Wczytuję dane...

Soczewki kontaktowe dla prezbiopa, czyli najważniejsze informacje o soczewkach multifokalnych

Prezbiopia prędzej czy później spotka każdego z nas. Zdarza się wówczas, że dotychczasowe okulary trzeba będzie zmienić na zupełnie nowe, a do tego dobrać drugie, odpowiednie do czytania. Może to powodować dodatkowe koszty i zmniejszenie poziomu komfortu widzenia – zawsze trzeba będzie mieć ze sobą okulary do czytania, bez których trudno będzie wypełnić dokument w urzędzie czy sprawdzić ceny zakupów na paragonie. Co zrobić, by życie z prezbiopią było wygodniejsze i dlaczego odpowiedź na tak postawione pytanie to soczewki multifokalne? Opowiemy o tym poniżej.

Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia jest całkowicie naturalnym wynikiem procesu starzenia ludzkiej soczewki, któremu nie można w żaden sposób zapobiec. Wraz z wiekiem soczewka staje się mniej elastyczna, przez co zaburzeniu ulegają zdolności akomodacyjne oka. Wskutek tych zmian stopniowo pogarsza się widzenie tego, co jest blisko. Proces ten zwykle rozpoczyna się ok. 40 roku życia. Aby skorygować prezbiopię, konieczne jest zastosowanie dodatkowej mocy optycznej (addycji) tylko do bliskich odległości o wartościach dodatnich.

Rozwiązania optyczne dla prezbiopa

Najczęstszą metodą korekcji prezbiopii są okulary korekcyjne progresywne lub do czytania, o takim rozwiązaniu pisaliśmy w artykule 4 rzeczy, które warto wiedzieć na temat okularów do czytania. Dla osób bardzo aktywnych czy uprawiających sport, okulary korekcyjne nie będą jednak idealnym rozwiązaniem. W takim przypadku lepsze rozwiązanie to zastosowanie w celu korekcji soczewek kontaktowych multifokalnych.

Dziewczyna zakładająca soczewki kontaktowe

Czym są soczewki multifokalne?

Multifokalne soczewki kontaktowe pozwalają widzieć dobrze na każdą odległość, podobnie jak okulary progresywne, jednak ich zasada działania jest zupełnie inna. Progresywne soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do oka, dlatego ich działanie nie jest uzależnione od kierunku spojrzenia i nie mają obszarów zamglonego widzenia, jak ma to miejsce w okularach progresywnych. Konstrukcja multifokalnych soczewek kontaktowych sprawia, że światło skupia się na siatkówce oka równocześnie z obszarów dalekich, bliskich, a nawet pośrednich, a system wzrokowy wybiera obraz najlepszej jakości. Prościej: pacjent, patrząc na przedmiot, widzi wiele jego obrazów w różnych odległościach, a jego mózg w optymalny sposób interpretuje to, co dostrzega.

W tym miejscu należy podkreślić, że rozpoczęcie korzystania z soczewek multifokalnych wiąże się z koniecznością przejścia przez proces adaptacyjny. Może to powodować nieprzyjemne dolegliwości, jak nieostre widzenie albo ból oczu czy głowy. Zależnie od danej osoby mogą one utrzymywać się kilka godzin, dni, a nawet tygodni, nie da się ich też całkowicie uniknąć. Nie są one powodem do obaw – proces adaptacyjny o różnym nasileniu zachodzi nawet po zakupie nowych okularów o takiej samej mocy. Należy po prostu dać sobie czas na przyzwyczajenie do nowego sposobu korekcji wzroku.

Dlaczego soczewki multifokalne są odpowiednie dla prezbiopów?

Soczewki multifokalne sprawdzają się doskonale u osób powyżej 40 roku życia, które dotychczas korzystały z okularów lub soczewek kontaktowych do dali. Są dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż kilka par okularów służących patrzeniu na różne odległości, ponieważ łączą w sobie korekcje do dali i bliży. Specjaliści wskazują, że dzięki soczewkom multifokalnym osoby dotknięte prezbiopią mogą odzyskać komfort i jakość widzenia charakteryzujące osoby młode, pozbawione wad wzroku – to prawdopodobnie ich największa zaleta.

Odpowiednia konstrukcja oraz tryb noszenia soczewek dobierane są podczas wizyty u lekarza okulisty. W zależności od preferencji możemy wybrać soczewki miesięczne lub jednodniowe. Należy pamiętać o higienie użytkowania soczewek kontaktowych oraz o prawidłowej aplikacji i przechowywaniu. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe.

Starszy mężczyzna zakładający soczewkę kontaktowa

Podsumowanie

Najnowsze technologie pozwalają na odpowiednie dopasowanie soczewek kontaktowych dla osób dojrzałych, zapewniając im odpowiednie widzenie na każdą odległość. Będąc prezbiopem aktywnym zawodowo, towarzysko, uprawiającym sport zastosowanie soczewek multifokalnych może okazać się rozwiązaniem większości problemów z widzeniem.

Warto pamiętać, że dobranie odpowiedniej korekcji wady wzroku oraz osiągnięcie pożądanej ostrości widzenia i zachowanie komfortu umożliwia jedynie profesjonalny dobór soczewek kontaktowych. Z pomocą specjalisty kontaktologa w renomowanych salonach optycznych, takich jak Aurum-Optics, jest to możliwe.