Wczytuję dane...

Persol® – kultowa włoska marka, która zmieniła oblicze branży optycznej

Włoska marka Persol już od ponad 100 lat specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Jej długa historia obfituje w innowacje, nieoczekiwane rozwiązania techniczne oraz oryginalne designy, które zjednały sobie ikony stylu wielu epok. Persol do dnia dzisiejszego zachwyca swoimi przyciągającymi spojrzenie oprawkami, które stanowią obiekt pożądania najbardziej wymagających estetów. W poniższym artykule przybliżymy Ci historię słynnego włoskiego producenta, podzielimy się z Tobą najważniejszymi informacjami dotyczącymi jego okularów oraz powiemy Ci więcej na temat najbardziej kultowych modeli oprawek z jego oferty.

Skromne początki włoskiego luksusu

Historia marki Persol zaczyna się w Turynie, w roku 1917. Założyciel firmy – Giuseppe Ratti – pracował wówczas jeszcze w swoim rodzinnym sklepie optycznym o nazwie Berry Opticians. Mężczyzna parał się nie tylko optyką, ale również fotografią. To między innymi to zainteresowanie sprawiło, że z domorosłego majsterkowicza zmienił się w pełnoprawnego wynalazcę, który na stałe zrewolucjonizował świat okularów przeciwsłonecznych.

Prawdziwym przełomem w karierze Giuseppe Rattiego oraz symbolicznym początkiem marki Persol jest wynalezienie okularów dla pilotów noszących nazwę Protector. Młody optyk słysząc skargi lotników biorących udział w I wojnie światowej postanowił znaleźć sposób na rozwiązanie ich problemu z oślepiającym słońcem. Odpowiedzią okazał się właśnie model Protector. Stworzone przez Rattiego okulary dla pilotów wykorzystywały szklane, cieniowane soczewki o brązowo-żółtej barwie, które idealnie chroniły przed intensywnym słońcem spotykanym na dużych wysokościach. Ponadto elementy oprawy wykonane były z kauczuku, które gwarantowały wygodę podczas długotrwałego noszenia i chroniły pilotów przed powstawaniem odcisków na twarzy.

Protector okazał się ogromnym sukcesem. Okulary Rattiego zapisały się na kartach historii towarzysząc włoskiemu poecie i lotnikowi Gabrielowi D’Annunzio podczas słynnego lotu nad Wiedniem oraz pilotowi Francesco de Pinedo podczas jego transatlantyckich wojaży. Niedługo później Protector znalazł się na wyposażeniu wielu armii europejskich i amerykańskiej oraz związał się z kulturą samochodową. Ratti zaprojektował również między innymi okulary, które wykorzystywane były przez Enzo Ferrariego podczas rajdów. Bardzo ciekawym jest fakt, że dwie spośród najbardziej kultowych marek specjalizujących się w okularach przeciwsłonecznych – Persol i Ray-Ban® – rozpoczęły swoją historię właśnie od rozwiązań stworzonych z myślą o pilotach.

Persol do tej pory z dumą wspomina swoje początki. Nie ma w tym nic dziwnego. Funkcjonalność i innowacja należą w końcu do fundamentów, na których zbudowany został sukces całej marki. Obecnie nazwa Protector wykorzystywana jest w przypadku modnych, współczesnych pilotek – PO 2496, które stanowią hołd dla modelu okularów, od którego wszystko się zaczęło. Współczesny model Persol Protector to stylowe, okrągłę okulary w stylu aviator z podwójnym mostkiem, który idealnie dopełni styl każdego fanatyka motoryzacji oraz świetnie sprawdzi się jako akcesorium stanowiące kropkę nad „i” modnych stylizacji.

Persol Protector
Persol Protector to hołd dla okularów, które zapoczątkowały historię marki. (źródło zdjęcia: facebook.com/Persol)

Narodziny marki Persol i nowoczesne rozwiązania

Firma Giuseppe Rattiego przyjęła nazwę Persol w roku 1938. Pochodzi ona od włoskiego per il sole, co oznacza „dla słońca”, jednoznacznie wskazując na główny obszar specjalizacji marki zajmującej się okularami przeciwsłonecznymi. Kolejne dekady to również okres rozlicznych innowacji, które na zawsze stały się już znakami rozpoznawczymi marki.

Pierwszym z nich jest system Meflecto, który został wykorzystany po raz pierwszy w okularach marki Persol pod koniec lat 30. Jego działanie oparte jest na metalowych cylindrach umocowanych wewnątrz przedniej części obydwu zauszników. Ich montaż sprawia, że oprawki lepiej dopasowują się do twarzy w miejscu skroni, a same zauszniki cechują się większą elastycznością. Jest to jedno z pierwszych zastosowań tego rodzaju, które do dnia dzisiejszego stosowane jest w okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych marki Persol. Są one jednym z najbardziej wyrazistych elementów oprawek włoskiego producenta. Jakiś czas później Meflecto znalazło swoje dopełnienie w systemie Victor Flex, który pełni funkcję analogiczną, ale znajduje się na mostku. Dzięki jego zastosowaniu oprawki lepiej dopasowują się do kształtu nosa, przez co lepiej leżą, nie powodują powstawania odcisków oraz nie zsuwają się.

