortu” reguła dotyczy natomiast ewentualnego kontaktu oprawek ze skórą policzków. Jeśli do niego dojdzie, może to znacznie obniżyć komfort użytkowania okularów i wpłynąć na wygodę ich właścicieli.

Dziewczyna mająca w ręku okulary

Jakie oprawki wybrać do kwadratowej twarzy?

Jeżeli poświęciliśmy czas na to, aby przekonać się, jaki kształt ma nasza twarz, w kolejnym kroku warto wybrać takie okulary, dzięki którym zostaną podkreślone jej walory. W przypadku kwadratowej twarzy rekomenduje się noszenie okularów z oprawkami o zaokrąglonej dolnej części. Sprawdzą się również kształty kół i owali, które skutecznie złagodzą ostre krawędzie czoła i szczęki, tak charakterystyczne dla kwadratowej twarzy.

Pomysł na oprawki do twarzy owalnej

Nie bez powodu ten rodzaj twarzy uważany jest za jeden z najbardziej pożądanych wśród użytkowników okularów. Mogą oni bowiem wybierać spośród niemal wszystkich dostępnych na rynku kształtów oprawek i to bez obaw, że będą wyglądali niekorzystnie. Taka mnogość możliwości wymaga zatem od poszukujących podjęcia decyzji dotyczącej najważniejszych dla nich cech okularów.

Twarz okrągła – które oprawki będą idealne?

W przeciwieństwie do twarzy kwadratowej czy prostokątnej, w przypadku owalnej zadanie okularów jest wyostrzenie rysów i konturów, a także nadanie twarzy lekkości i pociągłości. Doskonale nadają się do tego tzw. kocie oczy, które optycznie uniosą nieznacznie górną część twarzy, wyszczuplając ją. Będąc u optyka, warto przymierzyć również oprawki o prostokątnym kształcie.

Jakie oprawki dobrać do trójkątnej twarzy i co nimi podkreślać?

Szeroka w okolicach czoła i zwężająca się ku podbródkowi twarz trójkątna również zasługuje na pasujące do niej i podkreślające jej walory oprawki. W celu złagodzenia owalu twarzy i optycznego zmniejszenia szerokości skroni warto postawić na zaokrąglone kształty, a także na ciekawe wizualnie oprawki wykonane z transparentnego tworzywa sztucznego.

Pomysł na oprawki dopasowane do prostokątnej twarzy

Tutaj można zaszaleć z wielkością. Ważne jednak, aby unikać przy tym kanciastych oprawek, które prostokątnej twarzy dodadzą jeszcze „ostrości”. W przypadku posiadaczy prostokątnego kształtu twarzy dobrym pomysłem będą zarówno okulary owalne i okrągłe, jak i klasyczne aviatory, które stanowią się prawdziwą ikonę stylu.

Podsumowanie

Wybór rodzaju oprawki w zależności od kształtu twarzy to bardzo ważny etap poszukiwania okularów. Uważna obserwacja w lustrze i wiele przemierzonych par są doskonałym kluczem do znalezienia wymarzonego modelu. Coraz więcej salonów, poza konsultacją z pracownikami, oferuje dziś swoim klientom również możliwość skorzystania z wirtualnego stylisty. To ciekawa innowacja, jednak zanim niej skorzystamy, warto poznać tradycyjne metody doboru okularów do kształtu twarzy.