Wczytuję dane...

Zaparowane okulary - jak sobie z tym radzić?

Deszczowa jesień, mroźna zima, ale również obowiązek zakrywania ust i nosa, na przykład w pracy chirurga – wszystkie te sytuacje z reguły oznaczają jedno: zaparowane okulary. Kiedy szkła korekcyjne zasnuwa para, widoczność zostaje ograniczona, a komfort wykonywania codziennych czynności wyraźnie się obniża. Okulary parują na przykład wtedy, kiedy przechodzimy z pomieszczenia o niskiej temperaturze do tego, w którym jest ciepło. Widać do to doskonale na przykład zimą podczas wsiadania do pojazdów komunikacji miejskiej albo wchodzenia z dworu do wnętrza budynku. Co zrobić, aby okulary przestały parować? Czy ten uciążliwy problem da się rozwiązać raz na zawsze? Co zrobić, aby okulary nie parowały? Oto kilka przydatnych rad, które z pewnością docenią wszyscy użytkownicy okularów.

Szkła z powłoką hydrofobową

Najprostszą i bez wątpienia najczęściej polecaną przez optyków metodą jest zatroszczenie się o to, aby okulary nie parowały, już na etapie zakupu konkretnej pary. Decydując się na soczewki okularowe fabrycznie pokryte powłoką hydrofobową, możemy mieć pewność, że woda z deszczu lub z powietrza będzie osiadała na nich w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku tradycyjnych szkieł. Obecnie na rynku w większości dostępne są okulary wyposażone w powłoki antyrefleksyjne, których elementem jest również warstwa hydrofobowa. Takie rozwiązanie to zatem znacznie ułatwienie dla kupujących.

Warto pamiętać, że soczewki pokryte tym rodzajem powłoki są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu i pielęgnacji, co bez wątpienia rekompensuje nieco wyższą cenę, jaką musimy za nie zapłacić. Aby fabryczna powłoka zapobiegająca parowaniu faktycznie spełniała swoją funkcję, należy jednak regularnie zabezpieczać ją specjalnym płynem, który wzmocni efekt. Soczewki z powłoką hydrofobową można kupić w większości salonów optycznych, a także na stronach internetowych producentów.

Specjalistyczne preparaty czyszczące

W salonach optycznych, a niekiedy również w aptekach są dziś dostępne także płyny przeznaczone do czyszczenia szkieł okularowych i zabezpieczania ich przed parowaniem. Zazwyczaj występują one w formie płynów zamkniętych w pojemnikach z atomizerem. Aby nie zniszczyć powłok na soczewkach, wspomniane płyny – po naniesieniu na szkła – należy wycierać przeznaczoną do tego celu ściereczką, a nie fragmentem bluzki, chusteczką czy papierowym ręcznikiem.

Czyszczenie zaparowanych okularów

A jak ich używać? Po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu soczewek, należy przetrzeć je ściereczką z płynem. W ten sposób rozprowadzona zostanie warstwa hydrofobowa, która przez jakiś czas utrzyma się na szkłach i sprawi, że okulary nie będą parowały.

Maska z blaszką

Okulary parują nie tylko w sytuacji nagłej zmiany temperatury otoczenia, ale również wtedy, kiedy noszące je osoba ma zakryte usta i nos. Innymi słowy, noszenie maseczek chirurgicznych i innych elementów odzieży pełniących funkcję ochronną twarzy bardzo często wpływa negatywnie na wygodę korzystania ze szkieł korekcyjnych. Aby zmniejszyć ten dyskomfort, sprawić, aby okulary nie parowały, a jednocześnie nie utrudniać osobie noszącej maseczkę wykonywania codziennych czynności, warto zastosować modele wyposażone w niewielkie blaszki lub druciki zakładane na nos. Posiadają je wszystkie maski chirurgiczne, dzięki czemu lekarz noszący okulary podczas przeprowadzania zabiegu nie musi martwić się, że jego okulary są zaparowane. Elastyczny element konstrukcyjny maseczki świetnie dostosowuje się do kształtu nosa, dzięki czemu ochrona staje się szczelna, a szkła nie parują.

Podsumowanie

Zaparowane okulary to problem, z którym osoby z wadą wzroku borykają się wyjątkowo często. Chcąc sobie z nim poradzić, warto zastosować jeden z kilku dostępnych sposobów, rekomendowanych przez optyków. Wykonując pracę łączącą się z obowiązkiem zakrywania ust i nosa, warto natomiast wyposażyć się w maseczkę z elastyczną blaszką, która ograniczy przepływ wydychanego powietrza i zniweluje problem parujących szkieł. Aby chronić okulary przed zaparowaniem i ich użytkowanie było komfortowe w każdych warunkach, dobrze jest zadbać o obecność warstwy hydrofobowej na szkłach już podczas wyboru okularów.