Wczytuję dane...

Okulary przeciwsłoneczne w zimie – dlaczego warto je nosić i jakie wybrać?

Przyjęło się, że okulary przeciwsłoneczne kojarzymy przede wszystkim z wakacjami i miesiącami letnimi. Jako modne i funkcjonalne akcesorium towarzyszą nam podczas wypadów na plażę, wyjść na miasto w upalną pogodę czy wyjazdów do ciepłych krajów. Niestety, nieco mniej często wykorzystujemy je podczas chłodniejszych pór roku. Szczególnie rzadko widujemy je zimą. Jak się jednak okazuje, rezygnacja z ochrony przed słońcem gdy tylko spadnie śnieg jest błędem. Paradoksalnie, to właśnie podczas miesięcy zimowych okulary przeciwsłoneczne mogą okazać się szczególnie pożyteczne – nie tylko dla naszego komfortu, ale również zdrowia naszych oczu.

Stylowe okulary przeciwsłoneczne na zimę

Co grozi naszym oczom podczas zimy?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że słoneczne dni zdarzają się również zimą. Niewielu z nam przychodzi jednak do głowy, że to właśnie w tej porze roku nasilenie rozmaitych warunków pogodowych sprawia, że nasze oczy są szczególnie zagrożone. Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym z tych czynników jest właśnie słońce, które w zimowych miesiącach jest położone znacznie niżej na nieboskłonie, przez co jego światło pada na ziemię pod mniejszym kątem. W wielu przypadkach wiąże się to z tym, że światło słoneczne świeci nam prosto w oczy – z problemem tym szczególnie często stykają się kierowcy. Zimą słońce często ulokowane jest na tyle nisko, że prowadzącemu auto nie jest w stanie pomóc nawet opuszczenie osłony przeciwsłonecznej. W tych sytuacjach idealnym rozwiązaniem okazać może się właśnie wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych do samochodu. Pamiętaj jednak, aby nie siadać za kółko w okularach przeciwsłonecznych z najmocniejszym filtrem. Soczewki z filtrem kategorii 4 są zbyt ciemne i przepuszczają za mało światła, aby można bezpiecznie korzystać z nich podczas jazdy samochodem.

Drugim istotnym zagrożeniem czyhającym na nasze oczy podczas zimy jest mroźny wiatr oraz przenoszone przez niego elementy. Same podmuchy chłodnego wiatru narażają nas na wysuszenie oczu oraz objawy takie jak zaczerwienienie, pieczenie lub nadmierne łzawienie. Z kolei przenoszone przez niego drobinki, takie jak kurz oraz śnieg i mroźne krople deszczu wpadając prosto do oka, doprowadzić mogą do rozlicznych uszkodzeń mechanicznych naszego narządu wzroku. Na zagrożenie to jesteśmy szczególnie narażeni podczas wypadów na stok. Podczas szybkiego zjazdu na nartach lub snowboardzie niewielkie elementy znajdujące się w powietrzu wpadają do oka z bardzo wysoką prędkością (a zatem i siłą). Dlatego tak ważnym jest, aby osoby uprawiające sporty zimowe miały na uwadze wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Nie chodzi tylko o ochronę przed intensywnym słońcem odbijającym się od białej powierzchni śniegu, ale także o zabezpieczenie przed fizycznym uszkodzeniem gałki ocznej. Wybierając model oprawek na stok powinniśmy więc zdecydować się na dobrze dopasowane okulary przeciwsłoneczne z soczewką o dużej powierzchni. Dobór okularów odpowiednio dopasowanych do kształtu i wielkości naszej twarzy jest szczególnie istotny, kiedy mówimy o okularach przeciwsłonecznych.

Okulary przeciwsłoneczne w góry

Ślepota śnieżna – jak się przed nią chronić?

Czynnikiem odpowiadającym za większość nieprzyjemnych objawów wzrokowych, jakie odczuwać możemy zimą jest promieniowanie ultrafioletowe. Jego wysoka intensywność w chłodniejszych miesiącach wynika przede wszystkim z nagromadzonego śniegu. Badania prowadzone przez fizyków specjalizujących się w optyce dowiodły, że zielony krajobraz, z jakim stykamy się wiosną czy latem odbija raptem 6% światła ultrafioletowego docierającego do nas ze słońca. Dla porównania, biały, ośnieżony pejzaż odbija go od 80 do aż 95%.

