Wczytuję dane...

4 rzeczy, które warto wiedzieć na temat okularów do czytania

Czytasz książkę, dokumenty, przeglądasz telefon i zauważasz, że Twój wzrok coraz bardziej się męczy? Tekst nie jest już tak dobrze widoczny jak wcześniej? Jeżeli zauważyłeś takie objawy u siebie, zachęcamy do zapoznania się z informacjami przedstawionymi w artykule. Przedstawimy również cztery ważne kwestie, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup okularów korekcyjnych.

Skąd biorą się problemy z czytaniem?

Problemy z czytaniem nie występują zazwyczaj w latach młodości, jednak u większości osób po przekroczeniu 40 roku życiu zauważamy, że ostrość widzenia w odległościach bliskich znacznie się osłabia. Schorzenie to jest naturalnym zjawiskiem, spowodowanym osłabieniem elastyczności mięśni i zmniejszoną możliwością akomodacji oka. Proces ten nie jest chorobą, wadą, czy tymczasowym efektem, nazywany jest prezbiopią, inaczej starczowzrocznością i czeka każdego z nas.

U prezbiopów pierwsze objawy pojawiają się nagle. Często zwlekamy z wizytą u specjalisty, nie chcąc przyznać się do faktu, że potrzebujemy wsparcia w postaci okularów do czytania. Na początku pojawia się trudność z odczytaniem małego druku, zamazane widzenie. Początkowo staramy się odsuwać przedmioty od siebie, chcąc lepiej je widzieć, jest to tzw. syndrom za krótkiej ręki. W pewnym momencie jednak nawet ta odległość będzie za mała. Długotrwałe wstrzymywanie się z zakupem okularów i nadmierny wysiłek podczas pracy w bliskiej odległości może doprowadzić do bólu głowy, oczu czy ich zmęczenia.

Kobieta w okularach do czytania

Wybór okularów do czytania – cztery najważniejsze kwestie, którymi należy się kierować

Chcąc zakupić nowe okulary do czytania, należy zacząć od wizyty u specjalisty. W salonach Aurum-Optics naszymi pacjentami zajmą się optometryści, którzy sprawdzą dokładnie jaka wada wzroku występuje i które soczewki będą najlepszym rozwiązaniem. Podstawowe informacje przekażemy w tekście poniżej. Zachęcamy do lektury.

Po pierwsze: nie stosuj uniwersalnych okularów do czytania!

Niestety, najczęściej pierwsze okulary do czytania wybierane są w marketach i drogeriach. Jesteśmy na zakupach, próbujemy odczytać skład produktu, który nas interesuje jednak mamy z tym problem, tekst się zlewa w całość, jest nieczytelny i na stojaku obok zauważamy gotowe okulary, po założeniu których znowu widzi się wszystko idealnie. Wydawać się może, że idealnie trafiliśmy i nasz problem się skończył. Nic bardziej mylnego! Gotowe okulary korekcyjne nie tylko nie rozwiążą problemu, ale mogą nam również zaszkodzić. Po ich długim użytkowaniu mogą pojawić się bóle oczu, głowy, zmęczenie. Uniwersalne okulary nie biorą pod uwagę parametrów koniecznych do wykonania okularów, tj.:

• rozstaw źrenic,

• korekcja astygmatyzmu,

• różnice w korekcji pomiędzy okiem prawym i lewym.

Pamiętajmy, że okulary korekcyjne do czytania to wyrób medyczny, dlatego ich wykonanie musi się odbyć w salonach optycznych z wykorzystaniem soczewek wysokiej jakości, dopasowanych do każdego klienta indywidualnie. Dodatkowo gotowe okulary nie posiadają powłok antyrefleksyjnych, filtrów światła niebieskiego, które dodatkowo mogą podnieść komfort ich użytkowania.

Po drugie: czy okulary do czytania można nosić na co dzień?

