Wczytuję dane...

Oprawki w dużym rozmiarze - jak dobierać i komu pasują?

Okulary – czy to korekcyjne, czy to przeciwsłoneczne – już dawno przestały być jedynie akcesorium chroniącym oczy bądź poprawiającym widzenie. Obecnie różnorodność kształtów oprawek, ich kolorów czy materiałów, z których zostały wykonane, pozwala na dobranie konkretnego modelu do swojego stylu. Najbardziej charakterystyczne są oczywiście duże i wyraziste oprawki – okulary przeciwsłoneczne XXL zwracają uwagę, podkreślają indywidualny styl, a jednocześnie doskonale spełniają swoją funkcję przeciwsłoneczną lub korekcyjną. Jak dobierać takie akcesoria i kiedy sprawdzą się najlepiej? Kilka modowych porad znajdziecie w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Jak dobrać duże okulary korekcyjne – męskie i damskie?

Okulary męskie na dużą głowę, jak i damskie modele korekcyjne w wersji XXL, powinny być dobierane z pomocą optyka. Wersje, które doskonale wyglądają na modelkach w katalogach lub na twarzach gwiazd przyłapanych incognito nie zawsze oddają to, jak takie oprawki prezentują się na twarzy w rzeczywistości. Ponadto – przed zamówieniem oprawek oversize – należy koniecznie przymierzyć podobne modele (zwłaszcza, jeśli do tej pory nie nosiło się tak wyrazistych, a czasem nawet ekstrawaganckich dodatków). Może się bowiem okazać, że mimo tego, że okulary się nam podobają, to tak naprawdę nie czujemy się w nich najlepiej.

Dlaczego to właśnie optyk lub optometrysta powinien towarzyszyć nam w wyborze okularów z dużą oprawą? Przede wszystkim dlatego, że zarówno charakter wady wzroku, jak i jej pogłębienie, determinuje grubość oraz kształt szkieł. Oznacza to, że nie każdy model oprawki XXL będzie dobrze wyglądał przy korekcji konkretnej wady, a także – nie każde szkła mogą być dopasowane do oprawek XXL (zwłaszcza tych cienkich, metalowych). Specjaliści w salonach Aurum Optics służą w tej kwestii pomocą – każdej odwiedzającej nas osobie zapewniamy indywidualne, fachowe doradztwo.

Okulary korekcyjne na dużą głowę – co trzeba wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Oprócz rodzaju wady wzroku oraz jej pogłębienia, przy doborze oprawek XXL warto wziąć pod uwagę również ogólne zasady dotyczące doboru tego typu akcesoriów do typu urody czy kształtu twarzy. Jak to wygląda w praktyce?

Duże oprawki a kształt twarzy

• W zależności od kształtu twarzy (kwadratowego, okrągłego i innych) – okulary mogą pomóc w jej delikatnym wymodelowaniu. Ogólna zasada mówi o tym, by osoby z twarzą owalną wybierały okulary kwadratowe, prostokątne (z wyraźnie zaznaczonymi kątami oprawek), natomiast osoby z twarzą kwadratową – odwrotnie – okulary okrągłe);

• Duże oprawki optycznie pomniejszają to, co skrywa się za nimi – dobrze będą wyglądać w nich osoby o nieco większych głowach, natomiast w przeciwnej sytuacji – u osób z małą głową – oprawki XXL mogą niekorzystnie pomniejszyć twarz i głowę (oczywiście jest to efekt optyczny);

• Jeśli dana osoba ma swój ulubiony kształt oprawek, to doradza się, by rozpoczęła swoją przygodę z dużymi, przeskalowanymi oprawami od modelu będącego powiększeniem jej standardowych okularów – uniknie się wówczas konieczności „przyzwyczajania” od nowa do własnego wyglądu w okularach.

Więcej na temat tego, jak rodzaj oprawki wybrać w zależności od kształtu twarzy pisaliśmy na naszym blogu.

