Wczytuję dane...

7 sposobów na zadbanie o zdrowy wzrok dziecka

W dzisiejszych czasach wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm coraz częściej dotykają dzieci w każdym wieku. Rozwój zaburzeń widzenia wynika często z przyczyn genetycznych, ale nierzadko powodowany jest również czynnikami środowiskowymi. Negatywnemu wpływowi tych ostatnich można zapobiec stosując się do określonych zaleceń profilaktycznych. W poniższym artykule przedstawimy Wam 7 zasad, które odpowiedzą na pytanie „jak należycie dbać o wzrok dziecka?”. Oczy odpowiadają w końcu za nasz najważniejszy zmysł i powinniśmy starannie ich strzec.

1. Ogranicz czas, jaki dziecko spędza przed ekranami

Choć czas spędzony przed monitorem komputera czy dotykowym ekranem smartfonu lub tabletu rzadko kiedy jest główną przyczyną pojawienia się wad wzroku, nadużywanie urządzeń elektronicznych przyczynić może do powstania problemów z widzeniem i nieprzyjemnych objawów. Wynika to z działania wysoce energetycznego światła niebieskiego. Nadmierna ekspozycja oraz długotrwałe skoncentrowanie oczu na bliskim wyświetlaczu i obniżona częstość mrugania powodować mogą powstawanie podrażnień, przemęczenia wzroku oraz problemów z zasypianiem i jakością snu. Ten ostatni objaw pozostaje szczególnie groźny – regularny wypoczynek organizmu jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju naszej pociechy.

W przypadku dzieci w wieku od lat 6 do 10, czas spędzony przed monitorem nie powinien przekraczać godziny dziennie. Mówiąc o dzieciach w wieku od 2 do 5 lat należy ograniczyć ten czas do 20 minut. Ekranów emitujących światło niebieskie absolutnie nie powinno pokazywać się dzieciom do 2 roku życia. Ich gałki oczne nie są jeszcze kompletnie rozwinięte, przez co promienie światła o wysokiej energii mogą szczególnie łatwo doprowadzić do powstania zaburzeń.

Dzieci spędzają za dużo czasu patrząc w ekran
Długotrwała nauka przed monitorem może prowadzić do problemów z widzeniem.

2. Zachęć dziecko do zabaw na świeżym powietrzu

Najlepszą alternatywą dla spędzania czasu przed ekranem jest, oczywiście, aktywność na zewnątrz. Sport czy spacer na świeżym powietrzu zapewnia dziecku odpowiednie dotlenienie organizmu oraz pomaga przyzwyczaić wzrok do patrzenia w dal i koncentrowania się na odległych obiektach, których nie uświadczymy siedząc w czterech ścianach.

Światło słoneczne ma pozytywny wpływ na zdrowie, lecz w nadmiarze może także szkodzić. Dlatego warto zapewnić swoim dzieciom również odpowiednie akcesoria, które pomogą w jego ograniczeniu w szczególnie słoneczne dni, jak czapki z daszkiem czy okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV.

Zalety zabaw na swieżym powietrzu

3. Zapewnij swojemu dziecku odpowiednie stanowisko do nauki

Zwróć uwagę na to, aby miejsce pracy dziecka było odpowiednio naświetlone. Optymalnym ustawieniem biurka jest miejsce prostopadłe do okna, aby móc jak najdłużej korzystać z naturalnego światła słonecznego. Warto zadbać również o odpowiedniej jakości lampkę – najlepiej o niezbyt intensywnym nasyceniu światła i chłodnej temperaturze, która pomaga we wzmożeniu koncentracji. Ponadto blat stolika powinien być jasny i matowy, aby zapobiec odbiciom światła, które mogą być drażniące dla wzroku dziecka.