Decydując się na zakup okulary do czytania jednoogniskowych, musimy mieć świadomość, że nie nadają się one do noszenia na co dzień, na każdą odległość. Ich moc dostosowana jest do konkretnej odległości w bliży. Zamawiając jednak okulary w salonie optycznym, można wybrać rozwiązanie, które umożliwi nam noszenie ich na stałe. Jest to szczególnie ważne dla osób z innymi wadami wzroku, które nakładają się i powodują problemy z widzeniem na różnych odległościach, na bliż i na dal. Odpowiednim rozwiązaniem będą w takiej sytuacji okulary progresywne – ich konstrukcja pozwoli użytkownikowi widzieć wyraźnie i komfortowo na każdą odległość i w każdej sytuacji, w jakiej się znajdzie.

Po trzecie: czym są okulary progresywne i dlaczego są doskonałym wyborem dla prezbiopów?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, posiadając wadę wzroku zarówno na dal jak i bliż najczęściej proponowanym rozwiązaniem są soczewki progresywne. Pozwalają one widzieć na każdą odległość, bez konieczności zmiany okularów. Dzięki temu nie musimy pamiętać o tym, aby zawsze zabierać dodatkowe okulary ze sobą. Konstrukcja soczewek progresywnych zaprojektowana jest w taki sposób, aby ich korzystanie było proste i komfortowe.

Górna ich część to obszar wyraźnego widzenia na dalekie odległości – patrzymy przez nią, np. na drogę podczas jazdy samochodem lub na telewizor. Środkowa część skupia się na dystansach pośrednich, są to wszystkie komputery, monitory; zaś dolna część pozwala widzieć ostro przedmioty położone blisko, korzystamy z niej, czytając książkę lub przeglądając telefon.

W celu najlepszego dopasowania soczewek progresywnych odbywa się dokładne badanie wzroku poprzedzone szczegółowym wywiadem. Szkła progresywne biorą pod uwagę indywidualne parametry, różnice między obojgiem oczu, ale także styl życia i charakter pracy. Okres adaptacji do takich soczewek może potrwać nawet do 30 dni, spowodowane jest to przyzwyczajaniem się oczu i mózgu do nowego sposoby patrzenia. Więcej o okularach progresywnych piszemy w innym artykule, do którego zapraszamy.

Po czwarte: dlaczego dobre dopasowanie okularów progresywnych jest kluczem do sukcesu?

Warunkiem szybkiej adaptacji oraz możliwości korzystania z ich wszystkich możliwości jest odpowiednie dopasowanie. W tym celu istotne jest udanie się do salonu optycznego pracującego na produktach najwyższej jakości. Już w momencie wybierania oprawy korekcyjnej istotna jest informacja o chęci zakupu soczewek progresywnych, ponieważ wymagają one odpowiedniej wielkości soczewki. Oprawy powinny stabilnie i wygodnie leżeć na nosie, zauszniki należy dokładnie dopasować do głowy pacjenta. Każdorazowe zsuwanie się opraw i ich poprawianie może zaburzyć komfort użytkowania okularów progresywnych.

Po dopasowaniu oprawki do głowy optyk wykonuje pomiary. Oprócz standardowych pomiarów rozstawu źrenic oraz wysokości montażowej istotne są takie parametry jak kąt pantoskopowy, kąt krzywizny oprawy czy odległość pomiędzy oprawą a rogówką. W salonach Aurum-Optics standardowe pomiary uzupełniane są o dodatkowe wykonane za pomocą sprzętu do wideocentracji. O ich doborze pisaliśmy również na blogu: Dobór okularów progresywnych - poradnik eksperta.

Okulary do czytania – gdzie kupić, by być pewnym najlepszej jakości?

Kupując okulary progresywne, można spotkać się z bardzo dużą rozpiętością cenową. Standardowe rozwiązania zaczynają się od kilkuset złotych, jednak te najbardziej innowacyjne sięgają nawet kilku tysięcy złotych za soczewkę. Skąd wynika ta różnica? Ich koszt zależy od materiału i wybranej konstrukcji, czyli szerokości pola ostrego widzenia.

09:39:46Okulary progresywne nosimy cały dzień, dlatego pamiętajmy, że istotny jest również wybór oprawy. Styliści w Aurum-Optics chętnie pomogą dobrać oprawę, która do nas pasuje, ale również odpowiada aktualnym trendom.

Warto pamiętać, że mimo iż koszt okularów progresywnych jest wyższy niż standardowych, zastępują nam one kilka par, zwiększają komfort życia – dzięki temu poniesiony koszt staje się dobrą inwestycją na długi czas.