Wczytuję dane...

Jak odpowiednio dbać o swoje okulary?

Poświęcamy bardzo dużo czasu na znalezienie dopasowanej do nas pary okularów. Długimi godzinami przeglądamy ofertę sklepu internetowego lub wystawy salonów optycznych, by znaleźć kształt ramki, wzór lub kolor, który doskonale wyraża nasz styl. Potem z niecierpliwością wyczekujemy informacji, że nowe okulary są gotowe do odbioru. Czy gdy w końcu staniemy się właścicielami naszego wymarzonego modelu okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych, nie chcemy zrobić wszystkiego, aby służyły nam one jak najdłużej?

Jak przedłużyć żywotność swoich okularów?

Oczywiście, że tak! Jednak często, nawet pomimo naszych najlepszych starań, zdarza nam się przeoczyć pewne detale podczas czyszczenia i nieopatrznie spowodować uszkodzenie oprawek lub soczewek. Celem czytanego przez Was artykułu jest wskazanie optymalnej metody czyszczenia okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych oraz tego, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas ich codziennego użytkowania. Do dzieła!

Czyszczenie okularów
Unikaj ścierania okularów przy użyciu fragmentów ubrań.

Domowe sposoby na czyszczenie okularów

Po ciężkim dniu pracy lub nauki wróciliście w końcu do domu, ale na drodze do relaksującego wieczoru spędzonego przy ulubionej książce lub filmie stanęły Wam zabrudzone soczewki okularów? Zanim na szybko sięgniecie po fragment rękawa albo leżący na podorędziu ręcznik papierowy dwa razy się zastanówcie. Wbrew pozorom nawet stosowane do nosa chusteczki higieniczne mają na tyle szorstką powierzchnię, że wykorzystanie ich do czyszczenia okularów wiąże się z wysokim ryzykiem zarysowania soczewek. Rysy na szkiełkach to nie tylko problem natury kosmetycznej, ale przede wszystkim przyczyna dokuczliwych kłopotów z widzeniem. W niektórych przypadkach powodować mogą przemęczenie wzroku, a nawet uciążliwy bóle głowy. Dlatego warto mieć na uwadze, aby w celu czyszczenia swoich okularów stosować wyłącznie ściereczki z mikrofibry lub specjalistyczne, nawilżane chusteczki do soczewek.

Zanim jednak zaczniemy przecierać swoje okulary, powinniśmy wpierw przepłukać je pod bieżącą, letnią wodą. Pozwoli to pozbyć się z soczewek cząstek kurzu i brudu, które podczas ścierania mogłyby przyczynić się do powstania mikrozadrapań. W przypadku konieczności pozbycia się szczególnie uciążliwych plam lub zabrudzeń warto skorzystać ze środka czyszczącego. W domowych warunkach doskonale poradzi sobie nawet zwyczajny płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie. Zwróćcie wyłącznie uwagę na to, aby nie korzystać z substancji zawierających amoniak. Ich właściwości doprowadzić mogą do uszkodzenia powłoki, którą pokryta jest soczewka. Po spłukaniu okularów powinniśmy lekko wytrzeć je przy użyciu ściereczki z mikrofibry lub – o ile mamy wystarczająco dużo czasu – zostawić je do samodzielnego wyschnięcia.

Czyszczenie okularów domową metodą – krok po kroku:

 1. Dokładnie umyj ręce, aby zapobiec przeniesieniu bakterii na swoje okulary;
 2. Przemyj okulary pod bieżącą, letnią wodą. Wykorzystaj płyn do zmywania lub mydło w płynie o neutralnym pH do pozbycia się trudnych do usunięcia zabrudzeń;
 3. Pozostaw okulary, aż wyschną lub delikatnie przetrzyj je przy użyciu miękkiej ściereczki z mikrofibry.

Czyszczenie okularów poza domem

Uciążliwe zabrudzenia, tłuste plamy lub odciski palców na soczewkach powstać mogą w przeciągu chwili nieuwagi. Nieraz znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy musieli koniecznie przetrzeć swoje okulary, nie mając do dyspozycji kranu albo domowych środków czystości. Wówczas na pomoc w potrzebie przychodzą Wam płyny czyszczące. Dzięki swoim właściwościom specjalnie dostosowanym do soczewek korekcyjnych doskonale sprawdzą się zarówno podczas czyszczenia okularów w domu, jak i poza nim. Korzystając z niego, warto pamiętać o tym, aby płyn nakładać bezpośrednio na ściereczkę z mikrofibry, nie zaś na proso na soczewki, gdyż z czasem może doprowadzić do korozji elementów oprawek.

jak zadbać o okulary korekcyjne
Do czyszczenia okularów używaj ściereczki z mikrofibry.

