Wczytuję dane...

Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów korekcyjnych?

Wybór okularów korekcyjnych to ważne wydarzenie dla każdego, kto boryka się z wadą wzroku. Okulary pozwalają wyraźniej widzieć świat, ale też powinny podkreślać wszystkie najbardziej atrakcyjne elementy naszego wyglądu. Na co zwrócić uwagę podczas wizyty u optyka? Które czynniki zasługują na największe zainteresowanie osób szukających okularów korekcyjnych? Czy da się połączyć modny design z funkcjonalnością, wygodą i przede wszystkim gwarancją ostrego widzenia? Oto garść informacji, które z pewnością pomogą w wyborze idealnej pary okularów korekcyjnych.

Kształt oprawek a kształt twarzy

Świetnie dopasowane oprawki maskują wszelkie mankamenty naszej twarzy, a jednocześnie uwypuklają te miejsca, z których jesteśmy dumni. Pozwala na to odpowiednio dobrany kształt oprawek, który nadaje twarzy każdego użytkownika okularów właściwe proporcje. O tym, jak niekorzystny wpływ na wygląd osób o kwadratowej twarzy mają oprawki w takim samym kształcie, można przekonać się, mierzą je w salonie optycznym. Aby jednak zaoszczędzić czas, a przy tym oszczędzić sobie rozczarowań, warto znać kilka podstawowych zasad dotyczących dobierania oprawek do kształtu twarzy. Piszemy o nich więcej w artykule Jak rodzaj oprawki wybrać w zależności od kształtu twarzy?

Wielkość szkieł ma znaczenie

Kolejną rzeczą, nad którą warto się zastanowić, jest to, jaką budowę ma nasza twarz, a także reszta ciała. Zarówno damskie, jak i męskie okulary korekcyjne mogą charakteryzować się dużymi i stosunkowo niewielkimi szkłami. Jeśli jesteśmy raczej drobni, założenie dużych okularów spowoduje, że jeszcze bardziej znikniemy w ich cieniu. Widać to zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych. Tzw. muchy nie sprawdzą się w przypadku osób niskich, posiadaczy wąskiej twarzy i filigranowej budowy. Z drugiej strony, kwadratową twarz o ostrych rysach i szerokiej szczęce warto złagodzić dużymi oprawkami o miękkich krawędziach. W tym przypadku ryzyko zachwiania proporcji jest bowiem znacznie mniejsze.

Dziewczyna w modnych okularach

Materiał, czyli gwarancja trwałości

Ceny okularów korekcyjnych mogą wahać się nawet od kilkuset, do kilku tysięcy złotych. Wiele osób, które odwiedzają salony optyczne, zastanawia się nad tym, z czego wynika ta różnica pomiędzy poszczególnymi modelami. Znaczenie ma oczywiście marka, które je produkuje, ale znacznie ważniejsza z punktu widzenia użytkownika powinna być trwałość okularów. Zależy ona przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane oprawki. Tanie okulary korekcyjne z reguły powstają w plastiku lub innego stosunkowo delikatnego tworzywa sztucznego. Jest on wyjątkowo podatny na odkształcenia i pęknięcia, a zatem każdy upadek okularów może oznaczać ich nieodwracalne uszkodzenia.

Co więcej, zarówno damskie, jak i męskie okulary korekcyjne powinny charakteryzować się wytrzymałymi zawiasami łączącymi oprawki z zausznikami. Ma to związek przede wszystkim z wielokrotnym zdejmowaniem i zakładaniem okularów w ciągu każdego dnia, ponieważ wiele osób nosi je na przykład wyłącznie do pracy przy komputerze. W przypadku tanich okularów korekcyjnych, zawiasy szybko się poluzują, czego skutkiem jest odchylenie zausznika, uniemożliwiające dalsze noszenie okularów korekcyjnych.

Wygoda, bo szkoda czasu na ciągłe poprawianie

Niezwykle ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okularów korekcyjnych, jest komfort ich noszenia. Konieczność ciągłego poprawiania zsuwających się z nosa szkieł, zbyt ciasne zauszniki albo za mała powierzchnia szkieł, przez którą komfortowe korzystanie z okularów staje się niemożliwe to jedne z najczęstszych problemów, na które skarżą się klienci szukający nowych okularów korekcyjnych. Oczywiście niektóre cechy wybranej przez nas pary mogą zostać dostosowane indywidualnie przez optyka i mowa tu na przykład o stopniu zagięcia końcówek zauszników. Jeśli jednak już podczas przymiarki w salonie odczuwamy wyraźny dyskomfort, warto zastanowić się nad znalezieniem innych okularów korekcyjnych.

Kolor i styl

Zarówno tradycyjne, jak i przeciwsłoneczne korekcyjne bez wątpienia są pewnego rodzaju gadżetem. Podobnie jak pozostał dodatki, powinny one zatem pasować nie tylko do naszych codziennych stylizacji, ale również do charakteru. Wybierając interesujący nas model, nie zawsze warto zatem stawiać na klasyczne rozwiązania. Kolorowe okulary o grubych, doskonale widocznych oprawkach mogą bowiem stać się naszym znakiem rozpoznawczym, dodając nam tym samym uroku i lekkości. Zarówno w przypadku damskich, jak i męskich okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, klienci salonów optycznych mają dziś do wyboru dziesiątki modeli w naprawdę różnych stylach. W ten sposób można więc wybrać taką parę, której noszenie nie tylko poprawi poziom komfort widzenia, ale również dopełni nasz wygląd.

Podsumowanie

Wybór najlepszych okularów korekcyjnych to niełatwa sprawa. Jednak pamiętając o kilku istotnych zasadach, można sprawić, że zakupy w salonie optycznym przebiegną naprawdę przyjemnie i efektywnie. Istnieje kilka czynników, na które warto zwracać uwagę przy wyborze męskich i damskich modeli okularów korekcyjnych. Niektóre z nich dotyczą wygody noszenia, a inne efektu, jaki chcemy osiągnąć, zakładając nowy model. Z pewnością przydadzą się one osobom, które myślą o znalezieniu tradycyjnej albo przeciwsłonecznej pary idealnej dla siebie.