Wczytuję dane...

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe – instrukcja krok po kroku

Soczewki kontaktowe to dla wielu osób posiadających wadę wzroku doskonałe rozwiązanie ich problemów. Są wygodniejsze niż okulary, nie zmieniają kształtu i wyrazu twarzy, a na dodatek mogą korygować naprawdę dużą rozpiętość wad. Niestety, niektórzy pacjenci mają problem z założeniem soczewek lub z uczuciem pieczenia czy wręcz obecności ciała obcego w oku. Prawidłowo założone soczewki kontaktowe nie powinny jednak wywoływać takich dolegliwości. Jak zakładać soczewki kontaktowe – multifokalne, jednodniowe, miesięczne – by właściwie spełniały swoją funkcję? Jak je zdejmować i jak o nie dbać, aby nie przyczyniły się do podrażnień i infekcji oka? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z użytkowaniem szkieł kontaktowych znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury!

Czy zakładanie soczewek boli?

Główną obawą w zakładaniu soczewek dla początkujących jest to, że cały ten proces wiąże się z bólem. Nic bardziej mylnego! Na szczęście szkła kontaktowe są na tyle miękkie i elastyczne, że zarówno ich zakładanie, jak i zdejmowanie w żadnym wypadku nie powinno powodować bólu. Wielogodzinne ich noszenie – zwłaszcza na początku – może powodować pewien dyskomfort, jednak jest to naturalna reakcja, a z czasem mija. By ułatwić osobom początkującym zakładanie soczewek oraz oswoić je z poszczególnymi krokami, przygotowaliśmy krótki poradnik!

Krok pierwszy: higiena i przestrzeganie zasad

Zakładanie soczewek zawsze należy rozpocząć od dokładnego mycia rąk wodą z mydłem – pozwoli to zarówno na zachowanie higieny, jak i zapobiegnie mikrouszkodzeniom soczewek, które mogłyby powstać w wyniku kontaktu z cząsteczkami kurzu i pyłkami, znajdującymi się na skórze. Dodatkowo mycie rąk zapewnia ochronę przed transferem bakterii i wirusów z rąk na soczewkę, a później na gałkę oczną – przez którą również możemy zarazić się różnymi chorobami. Oprócz przestrzegania podstawowych zasad higieny należy pamiętać także o codziennej wymianie płynu do soczewek w pudełeczku oraz o myciu pojemniczka do ich przechowywania, oraz o wymianie samego pudełka – przynajmniej raz na miesiąc.

Krok drugi: jak założyć soczewki?

Zakładanie soczewek rozpocznij od umieszczenia szkła kontaktowego na opuszce suchego, umytego palca wskazującego ręki dominującej i od sprawdzenia, czy soczewka przybiera kształt miseczki – jeśli tak, to trzymasz ją w odpowiedni sposób. Następnie:

• środkowy palec tej samej ręki przyłóż do dolnych rzęs i odciągnij dolną powiekę w dół, a palcami drugiej ręki odciągnij górną powiekę;

• soczewkę nałóż na oko, odsuwając następnie palec, na którym się znajdowała;

• spójrz w dół, w górę i na boki, a następnie puść dolną, a później górną powiekę;

• w tym momencie większość osób zaczyna mrugać – jest to jednak błąd, który może spowodować przesunięcie się soczewki na oku w niepożądane miejsce. Zamiast mrugać, spójrz znów w dół – to pozwoli stawić się soczewce w centralnym miejscu oka.

Gotowe! Soczewka leży odpowiednio, jeśli nie uwiera, a jednocześnie zapewnia dobre widzenie. W przypadku odczuwania dyskomfortu należy ją zdjąć, przepłukać płynem do soczewek i znów założyć.

Pudełko na soczewki kontaktowe

Jak zdejmować soczewki kontaktowe?

Przy zdejmowaniu szkieł kontaktowych najważniejsze jest zachowanie właściwej higieny – przed przystąpieniem do tej czynności należy więc dokładnie umyć ręce. Zdejmowanie soczewek – krok po kroku – wygląda następująco:

• palcem środkowym ręki dominującej odciągnij w dół dolną powiekę;

• spójrz w górę (nie unosząc głowy) i przyłóż opuszek palca wskazującego ręki dominującej do dolnej krawędzi soczewki, a następnie zsuń ją na białą część oka;

• nadal patrząc w górę chwyć soczewkę palcem wskazującym i kciukiem – zrób to delikatnie, by nie uszkodzić soczewki.

Jak dbać o soczewki?

Oprócz umiejętności zakładania i zdejmowania soczewek, osoby stosujące na co dzień szkła kontaktowe powinny mieć również wiedzę na temat tego, jak dbać o soczewki. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by przemywać je odpowiednio dobranym płynem po każdym użyciu. Po zdjęciu szkieł polewamy je więc płynem – po uprzednim umieszczeniu ich w zagłębieniu dłoni – i pocieramy przez 30 sekund tak, by obie strony miały kontakt ze specyfikiem myjącym.

Soczewki powinny być przechowywane w specjalnym pojemniczku z dwiema komorami – na prawą i lewą soczewkę. Obie komory muszą być wypełnione świeżym płynem – wymienianym przy każdej zmianie szkieł. Takie przechowywanie zapewni szkłom ochronę przed zniszczeniami mechanicznymi oraz przed wysychaniem (płyn powinien całkowicie przykrywać soczewki).

Zaniedbane, źle pielęgnowane i rzadko czyszczone szkła kontaktowe mogą być przyczyną chorób oczu (bakteryjnych, wirusowych), a nawet uszkodzeń mechanicznych. Należy także bezwzględnie pamiętać o tym, że soczewki to wyroby medyczne, które powinny być używane wyłącznie za zgodą specjalisty i zgodnie z jego zaleceniami.

O tym, jak dbać o soczewki pisaliśmy również w artykule Bezpieczne używanie miesięcznych soczewek kontaktowych – poradnik.

Podsumowanie

Zakładanie soczewek nie jest tak naprawdę trudnym zadaniem, jednak to naturalne, że na początku będzie powodowało strach, a być może nawet dyskomfort – wprawa i przyzwyczajenie mogą jednak skutecznie go wyeliminować. Przy użytkowaniu szkieł kontaktowych bezwzględnie należy pamiętać o higienie – zarówno dłoni, jak i soczewek – zwłaszcza przy ich zakładaniu i zdejmowaniu. Właściwe dobrane soczewki, noszone zgodnie z zaleceniem kontaktologa i właściwie pielęgnowane, pozwalają doskonale korygować wzrok i zapewniają wygodę użytkowania. Zdecydowanie warto porzucić obawy i spróbować tej metody korekcji!