Soczewki z filtrem niebieskiego światła (Blue Control) - co warto o nich wiedzieć?
Bez względu na to, czy pracujemy w dużej korporacji, jednoosobowej firmie czy korzystamy z tzw. home office, większość uprawianych dziś zawodów nierozerwalnie wiąże się z przebywaniem przy komputerze. Oznacza to, że nasze oczy przez kilka, a niekiedy nawet kilkanaście godzin dziennie są narażone na zgubne działanie niebieskiego światła emitowanego przez monitory. Jednak kontakt wzroku z tym rodzajem promieniowanie nie kończy się po wyjściu z biura, ponieważ występuje ono również przy okazji korzystania z telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń mobilnych z ekranem. Co prawda producenci najnowszej generacji sprzętu elektronicznego wprowadzają w nim funkcje mające ocieplić temperaturę światła, a tym samym sprawiać, że oczy użytkownika będą mniej zmęczone, jednak wielogodzinne wpatrywanie się w dowolny ekran może przynieść wzrokowi bardzo negatywne skutki.
Odpowiedzą optyków na coraz częstsze skargi klientów dotyczące łzawienia, zaczerwienienia i uczucia suchości oczu są soczewki z filtrem światła niebieskiego. Na czym polega ich fenomen? Kiedy warto zdecydować się na okulary z takim udogodnieniem? Co odróżnia soczewki ograniczające docieranie niebieskiego światła do oczu od klasycznych?
Soczewki Blue Control – co to takiego?
Okulary wyposażone w filtr światła niebieskiego umożliwiają wielogodzinną pracę przed ekranem bez uczucia zmęczonych i suchych oczu. Ograniczenie emisji szkodliwego promieniowania jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki nakładanej na tradycyjne szkła. Dodatkowo, takie rozwiązanie znacząco ogranicza również odblaski, z którymi mamy do czynienia m.in. podczas pracy w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu lub na otwartej przestrzeni. Dzięki temu komfort życia codziennego i pracy użytkowników soczewek Blue Control zauważalnie wzrasta.
Kiedy warto zainwestować w soczewki z filtrem światła niebieskiego?
Analizowany rodzaj soczewek to doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich, których praca zawodowa jest bezpośrednio związana z komputerem lub innymi urządzeniami elektronicznymi. Informatycy, pracownicy korporacji, a nawet osoby zajmujące się na przykład prowadzeniem rejestru pacjentów czy dokonywaniem zapisów – wszyscy docenią zmianę zauważalną po założeniu okularów z soczewkami filtrującymi niebieskie światło.
Co ważne, taka opcja jest dostępna nie tylko w przypadku okularów korekcyjnych, ale również tzw. zerówek. Dzięki temu nawet jeśli na co dzień nie musimy wzmacniać siły widzenia, mamy szansę chronić siatkówkę przed uszkodzeniami, oczy przed zmęczeniem, a cały nasz organizm przed problemami ze snem czy migrenowymi bólami głowy.
Soczewki do komputera – cena
Podobnie jak w przypadku wielu innych dodatkowych opcji, również udoskonalenie soczewek filtrem Blue Control oznacza wzrost ceny w porównaniu do okularów z tradycyjnymi szkłami. W przypadku soczewek jednoogniskowych, w indeksie 1,5 lub 1,6 różnica pomiędzy wielowarstwowym refleksem a filtrem Blue Control wyniesie około 50 złotych (przy czym dopłata ta może wzrosnąć w zależności od parametrów soczewek). Choć dla niektórych taki wzrost kosztów może zniechęcać, to jednak bez wątpienia warto zainwestować w filtr niebieskiego światła, jeśli będziemy używać okularów podczas wielogodzinnego przebywania przed monitorem.
Soczewki z filtrem vs. tradycyjne – różnice
Poza oczywistą różnicą, polegającą na dodaniu powłoki ograniczającej niebieskie światło, soczewki do komputera różnią się od tradycyjnych tak naprawdę jeszcze tylko w jednym aspekcie. Mowa tu o dającym się niekiedy zauważyć zażółceniu, wynikającym z ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem, a jednocześnie zwiększającym kontrast widzenia. Odbijając światło, soczewki Blue Control wytwarzają również momentami niebieskawe refleksy, które jednak są dla rozmówców niemal niezauważalne, podobnie jak inny od standardowego kolor powłoki szkieł.
Podsumowanie
Wiele osób zastawia się, czy warto dołożyć kilkaset złotych do ceny okularów i zdecydować się na zakup soczewek z filtrem światła niebieskiego. Z pewnością to rozwiązanie sprawdzi się, jeśli na co dzień odczuwamy zmęczenie oczu, mamy problem z ostrością widzenia, zaczerwienieniem i uczuciem suchości. Narząd wzroku jest wyjątkowo delikatny, dlatego każda dodatkowa bariera ochronna przed światłem niebieskim z pewnością wpłynie na niego korzystnie.