W tym samym okresie w okularach Persol pojawiła się również słynna srebrna strzała (nosząca włoską nazwę Freccia) łącząca zauszniki z frontem oprawek. Jej design zainspirowany jest mieczami starożytnych rzymskich wojowników. Srebrna strzała stanowi element zawiasów zauszników, dzięki czemu stanowi doskonały przykład płynnego połączenia stylu i funkcjonalności. Ten mariaż techniki i estetyki szybko stał się na tyle rozpoznawalny, że do dnia dzisiejszego zastępuje logo marki, które inni producenci umieszczają na ogół właśnie na froncie zausznika.

Persol - system Meflecto
System Meflecto marki Persol gwarantuje zausznikom wysoką elastyczność oraz sprawia, że okulary lepiej dopasowują się do skroni.

Od lokalnego sukcesu do okularów międzynarodowych gwiazd

Do lat 60. Persol skutecznie ugruntował swój status producenta eleganckich i luksusowych okularów przeciwsłonecznych. Mimo to, wciąż był rozpoznawalny przede wszystkim na lokalnym rynku włoskim i w niektórych państwach Europy Zachodniej. Zapowiedź zbliżającej się zmiany pojawiła się w roku 1962, kiedy miało miejsce otwarcie się firmy na dystrybucję swoich okularów w Stanach Zjednoczonych. Ameryka miała stać się kolejną areną sukcesu, na której Persol rozwinie skrzydła i zwróci na siebie uwagę. Tak się właśnie stało.

Jedną z par okularów przeciwsłonecznych, którym Persol zawdzięcza swoją trwającą dotychczas popularność jest słynny już model PO 649. Przyjrzyjmy się krótko jego historii. Model Persol 649 powstał w roku 1957. Co ciekawe, jego projekt oraz produkcja nie zachodziły z myślą o kliencie masowym, a na użytek… turyńskich tramwajarzy. W tamtych czasach kierowcy tramwajów nie siedzieli w osłoniętych kabinach, w związku z czym przez cały dzień pracy narażeni byli na działanie słońca oraz pyłu i piasku wzbijających się z ulic. Aby zneutralizować te problemy, okulary przeciwsłoneczne wyprodukowane przez Persol wykorzystywały soczewki o dużej powierzchni, przez co nie tylko skutecznie chroniły przed nadmiarem promieniowania UV, ale także osłaniały oczy i ich okolice przed drobinkami znajdującymi się w powietrzu.

Persol 649 to kolejny skuteczny mariaż funkcjonalności z doskonałym stylem, który szybko zdobył popularność pośród włoskich klientów. Zapowiedzią przyszłego sukcesu tego modelu okularów jako symbolu stylu okazał się występ Marcello Mastroianniego w komedii Rozwód po włosku z 1961. Słynny aktor pojawił się na ekranie nosząc model 649, skutecznie windując te okulary przeciwsłoneczne do poziomu prawdziwego modowego fenomenu pośród fanów we Włoszech.

Symbolem stylu, który faktycznie spopularyzował model Persol 649 okazał się jednak nie Marcello Mastroianni, a słynny amerykański aktor Steve McQueen. Opisywany model okularów przeciwsłonecznych stał się nieodłącznym atrybutem gwiazdora zza Atlantyku w roku 1968, kiedy wystąpił w nich w filmie kryminalnym Sprawa Thomasa Crowna. Gdy Steve McQueen pojawił się na planie w – dziś już kultowych – okularach Persol w barwie szylkretowej z niebieskimi soczewkami, reżyser zdecydował się uczynić z nich znak rozpoznawczy tytułowego bohatera. Profil McQueena przełożył się na wzrost popularności okularów Persol w USA, a sam aktor stał się głównym ambasadorem i twarzą marki.

Włoski producent docenił wpływ Steve’a McQueena do tego stopnia, że specjalnie z myślą o nim stworzył wariację klasycznych 649 – specjalny model okularów przeciwsłonecznych PO 714. Był to pierwszy powszechnie dostępny na rynku typ składanych okularów przeciwsłonecznych, które dzięki tej właściwości można było łatwiej transportować i przechowywać. Za możliwość złożenia oprawek odpowiadały dodatkowe zawiasy znajdujące się na mostku oraz w środkowej partii zauszników okularów.

Persol - Steve McQueen
Steve McQueen to dnia dzisiejszego jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy marki Persol.