Na działanie bardziej intensywnego promieniowania ultrafioletowego szczególnie narażone są osoby lubiące spędzać czas wolny czy ferie zimowe na górskich wyprawach lub stoku narciarskim. Wraz ze wzrostem wysokości, na jakiej się znajdujemy, wzrasta również ilość światła ultrafioletowego, która do nas dociera. Jeśli należysz do osób, które zastanawiały się, dlaczego alpiniści zdobywający najwyższe górskie szczyty na świecie zawsze dokonują tych wyczynów w okularach przeciwsłonecznych, teraz znasz już odpowiedź.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe doprowadzić może do występowania nieprzyjemnych objawów związanych z tak zwaną ślepotą śnieżną. Ta dolegliwość o wymownej nazwie jest ostrą formą zapalenia spojówki i rogówki, która najczęściej występuje właśnie w wyniku nadwyrężenia wzroku przez promienie ultrafioletowe i światło słoneczne odbijające się od śnieżnych powierzchni. Do najczęstszych symptomów ślepoty śnieżnej należy intensywny ból oczu, zaczerwienienie i pieczenie, łzawienie, nadwrażliwość na światło oraz drganie powiek. Warto zaznaczyć również, że nadmiar promieni ultrafioletowych dostających się do oczu może być również jedną z przyczyn powodujących powstanie zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.

Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących wyboru konkretnego modelu okularów na zimę, mała ciekawostka historyczna. Grupą etniczną szczególnie narażoną na występowanie ślepoty śnieżnej ze względu na jej obszar zamieszkania byli Innuici. Aby uchronić się przed nadmiarem promieni słonecznych korzystali ze specjalnych gogli skonstruowanych z kości zwierząt lub drewna. Znajdujące się na nich cienkie wcięcie na oczy ogranicza wpływ promieni ultrafioletowych, pozwalając jednocześnie na wyraźne widzenie. Co ciekawe, pierwsze okulary tego typu (w lokalnym języku noszące nazwę „iggaak”) miały powstać już kilka tysięcy lat temu.

Jak genialnymi nie byłyby wynalazki przodków Eskimosów, do dnia dzisiejszego nasza technologia nieco się rozwinęła. Obecnie swój wzrok chronimy już raczej przy wykorzystaniu nieco bardziej zaawansowanej odmiany okularów przeciwsłonecznych. Więcej na temat tego, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać zimą dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

Okulary przeciwsłoneczne idealne dla narciarzy

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać na zimę? – poradnik

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, które doskonale sprawdzą się podczas chłodniejszych miesięcy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów determinujących ich skuteczność w zimowych warunkach. Noszenie okularów z nieodpowiednio dobranymi soczewkami oczywiście nam nie zaszkodzi, ale może wpłynąć negatywnie na codzienny komfort oraz zapewnić nam niższą jakość ochrony, niż w przypadku modeli ze szkłami dopasowanymi do śnieżnej pogody.

Kategorie okularów przeciwsłonecznych na zimę

Szczególnie ważnym elementem wpływającym na poziom ochrony oferowanej przez okulary przeciwsłoneczne jest kategoria filtru stosowanego w ich soczewkach. Określają one poziom przepuszczalności światła oraz zaciemnienie szkieł. Dzielą się one na 5 kategorii – od wartości 0 (która przepuszcza najwięcej światła i jest najjaśniejsza) do wartości 4 (soczewki te są najciemniejsze oraz znacząco ograniczają transmisję światła).

Na słoneczne, zimowe dni proponujemy przede wszystkim soczewki przeciwsłoneczne kategorii 3. Przepuszczają one od 8% do 18% wpadającego do nich światła, dzięki czemu oferują wysoki poziom ochrony przed światłem słonecznym. Są jednocześnie jaśniejsze od szkieł najwyższej kategorii, co pozwala na wyraźniejsze widzenie oraz wykorzystywanie ich podczas jazdy samochodem. Doskonale sprawdzą się więc podczas wyjść na miasto lub prowadzenia auta, ale świetnie dadzą radę również jako okulary na narty lub snowboard.

Na szczególnie słoneczne dni lub podczas pobytu w bardzo wysokich partiach gór rekomendujemy jednak okulary przeciwsłoneczne kategorii 4. Modele z soczewkami tego typu nie mogą być wykorzystane podczas jazdy samochodem, ale dzięki najwyższej jakości ochrony przed słońcem idealnie sprawdzą się podczas wędrówek w wysokie góry lub podczas pobytu w najwyższych częściach stoków narciarskich.

Jaką barwę soczewek wybrać?

Szare, czarne i zielone soczewki okularów przeciwsłonecznych mają uniwersalny charakter i świetnie poradzą sobie w większości warunków pogodowych. Wybierając okulary na polską, miejską zimę możemy bez wahania zdecydować się na model posiadający szkła w którejś z tych barw.

Jeśli natomiast szukasz okularów przeciwsłonecznych, które doskonale sprawdzą się na stoku, zdecyduj się na model z soczewkami w barwie niebieskiej lub czerwonej. Granatowe szkła idealnie komplementują polaryzacyjną funkcję soczewek i pomagają w redukcji odblasków, o które szczególnie łatwo na stoku narciarskim lub podczas wędrówek w ośnieżonych partiach gór. Ponadto dzięki swoim właściwościom umożliwiają wyraźniejsze widzenie barw oraz oddalonych obiektów. Z kolei okulary przeciwsłoneczne z soczewkami czerwonymi lub różowymi znacząco ułatwiają postrzeganie odległości oraz działają łagodząco, przez co ograniczają przemęczenie wzroku. Są więc doskonałym wyborem nie tylko na narty – doskonale sprawdzą się także jako okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją na zimę

Okulary przeciwsłoneczne na zimę – z polaryzacją czy bez?