Kolor włosów a dobór oprawek

• Osoby mające włosy w kolorze blond doskonale będą wyglądać we wszelkiego rodzaju oprawkach metalowych zarówno w kolorze srebrnym, jak i złotym, ale również w oprawach o barwie miedzianej, burgundowej, bursztynowej, musztardowej. Chłodny blond, z tonami fioletowymi, doskonale wygląda w towarzystwie oprawek w kolorach fioletu, różu, szarości, ale również głębokiej czerni.

• Posiadaczki i posiadacze włosów ciemny, brązowych i czarnych, mogą z powodzeniem pokusić się o dopasowanie do swojej urody oprawek w czarnym kolorze, ale również oprawek kontrastujących – czerwonych, białych, niebieskich, szafirowych, srebrnych. Osoby z ciepłym typem urody i ciepłym odcieniem włosów z pewnością będą zadowolone z oprawek szylkretowych, beżowych czy o barwie zgaszonej zieleni.

• Rude włosy doskonale komponują się z ciepłymi kolorami oprawek – miedzianymi, bursztynowymi, pomarańczowymi, ale również z kolorami kontrastującymi – fioletami czy szarością. Takim osobom pasują także oprawki musztardowe, bordowe, ciemnozielone, brązowe oraz niebieskie.

Dziewczyna nosząca duże oprawki w okularach

Kolor oczu a dobór oprawek

• Posiadaczki i posiadacze oczu niebieskich najlepiej będą wyglądać z oprawkami w takim samym kolorze, podkreślającymi ich barwę, ale również z oprawami brązowymi, bursztynowymi, pomarańczowymi, fioletowymi lub szarymi.

• Oczy brązowe zostaną podkreślone w towarzystwie oprawek niebieskich, granatowych, ale również przy zieleni w odcieniu khaki.

• Oczy zielone zostaną podkreślone przez oprawki w kolorach: fioletowym, różowym i czerwonym. Odpowiednie będą też kolory ziemi, brązu, złota i zieleni.

• Oczy piwne? Oprawki zielone, brązowe lub fioletowe będą pasować idealnie

Jak sprawdzić, czy oprawki XXL dobrze leżą?

Po wybraniu kształtu i koloru oprawek oversize, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii dotyczących tego, w jaki sposób leżą one na twarzy i czy nie przemieszczają się w niekomfortowy sposób. O czym warto pamiętać?

• Gdy osoba z okularami na nosie patrzy do przodu, jej oko powinno zajmować górną część oprawki – to z pewnością zweryfikuje optyk towarzyszący przy przymiarkach.

• Odległość między kącikiem oka a krawędzią soczewki powinna być taka sama – symetrycznie;

• Brwi muszą znajdować się powyżej górnej krawędzi oprawki.

• Okulary nie mogą być zbyt ciężkie – zdarza się bowiem, że noszone przez wiele godzin uciskają boleśnie skronie. Aby przetestować dopasowanie okularów, warto się w nich szeroko uśmiechnąć – jeśli nasze policzki podnoszą w tej sytuacji okulary, wraz z mostkiem (odrywa się on od nosa), wówczas oprawki są źle dopasowane.

Okulary w dużych rozmiarach – podsumowanie

Duże oprawki okularowe są zarówno ekstrawaganckie, jak i klasyczne. Gwiazdy uwielbiają ich rozmiar za to, że mogą niejako ukryć twarz przed wścibskimi fotoreporterami, a my kochamy je za to, że dodają każdej stylizacji wyjątkowego charakteru. Przy ich wyborze należy pamiętać o przytoczonych powyżej zasadach, a dodatkowo o tym, że powinny one podkreślać cechy urody osoby decydującej się na taki model. Duże okulary nie są oczywiście dla wszystkich – ponieważ swoim rozmiarem zwracają uwagę otoczenia, dobrze sprawdzą się dla osób pewnych siebie, przebojowych i lubiących bawić się modą.