Dlaczego nie wolno kłaść okularów na desce w samochodzie?
Szczególnie w okresie letnim wielu kierowców korzysta z deski rozdzielczej jako miejsca do przechowywania okularów przeciwsłonecznych podczas jazdy. Dlaczego tak się dzieje? Jednym głównych powodów jest chęć posiadania do nich łatwego dostępu podczas jazdy. Po zaparkowaniu auta, kierowcy zwyczajnie zapominają o okularach i wysiadają z samochodu, zamykając go.
Innym powodem może być przekonanie, że zostawiając okulary w samochodzie, nie będziemy musieli pamiętać o nich za każdym razem, kiedy będziemy chcieli wyruszyć w podróż. Często zmieniające się warunki pogodowe, a w okresie letnim dodatkowo znaczna ilość światła słonecznego, utrudniają prowadzenie pojazdu. Kierowanie w okularach przeciwsłonecznych poprawia komfort widzenia i pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa na drodze. Dlaczego jednak przechowywanie pary okularów na desce w samochodzie nie jest dobrym pomysłem? Do czego może doprowadzić takie zachowanie i gdzie najlepiej schować okulary?
Skutki pozostawiania okularów na desce rozdzielczej
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zostawienie okularów w okolicach szyby samochodowej jest tak samo niebezpieczne dla samych okularów, jak i ich użytkowników. O ile wysokie temperatury osiągane na skutek wielogodzinnego przepuszczania światła słonecznego przez szybę nie są niczym zaskakującym, o tyle fakt, że mogą one dochodzić nawet do 50 ° C to dla wielu osób zaskoczenie.
Nadmierne nagrzewanie elementów wykonanych z tworzywa sztucznego lub metalu to prosta droga do deformacji oprawek i zauszników, przez którą wygodne noszenie okularów nie będzie już możliwe. Ponadto, raz odkształcone oprawki nie trzymają szkieł we właściwy sposób, czego skutkiem może być na przykład wypadanie soczewek z przeznaczonych na nie otworów.
Oprawki nie są jedyną częścią okularów, która może ulec zniszczeniu. Szczególnie narażona jest również powłoka pokrywająca soczewki. Niemal we wszystkich dostępnych dziś w sprzedaży modelach zastosowana zostaje specjalna powłoka antyrefleksyjna oraz powłoka utwardzająca. Coraz częstszym wyborem stają się również dodatkowe warstwy zapewniające łatwość czyszczenia i ochronę hydrofobową. Narażenie okularów na wysokie temperatury może uszkodzić te powłoki, powodując pęknięcia naprężeniowe. Co ważne, dotyczy to zarówno okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych.
Kolejnym problemem wynikającym ze zbyt długiej ekspozycji okularów na światło słoneczne jest ich nadmierne nagrzanie. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim elementów wykonanych z metalu, który jest materiałem wyjątkowo podatnym na zmiany temperatury. Wystarczy chwila nieuwagi, aby założyć pozostawione wcześniej na desce rozdzielczej samochodu okulary na nos i poparzyć się. W kontakcie z gorącym metalem delikatna skóra twarzy zostaje uszkodzona i szybko pokrywa się bolesnymi ranami.
Sprawdzone sposoby na bezpieczne przechowywanie okularów
Jeśli z jakiegoś powodu chcielibyśmy zostawić okulary w samochodzie za każdym razem, kiedy wsiadamy za kierownicę, warto zaplanować miejsce na ich przechowywanie. Powinno być ono osłonięte przed nadmiarem światła słonecznego i właściwie chronione przez nadmiernie wysokimi temperaturami. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku na przykład schowek naprzeciwko fotela pasażera.
Zanim jednak włożymy do niego okulary, koniecznie należy je zabezpieczyć specjalnym etui. Wykonany z wytrzymałego na uszkodzenia tworzywa i dodatkowo wyłożony warstwą miękkiego materiału, pokrowiec na okulary będzie po pierwsze chronił je przed pęknięciem na skutek nadmiernego nacisku ze strony innych przedmiotów, a po drugie – osłaniał przez ewentualnymi zarysowaniami czy pęknięciami.