Jeden z największych problemów, z jakimi nasze oczy mierzą się zimą wynika właśnie z niskiego kąta, pod jakim światło słoneczne pada na ziemię. Ustawienie słońca sprawia, że padające promienie z łatwością odbijają się od płaskiego krajobrazu. Następuje to szczególnie po kontakcie z jasnymi powierzchniami, takimi jak na przykład tafla wody czy piasek. Równie groźna może być pokryta deszczem deska samochodu lub asfaltowa droga. W miesiącach zimowych zaś światło odbite powodowane jest najczęściej przez obszerne połacie śniegu, które powodować mogą powstawanie oślepiającego zjawiska.

Ostre światło wpadające nagle do oczu z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych momentów. Szczególnie, kiedy następuje to w momencie, w którym akurat prowadzimy samochód lub zjeżdżamy na nartach po zaśnieżonym stoku. Szczęśliwie istnieje rozwiązanie tego problemu. Są nim okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych soczewek neutralizują one oślepiający efekt intensywnego światła odbitego oraz pozwalają cieszyć się klarownym, niezmąconym widzeniem nawet w najbardziej słoneczne dni.

Rekomendowane modele

Spośród dostępnych w naszej ofercie producentów, osobom poszukującym odpowiedniego modelu okularów przeciwsłonecznych na zimowe i śnieżne warunki rekomendujemy przede wszystkim markę Oakley®. Ta prestiżowa firma od blisko pięciu dekad zajmuje się produkcją najwyższej klasy akcesoriów tworzonych z myślą o sportowcach i osobach, które szczególnie cenią sobie aktywny tryb życia. W ich ofercie bez problemu znajdziesz również wybór stylowych i funkcjonalnych okularów przeciwsłonecznych dopasowanych do każdych warunków pogodowych.

Model Holbrook marki Oakley® stał się już jednym z najbardziej kultowych modeli okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych na rynku. Klasyczny kształt oprawek w połączeniu z nowoczesnym designem oraz wykorzystaniem wytrzymałych materiałów owocuje efektywnym i praktycznym modelem okularów przeciwsłonecznych, które doskonale sprawdzą się zarówno podczas zimowych wypraw na miasto, jak i dni spędzonych na stoku narciarskim lub wycieczkach górskich. W śnieżnych warunkach idealnie sprawdzi się model OO 9417 03.

Stricte do aktywności sportowych przeznaczone są modele Split Shot, Radar oraz Sutro. Wielkość ich soczewek gwarantuje szerokie pole widzenia oraz skuteczną ochronę okolic oczu przed pyłem i śniegiem. Z kolei specjalny kształt zauszników sprawia, że bez najmniejszych problemów zmieszczą się pod kaskiem. Na narty lub snowboard polecamy przede wszystkim modele OO 9416 04, OO 9208 47 oraz OO 9463 17. Wszystkie z nich wykorzystują soczewki ze specjalną technologią Oakley® PRIZM™, która gwarantuje wyraźniejsze widzenie kolorów i kontrast dopasowany do określonych warunków. Wspomniane modele okularów przeciwsłonecznych wykorzystują soczewki typu Snow Sapphire, a więc stworzone zostały właśnie z myślą o osobach gustujących w sportach zimowych.

Z kolei na szczególnie ciężkie warunki pogodowe rekomendujemy model Clifden OO 9440 14. Jego kształt, soczewki o dużej powierzchni oraz zasłonki znajdujące się po bokach oprawek i na mostku skutecznie chronią wzrok zarówno przed drobinkami kurzu i pyłu w powietrze, jak i przed śniegiem i intensywnym słońcem. Dodatkową ochronę przed tym ostatnim gwarantują również soczewki kategorii 4, które są najciemniejsze i sprawiają, że najmniej światła dostaje się do oczu. To doskonały wybór nie tylko dla regularnych narciarzy i snowboardzistów, ale również dla wyczynowców i osób zajmujących się wspinaczką wysokogórską.

Podsumowanie

Nadmiar słońca w zimie doprowadzić może do szeregu nieprzyjemnych problemów ze wzrokiem oraz negatywnie wpłynąć na nasz codzienny komfort widzenia. Dlatego tak ważnym jest, aby pamiętać o tym, że okulary przeciwsłoneczne nie są wyłącznie akcesorium na wiosnę i lato – powinniśmy mieć je pod ręką przez cały rok. Wykorzystywanie ich podczas chłodniejszych pór roku pozwoli nam uniknąć schorzeń wzroku związanych ze ślepotą śnieżną, a nawet ograniczy ryzyko wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.