Nowy rok - nowe wyzwania dla naszego wzroku
Spędzasz długie godziny na biurowej pracy przed komputerem? Początek roku to dobry moment, by wprowadzić zmiany w swoim trybie codziennego funkcjonowania. Jak odpowiednio zadbać o wzrok w trakcie pracy i po niej?
Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze?
Osoby, które dużo czasu spędzają przy komputerze, lub które sporą część dnia poświęcają na czytanie i tzw. pracę biurową, powinny w szczególny sposób dbać o „wzrokową higienę pracy”.
Pamiętamy o przerwach podczas pracy w bliży: co 20 minut, przez 20 sekund, patrzymy świadomie w dal, np. przez okno, na drzewa/horyzont – rozluźniamy wówczas napinającą się przy pracy w bliży akomodację.
Ulgę przyniesie również kilkukrotne zamknięcie i otwarcie oczu w celu odpowiedniego nawilżenia spojówki. W codziennych wyzwaniach możemy wspomóc nasze oczy, pamiętając o odpowiednich ćwiczeniach wzroku, mających na celu rozluźnienie i usprawnienie pracy mięśni gałkoruchowych. Nie należy także zapominać o ćwiczeniach wspomagających pracę akomodacji.
Ćwiczenia wzroku, które pomogą w dobrym widzeniu
Podstawowym zadaniem jaki układ wzrokowy musi podejmować, by mógł odbyć się prawidłowy proces widzenia jest ruch gałek ocznych. Ruchy oczu są ruchami bardzo precyzyjnymi i w związku z tym wymagają precyzyjnego sterowania. Prawidłowe ruchy oczu mają wpływ m.in. na koordynację wzrokowo-ruchową, stabilizację pola widzenia, uwagę wzrokową, orientację przestrzenną.
Możemy wspomóc pracę mięśni gałkoruchowych, wykonując kilka prostych ćwiczeń w celu rozwinięcia zdolności poruszania oczami w sposób płynny i bez wysiłku.
Należy pamiętać, aby wykonywać ćwiczenia wyłącznie w przepisanej przez specjalistę korekcji okularowej lub soczewkowej. Oto kilka przykładowych ćwiczeń, które możemy wykonywać codziennie:
1. Zasłoń oko prawe i okiem lewym spójrz w górę, w dół, w prawo i w lewo – analogicznie postąp z drugim okiem, powtórz ok. trzy razy na każde oko. W kolejnym etapie wykonaj ćwiczenie obuocznie.
2. Kreślenie oczami leniwych ósemek – 3 powtórzenia w lewo i w prawo. Ćwiczenie wykonujemy obuocznie.
Po takiej rozgrzewce możemy przejść do ćwiczeń wspierających pracę akomodacji.
1. Zasłoń jedne oko i spójrz na przedmiot znajdujący się min. 3-4 metry dalej, np. kalendarz ścienny. Wyostrz obraz, a następnie spójrz na obiekt znajdujący się w odległości wyciągniętej ręki (np. książka lub gazeta) i również postaraj się widzieć przedmiot wyraźnie. Analogicznie postępujemy z drugim okiem. Ćwiczenie wykonujemy przez ok. 5 minut na każde oko.
Higiena wzroku na co dzień
Nie należy zapominać o aktywnym wypoczynku, najlepiej na świeżym powietrzu. Istotna jest także odpowiednio zbilansowana dieta. Pamiętajmy również o właściwym oświetleniu w miejscu pracy. Ważne jest, żeby w pomieszczeniu znajdowało się źródło światła żółtego: rozproszone i umieszczone obwodowo. Zbliżone do siebie powinny być intensywność światła monitora komputera oraz moc oświetlenia w pomieszczeniu.
Agnieszka Sus
dyplomowana ortoptystka/kontaktolog