Długotrwałe skupienie na bliskiej książce czy zeszycie może mieć negatywny wpływ na mięśnie naszego oka. Warto więc pamiętać również o tym, aby regularnie dać oczom odpocząć. O wzrok dziecka pomoże zadbać zasada 20-20-20, która zachęca, aby co 20 minut pracy robić sobie krótką, 20-sekundową przerwę, podczas której koncentrujemy spojrzenie na obiekcie odległym o 6 metrów (20 stóp).

4. Zadbaj o dietę swojego dziecka

Dobra dieta potrafi zdziałać cuda i stanowi podstawę zdrowego rozwoju dziecka. To, co jemy ma również niemały wpływ na nasz zmysł wzroku. Najważniejszym składnikiem mającym pozytywny wpływ na oczy dziecka są witaminy, aczkolwiek nie powinno zapominać się również o kwasach omega 3 i luteinie. Z jakiej żywności pozyskać te składniki odżywcze?

  • Witamina A lub beta-karoten – znajdziemy ją między innymi w marchewce, pomidorach i warzywach o zielonych liściach, takich jak szpinak czy szczaw, oraz w mięsie i produktach zwierzęcych, jak jajka, mleko czy tłuste ryby oraz wątróbka. Jej niedobór powodować może kurzą ślepotę oraz zespół suchego oka.
  • Witamina C wpływa na produkcję filtru łzowego oraz wspomaga produkcję kolagenu, który zapewnia odpowiednie ukrwienie gałki ocznej. Znajdziemy ją w cytrynie, pomarańczach, czarnych porzeczkach, truskawkach i malinach, kiwi oraz czerwonej papryce.
  • Witamina E – wspomaga ostrość naszego widzenia oraz zapobiega powstawaniu zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Możemy pozyskać ją z olei roślinnych, pestek, orzechów czy awokado.
  • Luteina – znajdziemy ją w brukselce i szpinaku, zielonym groszku, dyni, sałacie i marchwi. Jej odpowiedni poziom zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób wzroku.

Z reguły dobrą zasadą jest także ograniczenie jedzenia typu fast food, słodyczy i chipsów oraz picie dużych ilości wody.

5. Naucz swoje dziecko wykonywać ćwiczenia na oczy

Poświęcenie paru minut dziennie na wykonanie odpowiednich ćwiczeń wzroku może w znacznym stopniu poprawić komfort widzenia dziecka oraz zapewnić prawidłowy rozwój jego oczu. Popularnymi metodami jest między innymi skoncentrowanie wzroku na trzymanym przed twarzą ołówku oraz jego stopniowe przybliżanie i oddalanie od oczu. Użyteczne okazać może się także przenoszenie oczu z lewej na prawą stronę oraz w górę i w dół, zataczanie kręgów, czy śledzenie spojrzeniem podrzucanej albo odbijanej od ziemi piłki. Przyjemną metodą ćwiczenia wzroku mogą być także puzzle oraz niektóre gry planszowe i pamięciowe.

6. Zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze

Niepokojącymi sygnałami, które mogą wskazywać na rozwijającą się wadę wzroku jest przybliżanie przez dziecko oczu do książki albo ekranu urządzeń elektronicznych, przechylanie głowy podczas patrzenia na odległe obiekty, czy problemy z nauką czytania i pisania. Objawami, które powinny zmusić nas do wizyty kontrolnej u optyka obejmują również przecieranie oczu i ich łzawienie, bóle głowy czy powstawanie zeza.

7. Regularnie przeprowadzaj wizyty kontrolne u optyka

Ostatnią i być może najważniejszą zasadą, której powinien przestrzegać każdy rodzic dbający o wzrok swojego dziecka, są regularne badania u optyka. Po raz pierwszy warto wybrać się na spotkanie z optometrystą już gdy dziecko jest w wieku niemowlęcym. Później, jeśli nie pojawiają się żadne problemy, powinny odbywać się co najmniej raz do roku. Optycy pomogą odpowiednio określić stan zdrowia dziecka oraz wskazać na rozwiązania, które zagwarantują odpowiedni rozwój widzenia naszych pociech.