Jak dobrać okulary do swojego typu urody?
Z pewnością dobrze znany jest Ci koncept typów kolorystycznych odpowiadających czterem porom roku. Zgodnie z jego założeniami urodę każdej osoby przyporządkować można do jednego z czterech typów, który określić można w oparciu o cechy fizjonomii takie jak kolor cery, oczu czy włosów. Określenie typu kolorystycznego stanowi jeden z najważniejszych kroków podczas doboru idealnie dopasowanych oprawek. Powszechnie uznaje się, że wybór strojów i akcesoriów w kolorach adekwatnych do typu urody pomaga w wydobyciu i podkreśleniu naturalnego piękna. Z kolei korzystanie z akcesoriów w nieodpowiednich barwach może zwracać uwagę na zmarszczki i obniżać wizualną jakość skóry. Dopasowanie typu kolorystycznego również nieodłącznym elementem każdej konsultacji ze stylistą, którą odbyć można online lub w jednym z naszych salonów optycznych. W poniższym artykule przybliżymy Ci najważniejsze cechy, abyś mogła z łatwością stwierdzić, któremu typowi urody odpowiadasz. Oprócz tego zaprezentujemy także wybór stylowych modeli oprawek, które doskonale dopasują się do określonych typów kolorystycznych. Zapraszamy do lektury.
WIOSNA
Wiosna jest jednym z dwóch ciepłych typów urody. Charakteryzuje się delikatną, brzoskwiniową karnacją w ciepłych barwach. Jej skóra opala się na ogół na złocistobrązowy kolor. Nierzadko występują również piegi. Dominują włosy w jasnym, ciepłym odcieniu – na ogół złotawy blond, choć zdarza się również orzechowy, jasny brąz lub barwa szatynowa. Oczy mają najczęściej barwę jasnego odcieniu zieleni, brązu lub błękitu. Na tęczówce często pojawiają się również charakterystyczne, złote plamki.
Wiosna to typ urody, w którym różnice między barwami włosów, skóry i oczu odznaczają się niskim kontrastem pomiędzy barwami włosów, skóry i oczu. Dlatego jednym z dobrych rozwiązań jest przełamanie ich oprawkami okularowymi w wyrazistych, pastelowych barwach. Doskonale sprawdzą się okulary w kolorach zielonych, błękitnych, a nawet czerwonych i pomarańczowych. Świetnie wyglądał będzie także brąz i beż. W przypadku wiosennego typu kolorystycznego rozważyć można również wybór oprawek transparentnych, których subtelność pozwoli wydobyć naturalne barwy twarzy. Z kolei zwolenniczki metalowych oprawek powinny zdecydować się na model w kolorze złotym lub miedzianym. Lepiej zaś unikać okularów w odcieniach czerni i granatu.
LATO
Lato, co niektórym zdaje się być paradoksalne, należy do chłodnych typów kolorystycznych. Kobiety, których uroda wpasowuje się w ten typ mają na ogół cerę w jasnej barwie o mlecznoszarym odcieniu. Ich skóra opala się z kolei na czerwono, by potem nabrać koloru ziemistego. Pośród osób w tym typie kolorystycznym dominują chłodne barwy włosów o popielatym odcieniu. Głównie zimny, platynowy blond, choć występuje także jasny brąz. Oczy mają zazwyczaj jasnoszare zabarwienie. Najczęściej spotykane są tęczówki w odcieniach niebieskich, szarych i zielonych, choć zdarzają się również oczy piwne.
W przeciwieństwie do wiosny, z typem letnim najlepiej współgrać będą okulary w mniej wyrazistych, bardziej stonowanych kolorach. Doskonale sprawdzi się lekki różowy oraz subtelniejsze odcienie błękitu, zieleni i szarości. Z kolei spośród oprawek w ciemniejszych barwach świetnie sprawdzą się te w kolorach bordowoczerwonych oraz granatowych. Jeśli Twoją urodę zaklasyfikować można do letniego typu kolorystycznego i preferujesz oprawki wykonane z metalu, doskonale dopasują się okulary w barwie srebra. Zdecydowanie unikać należy jednak wybijających się jaskrawych kolorów.
JESIEŃ
Jesień to drugi spośród ciepłych typów urody. Do jego cech szczególnych należy między innymi ciepły odcień skóry, która może mieć ciemniejszą barwę oliwkową lub jaśniejszą w kolorze kości słoniowej. Podczas opalania się skóra nabiera brązowej barwy. Podobnie jak w przypadku wiosny, również jesień ma skłonność do występowania piegów. Włosy występują przede wszystkim w ciepłych kolorach, mają zazwyczaj barwę kasztanową, rudą lub brązową choć zdarza się również złocisty blond. Z kolei oczy najczęściej mają barwę zieloną, później brązową lub piwną, a najrzadziej niebieską.
Z jesiennym typem kolorystycznym najlepiej korespondują barwy spotykane w przyrodzie, takie jak brązy i ciemne zielenie. Ponadto świetnie sprawdzą się także inne wyraziste kolory, takie jak jasna czerwień lub pomarańcz. Do jesieni doskonale pasują także beże oraz écru. Kolejnym dobrym wyborem będą także acetatowe oprawki w barwach jasnego szylkretu. W przypadku wyboru okularów metalowych, zarekomendować możemy oprawki w kolorze złota. Kolorem, którego mimo wszystko lepiej unikać jest róż.
ZIMA
Zima to typ kolorystyczny, który zwraca uwagę najwyraźniejszym kontrastem pomiędzy odcieniem cery a kolorem włosów oraz oczu. Jest to również zdecydowanie najchłodniejszy typ urody. Skóra ma w większości przypadków śnieżnobiałą, bladą barwę. Z kolei włosy mają przeważnie kolor kruczoczarny lub ciemnobrązowy. Okazjonalnie, do typu zimowego zaliczyć można również bardzo jasny blond. Oczy mogą mieć każdy kolor, lecz najczęściej przybierają barwę błękitną lub zieloną.
Do zimowego typu kolorystycznego idealnie pasować będą oprawki w wyrazistych barwach. Doskonale sprawdzą się więc okulary czarne, ciemnoczerwone lub w kolorze grafitowej szarości. Równie dobrze wyglądały będą oprawki fioletowe i granatowe, których barwa idealnie komplementuje bladą cerę. W przypadku wyboru okularów metalowych, dobrą decyzją będzie zdecydowanie się na oprawki w kolorze srebrnym. Lepiej z kolei unikać złota, brązu oraz okularów w pstrokatych, pastelowych kolorach.
Różnice między opisanymi typami kolorystycznymi mogą być subtelne i trudne do wyłapania. Często zdarza się również, że uroda osoby znajduje się na styku pomiędzy dwoma porami roku. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że Twój typ urody został poprawnie określony, nie wahaj się skorzystać z usług naszych stylistek. Zarówno konsultacje online, jak i te prowadzone we wszystkich naszych salonach, organizowane są przez wyspecjalizowane ekspertki, które z radością pomogą Ci w określeniu idealnej barwy akcesoriów i pomogą w dobraniu doskonale dopasowanych par okularów.