Wczytuję dane...

Filtr polaryzacyjny w okularach - czym jest?

Współcześnie, soczewki w okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych są wyposażone w wiele różnych powłok. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona szkieł przed zarysowaniem czy stłuczeniem, ale przede wszystkim dodatkowa osłona i odciążanie oczu podczas wykonywania codziennych czynności. W wielu przypadkach filtry pozwalają też znacząco poprawić komfort widzenia nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Taką funkcję pełni m.in. filtr polaryzacyjny w okularach. Na czym polega to rozwiązanie? W jakich sytuacjach jest szczególnie polecane? Co zrobić, aby upewnić się, że kupowane przez nas okulary są rzeczywiście wyposażone w filtr polaryzacyjny?

Co to są okulary polaryzacyjne? Jakie mają zalety?

Ten rodzaj okularów pozwala na maksymalne ograniczenie wszelkich odblasków powstających m.in. podczas i zaraz po deszczu, przy bardzo słonecznej pogodzie. Dzięki specjalnej powłoce polaryzacyjnej stosowanej w przeciwsłonecznych modelach okularów korekcyjnych, wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie i obserwacja świata stają się znacznie łatwiejsze, a komfort widzenia wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ zjawisko polaryzacji powoduje redukcję rozproszonego światła, zatem do wnętrza oka docierają tylko jego pionowe, proste wiązki.

Główną zaletą wynikającą z użytkowania szkieł polaryzacyjnych jest wzrost natężenia kolorów i ostrości widzenia. Co więcej, chronione w ten sposób oczy znacznie lepiej radzą sobie podczas prowadzenia samochodu, a brak konieczności ich mrużenia powoduje, że zmniejsza się liczba zmarszczek mimicznych.

Okulary dla kierowcy samochodu

Jak sprawdzić, czy okulary mają polaryzację?

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrane przez nas okulary rzeczywiście mają soczewki z filtrem polaryzacyjnym, warto to sprawdzić za pomocą kilku prostych metod. Pierwsza z nich zakłada wykorzystanie dwóch par polaryzacyjnych okularów przeciwsłonecznych. Umiejscawiając je jedne za drugimi i obracając drugie prostopadle względem pierwszej, powinniśmy dostrzec niemal całkowite zaciemnienie szkieł w obu parach.

Innym sposobem jest nakierowanie okularów na ekran komputera czy telefonu komórkowego i tak długie manewrowanie nimi, aby w rezultacie, w pewnym położeniu uzyskać wrażenie całkowitego zaciemnienia. Jeśli do tego dojdzie, to znak, że soczewki naprawdę są polaryzacyjne.

Najlepszą i najbardziej sprawdzoną metodą na to, aby uniknąć oszustwa, jest jednak kupowanie okularów wzbogaconych w filtr polaryzacyjny w zaufanych i rekomendowanych salonach optycznych. W przeciwnym wypadku możemy paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy, który niepotrzebnie narazi nas na koszta.

Filtr polaryzacyjny – dla kogo?

Opisywane rozwiązanie z pewnością docenią kierowcy pojazdów, którzy pokonują setki kilometrów w naprawdę różnych warunkach pogodowych. Zbyt ostre słońce oglądane przez tradycyjne soczewki skutecznie rozprasza uwagę kierujących, przez co podróż staje się znacznie bardziej męcząca. Jadąc zaraz po deszczu, kiedy na jezdni nie brakuje kałuż, światło mocno odbija się od ich powierzchni. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na komfort kierowcy, dlatego okulary polaryzacyjne będą dla niego doskonałą propozycją.

Filtr polaryzacyjny wpływa na poprawę jakości widzenia również podczas spacerów na świeżym powietrzu czy uprawiania sportu. Sprawdzą się one zarówno w środku lata, na przykład podczas wakacji pod żaglami, jak i narciarskiego szaleństwa na stoku. Dzięki nim łatwiej nam skupić wzrok na poszczególnych elementach, a oczy nie męczą się tak szybko.

Podsumowanie

Okulary polaryzacyjne to doskonałe rozwiązanie dla niemal wszystkich użytkowników. Sprawdzą się one zarówno podczas uprawiania sportów czy odbywania wielogodzinnych podróży, jak i w przypadku prowadzenia spokojnego trybu życia. Szukając odpowiednich dla siebie szkieł, warto jednak pamiętać, aby robić to w profesjonalnych salonach i sklepach optycznych. Pozwoli to ograniczyć ryzyko oszustwa i da pewność, że wybrane okulary spełnią swoją funkcję najlepiej, jak to możliwe. Różnica pomiędzy polaryzacyjnymi i tradycyjnymi soczewkami jest na tyle wyraźna, że wiele osób, które miały do czynienia z tymi pierwszymi nie chce już korzystać z innych rozwiązań.