Wczytuję dane...

5 detali, po których poznasz, że Twoje okulary Ray-Ban są oryginalne

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie niewątpliwie jest Ray-Ban. Niezależnie czy szukasz klasycznego modelu w stylu Wayfarer, ponadczasowych awiatorów czy elegancji, takiej jak w modelu Clubmaster, wszystko możesz znaleźć w portfolio właśnie firmy Ray-Ban. W dzisiejszych czasach nie ma osoby, która nie rozpoznawałaby ich logo, nazwy czy topowych modeli. Zarówno w tym przypadku, jak i w każdym dużym brandzie, im większa popularność, tym większa ilość podrabianych produktów. Skąd więc mieć pewność, czy zakupione okulary są oryginalne? Gdzie kupić oryginalne okulary Ray-Ban? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Jak poznać oryginalne Ray-Ban?

Dlaczego tak istotny jest fakty, aby wybrać oryginalne okulary Ray-Ban? Przede wszystkim pamiętajmy, że marka Ray-Ban ma wieloletnią historię. Pod tym szyldem od lat produkowane są okulary wysokiej jakości. Wszystkie te produkty są objęte gwarancjami. Projektanci i twórcy przykładają dużą wagę, aby soczewki w okularach przeciwsłonecznych miały jak najlepsze właściwości. Istotny jest również fakt, że w oryginalnych fabrykach okularów Ray-Ban szanuje się prawa człowieka i pracownika. Praca jest uczciwie wynagradzana. Wielkie marki przeznaczają znaczne fundusze na walkę z podróbkami, co może wpływać na wzrost cen oryginałów. Ma to związek z faktem, ze podrabiane okulary mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia! Przykładem jest powłoka chroniąca przed promieniowaniem UV, która może być nieodpowiednia lub w ogóle nie być zastosowana.

Jeżeli rozważasz zakup okularów Ray-Ban lub chcesz sprawdzić oryginalność już posiadanych, zachęcamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami.

Sklep z okularami Ray-Ban – gdzie kupić oryginalne oprawki?

Marka Ray-Ban jest łatwo dostępna w wielu salonach, jednak nie każdy sklep może nam oferować zakup oryginalnego produktu. Na szczęście oficjalna strona marki pozwala nam skontrolować miejsce sprzedaży. Jeżeli dany punkt jest certyfikowany przez producenta, można być pewnym autentyczności wybranych okularów.

Salony Aurum-Optics taki certyfikat posiadają, każdy może to sprawdzić samodzielnie na oficjalnej stronie internetowej Ray-Ban.

Opakowanie oryginalnych okularów Ray-Ban

Oryginalne okulary Ray-Ban pakowane się w srebrne, tekturowe pudełko transportowe z wyczuwalną fakturą, na którym nadrukowane jest logo. Znajduje się ono również na przodzie i boku pudełka i posiada znaczek ®. Pudełko od podrobionych okularów może być cieńsze i bardziej miękkie od oryginalnego.

Akcesoria – jak powinny być wyposażone oryginalne okulary Ray-Ban?

Kupując okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne marki Ray-Ban pamiętajmy, że zawsze powinno być do nich dołączone etui ze ściereczką i broszurą. Oryginalne etui oznaczone jest logiem ze znaczkiem ® z lewej strony, wyjątkiem jest etui w kolorze niebieskim, gdzie logo umieszczone jest na środku, na klapce. Dodatkowo na etui do okularów przeciwsłonecznych znajduje się napis „100% UV Protection – Ray-Ban – Sunglasses By Luxottica” informujący o pełnej ochronie przed promieniowaniem słonecznym.

Uwagę należy zwrócić również na emblemat, który musi być nadrukowany, nigdy nie jest naklejką. Należy sprawdzić, czy nie jest przetarty lub zmatowiony. Występuje on w dwóch kolorach:

• czarnym – na etui niebieskim i brązowym,

• złotym (błyszczący) – na etui czarnym i czerwonym.

