Wczytuję dane...

Bezpieczne używanie miesięcznych soczewek kontaktowych – poradnik

Zmiana soczewek jednodniowych na miesięczne to pomysł, który z pewnością choć raz pojawił się w głowie każdego użytkownika lub użytkowniczki standardowych, „jednorazowych” szkieł kontaktowych. Wciąż wiele osób ma jednak wątpliwości co do zakupu i noszenia soczewek miesięcznych – ze względu na bezpieczeństwo i wygodę ich użytkowania, ale również z uwagi na ich cenę. To, co warto zaznaczyć na samym początku to fakt, że przed zmianą na soczewki miesięczne należy udać się do specjalisty, który dopasuje odpowiednie soczewki i sprawdzi, jak układają się one na oku. Co jeszcze warto wiedzieć o soczewkach miesięcznych i o ich codziennym użytkowaniu? O tym poniżej – zapraszamy do lektury!

Soczewki kontaktowe miesięczne – jak używać?

Użytkowanie soczewek kontaktowych przeznaczonych do noszenia przez cały miesiąc różni się od noszenia soczewek jednodniowych. Przede wszystkim należy bezwzględnie przestrzegać terminu przydatności takich szkieł, który wynosi 30 dni od dnia pierwszego założenia danej pary soczewek. Oznacza to, że jeśli konkretna osoba nie nosi ich na co dzień, to – nawet, jeśli para została użyta kilka razy – po 30 dniach należy ją wyrzucić. Noszenie soczewek dłużej, niż pozwala na to ich data przydatności do użytku znacząco – aż o 4 razy – zwiększa ryzyko pojawienia się owrzodzeń rogówki (przezroczystej, najbardziej zewnętrznej warstwy gałki ocznej).

Oprócz trzymania się wyżej wymienionych zaleceń, należy pamiętać o tym, by nie zasypiać w soczewkach kontaktowych (jest to dopuszczalne wyłącznie w przypadku zastosowania specjalnych rodzajów szkieł, z przedłużonym trybem noszenia). Soczewek miesięcznych nie powinno się również nosić dłużej niż 10 godzin dziennie. Przekroczenie tego czasu może bowiem skutkować zwiększoną wrażliwością oka, jego przesuszeniem, uczuciem pieczenia, a w końcu – podrażnieniami i zwiększeniem ryzyka infekcji bakteryjnych lub wirusowych.

Soczewki kontaktowe miesięczne – jak o nie dbać?

Ponieważ soczewki mają na co dzień styczność z powierzchnią oka, należy o nie w odpowiedni sposób dbać – zmniejsza to bowiem ryzyko zapadnięcia na infekcję, a także podrażnień mechanicznych, rogówki, wywołanych obecnością ciał obcych na powierzchni soczewki. Co należy więc robić, by użytkowanie szkieł kontaktowych miesięcznych było jak najbardziej bezpieczne?

• Przed każdym założeniem i ściągnięciem soczewek kontaktowych należy dokładnie umyć ręce i osuszyć je ręcznikiem (najlepiej jednorazowym – papierowym).

• Soczewki powinny być przechowywane w odpowiednim płynie i pojemniczku. Płyn należy zmieniać codziennie, a pojemnik – maksymalnie co miesiąc.

• Dbanie o soczewki to również ich codzienne mycie. Jak to zrobić? Wystarczy po zdjęciu soczewki umieścić ja w środkowej części dłoni, po uprzednim wypełnieniu zagłębienia na jej środku płynem do szkieł kontaktowych. Następnie pociera się zanurzoną w płynie soczewkę – delikatnie, opuszkiem palca wskazującego, po czym spłukuje się ją świeżą porcją płynu i odkłada do pojemniczka – również wypełnionego płynem.

• Soczewki nie powinny mieć kontaktu z wodą, dlatego przed umyciem twarzy, wzięciem prysznica czy udaniem się na basen należy je ściągnąć.

Kobieta zakładająca soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe miesięczne – cena

Ceny soczewek miesięcznych kształtują się różnie – w zależności od producenta, choć średnio 3 sztuki będą kosztowały około 60 złotych. Dodatkowo należy dokupić specjalny płyn. Generalnie koszty użytkowania szkieł kontaktowych miesięcznych można porównać do stosowania soczewek jednorazowych.

Soczewki miesięczne – podsumowanie

Czy opłaca się nosić soczewki kontaktowe miesięczne? Opinie zwolenników tego rozwiązania jasno wskazują, że jest ono powszechne i wygodne – zwłaszcza w podróży, kiedy zabiera się ze sobą jedno, a nie kilka lub kilkanaście opakowań ze szkłami. Należy jednak pamiętać o tym, by zawsze mieć ze sobą zapasową parę okularów korekcyjnych – nie tylko ze względu na możliwość zgubienia soczewki, ale również z uwagi na rady specjalistów. Uważają oni bowiem, że szkła kontaktowe powinny być traktowane jako uzupełnienie korekcji, a nie główna metoda niwelowania wady wzroku.

W celu dobrania soczewek kontaktowych, warto wybrać się do salonów Aurum-Optics i umówić się za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie rezerwacji.