Steve McQueen nie był ostatnią amerykańską gwiazdą filmową, która upodobała sobie okulary przeciwsłoneczne Persol. Włoska marka z czasem zjednała sobie również ikony stylu takie jak Greta Garbo, Ornella Muti czy Carol Alt. Związek marki ze światem kina został dodatkowo utrwalony przez produkcje takie jak Śmierć nadejdzie jutro i Casino Royale, w których w rolę słynnego brytyjskiego szpiega MI6 Jamesa Bonda wcielili się kolejno Pierce Brosnan i Daniel Craig. Okulary przeciwsłoneczne marki Persol zostały wykorzystane między innymi również w popularnym serialu Policjanci z Miami, który zdefiniował popkulturę lat 80. oraz w filmie Terminator 2, gdzie wystąpił w nich wcielający się w rolę T-800 Arnold Schwarzenegger.

Związek marki Persol z kinem nie kończy się na wykorzystywaniu jej stylowych okularów przeciwsłonecznych jako rekwizytów oraz sympatii, jaką darzą ją największe gwiazdy kina. Włoski producent jest również stałym partnerem oraz jednym ze sponsorów prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji – najstarszej imprezy tego typu na świecie. Persol regularnie obejmuje również patronat nad młodymi twórcami filmowymi oraz współpracuje z cenionymi reżyserami kina artystycznego w swoich akcjach marketingowych.

Spot reklamowy marki Persol nakręcony przez Wima Wendersa. (źródło nagrania: vimeo.com/persol)

Innowacja, kosmos, motoryzacja

Jak zostało już wspomniane, do fundamentów, na których zbudowana została tradycja Persol należała nie tylko potrzeba stworzenia okularów przeciwsłonecznych w doskonałym stylu, ale także stale poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Jeszcze w latach 60. – niedługo po wzroście popularności marki w Stanach Zjednoczonych – rozpoczęła się współpraca z NASA, której włoski producent dostarczał wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne.

W roku 1985 włoska marka wynalazła nowoczesne soczewki z polaryzacją. Wykorzystujące je okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją Persol znalazły się na wyposażeniu alpinistów zdobywających najwyższe szczyty świata oraz rosyjskich astronautów pracujących na orbicie okołoziemskiej. Jednym z najsłynniejszych użytkowników okularów Persol w tej dekadzie stał się Reinhold Messner – pierwszy podróżnik specjalizujący się we wspinaczce wysokogórskiej, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki na kuli ziemskiej.

Marka Persol stale podkreśla również swoją współpracę ze światem motoryzacji. Również w latach 80. jej okulary wzięły udział w pustynnych ekspedycjach, w których testowana była ich funkcjonalność oraz wytrzymałość w ciężkich warunkach. Sukcesy okularów w tych wyprawach stały się podstawą do nawiązania współpracy ze słynnym Rajdem Dakar, która trwa do dnia dzisiejszego. W tegorocznej edycji modelem okularów wykorzystywanym przez kierowców biorących udział w wyścigu jest opisywany już wcześniej Persol Protector.

Persol na rajdzie Dakar
Okulary przeciwsłoneczne marki Persol towarzyszą kierowcom Rajdu Dakar.

Podsumowanie

Niewiele marek okularowych przetrwało próbę czasu z równą gracją, co Persol. Ich okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne do dnia dzisiejszego cieszą się ogromną popularnością. Niewątpliwie, jednym z czynników, który o tym decyduje jest elegancja oraz luksus. Persol to już jeden z klasyków włoskiego rzemiosła, który zapisał się na kartach historii jako producent, który na stałe zmienił oblicze okularów korekcyjnych. To między innymi dzięki ich odważnemu i wyrazistemu stylowi okulary dla krótko- i dalekowidzów przestały być wyłącznie produktem medycznym, a stały się akcesorium wyrażającym oryginalny charakter swojego właściciela.

Drugim atutem okularów marki Persol niewątpliwie jest uwaga, jaką przywiązują do funkcjonalności swoich produktów. Oprawki Persol to nie tylko szykowny dodatek w ponadczasowym stylu. Wysoka jakoś wykonania oraz wykorzystanie najwyższej jakości materiałów sprawia, że odznaczają się one również bezkonkurencyjną wytrzymałością. Z kolei wykorzystanie klasycznych rozwiązań firmy, takich jak system Meflecto czy Victor Flex sprawia, że okulary doskonale leżą i dopasowują się do kształtu twarzy. Na uwagę zasługują również soczewki wykorzystane w okularach przeciwsłonecznych firmy. Wszystkie z nich są wysokiej klasy szkłami o właściwościach antyrefleksyjnych, hydrofobowych i oleofobowych, które gwarantują najwyższy komfort widzenia oraz dłużej zachowują czystość.

Kupując okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne marki Persol w Aurum Optics możecie mieć pewność, że trafi do Was oryginalny, ręcznie wykonany model oprawek pochodzący prosto z włoskich magazynów producenta. Już dziś zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz model dla siebie.