Czyszczenie okularów przy użyciu płynu czyszczącego – krok po kroku:

 1. Nałóż płyn na fragment czystej ściereczki z mikrofibry;
 2. Rozprowadź płyn po obydwu stronach soczewek. Skup się na szczególnie zabrudzonych miejscach;
 3. Skorzystaj z suchej części ściereczki do wytarcia soczewek.

Jak dbać o swoje okulary na co dzień?

Przyjęło się mówić, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobnie w przypadku okularów – lepiej troszczyć się o to, by pozostały czyste, niż spędzać dłuższy czas na ich pielęgnacji. Poniżej przedstawimy Wam kilka rad, które pomogą w zachowaniu soczewek w idealnym stanie podczas ich codziennego użytkowania.

 • Okulary należy zdejmować przy użyciu obu rąk, chwytając za zauszniki. Unikajcie łapania rękami samych soczewek. Niby oczywiste, ale często przez nieuwagę zdarza się o tym zapomnieć.
 • Kiedy nie stosujecie akurat swoich okularów – w nocy czy podczas ich transportu – przechowujcie je w specjalnie przeznaczonych do tego etui. Ich wytrzymałość oraz specjalny design stworzony z myślą o oprawkach gwarantuje im bezpieczeństwo i skutecznie ochroni Wasze okulary przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. W ofercie Aurum Optics znajdziecie wybór markowych etui dostarczanych przez największych producentów okularów na rynku.
 • Podczas robienia makijażu zawsze całkowicie zdejmujcie okulary z twarzy. Zawarte w kosmetykach substancje chemiczne doprowadzić mogą do uszkodzenia soczewek lub powstania trudnych do usunięcia zabarwień na oprawkach.
 • Nie zostawiajcie swoich okularów w miejscu nasłonecznionym, jak na przykład deska rozdzielcza samochodu. Długotrwałe wystawienie na działanie wysokiej temperatury może doprowadzić do trwałego uszkodzenia okularów i wiązać się z koniecznością ich całkowitej wymiany.
 • Uczyń z czyszczenia swoich okularów codzienny zwyczaj. Długotrwałe zaniedbywanie ich czystości wiązać może się nie tylko z utrudnieniem widzenia i wynikającymi z niego dolegliwościami, ale czasem prowadzi również do wzrostu ryzyka powstania chorób oczu oraz nosa. Dzieje się tak, ponieważ na nieczyszczonych okularach zalegają również bakterie. Ich obecność wiąże się również z zagrożeniem występowania infekcji. Dlatego regularnie dbaj o czystość swoich okularów i nie ograniczaj się wyłącznie do szkieł, ale również elementów oprawek.

Soczewki odporne na zabrudzenia

Jeśli jednak macie wyjątkowy problem z zachowaniem swoich okularów w czystym i niezużytym stanie – prowadzicie aktywny tryb życia lub pracujecie w ciężkich warunkach, przez co często narażacie je na urazy mechaniczne i zabrudzenia – z pomocą mogą przyjść Wam soczewki ze specjalnymi powłokami, które znacznie zwiększają ich trwałość. Wiele szkieł dostępnych na rynku posiada właściwości hydrofobowe oraz oleofobowe, które znacznie zmniejszają stopień przylegania wody oraz drobinek tłuszczu do ich powierzchni. Ponadto często pokryte są również warstwą antystatyczną, która neutralizuje osadzanie się kurzu oraz pyłków. Nie brakuje również utwardzanych soczewek, znacznie mniej podatnych na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne.

W ofercie Aurum Optics odnajdziecie wybór soczewek profesjonalnych marek Hoya oraz Seiko, spośród których większość wykorzystuje wspomniane wyżej powłoki uszlachetniające, a także posiada właściwości antyrefleksyjne i chroniące przed światłem niebieskim. Zachęcamy do zapoznania się ze szkłami dostępnymi w naszym katalogu:

Czyszczenie okularów korekcyjnych