Kolejnym charakterystycznym elementem jest zatrzask, który w oryginalnych produktach jest metalowy i opatrzony logo ze znaczkiem ®. Jeżeli zatrzask będzie plastikowy lub bez znaczka, możemy wnioskować, że okulary są podróbką.

Istotne są również kolory wnętrza etui; czarne, brązowe i niebieskie mają zawsze wnętrze czarne, a etui w kolorze czerwonym – czerwone. Akcesoria do okularów marki Ray-Ban, w tym również etui, zawsze produkowane jest w fabrykach w Chinach, dlatego jeżeli widnieje na nich napis „made in Italy” – są podrobione.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z elementów znajdujących się w etui jest foliowy woreczek, zawierający ściereczkę z mikrofibry, oraz broszurę. Jest to również jedna z rzeczy potwierdzających oryginalność. Ściereczka jest jasna, ma czerwone, prostokątne logo, które powinno być nienaruszone. Zawsze powinna być złożona w prostokąt. Podrobione broszury bardzo często przypominają oryginalne, warto jednak zwrócić uwagę na występowanie znaczka ® w logo na pierwszej stronie oraz biały prostokąt na ostatniej. Jeżeli druk będzie rozmazany, nieczytelny, będzie zawierał błędy ortograficzne, rzeczowe czy interpunkcyjne może to świadczyć o podrobionym produkcie.

Ray-Ban oznaczenia

Oznaczenia Ray-Ban – podróbki a oryginał

Kolejnymi elementami, na podstawie których możemy sprawdzić oryginalność okularów Ray-Ban są logo lub monogramy na zausznikach i soczewkach.

Każde oryginalne okulary Ray-Ban posiadają oznaczenie w górnej części prawej soczewki. Jest ono wyraźne i można wyczuć je palcem. Jeżeli logo posiada wady, jest rozmazane, niewyraźne – może to świadczyć o podróbce.

Okulary przeciwsłoneczne posiadają również monogram „RB” wygrawerowany w środkowej części lewej soczewki, tuż przy zawiasie

Ciekawostka! Modele vintage, sprzed roku 2000, będą posiadały w tym samym miejscu grawer „BL” - oznacza on poprzednich właścicieli marki, firmę Bausch & Lomb. Nie dotyczy to nowych produktów.

Na prawej soczewce okularów przeciwsłonecznych wygrawerowane jest logo „Ray-Ban,” jeżeli dany model posiada polaryzację, pojawi się tam również literka „P”. Nowe okulary przeciwsłoneczne mogą posiadać naklejkę z logo. Przywiera ona elektrostatycznie, nigdy nie jest przyklejona, dlatego wszelkie pozostałości kleju na soczewkach mogą świadczyć o podróbce. Na okularach z polaryzacją może znajdować się dodatkowa naklejka z napisem „Polarized”.

Soczewki nie są jednak jedynym miejscem, gdzie możemy znaleźć monogramy czy logo świadczące o oryginalności. Kolejnym są noski – pośrodku ich metalowej części znajduje się monogram RB, zarówno w okularach w wersji przeciwsłonecznej, jak i korekcyjnej. Warto podkreślić, że oryginalne noski, w razie zużycia, można wymienić w autoryzowanym punkcie, takim jak np. salony Aurum-Optics.

Wiele istotnych szczegółów znajduje się również na zausznikach. Na lewym są oznaczenia z informacją o produkcie – numer modelu, sygnatura koloru oraz rozmiar. Nazwę modelu poprzedzają litery RB.

Na prawym znaleźć może się informacja o miejscu produkcji oraz akronimy CE i UKCA oznaczające zgodność ze standardami Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Na zewnętrznej części zauszników znajduje się logo Ray-Ban. Warto mieć na uwadze, że standardowe oznaczenia na zausznikach mogą różnić się w zależności od modelu okularów lub roku produkcji oprawek.

Zamawiając okulary przez Internet, pamiętajmy też, że oryginalne produkty nie są owinięte całe w folię, może być nią zabezpieczony jeden z zauszników.

Miejsce wykonania okularów

Większość modeli oryginalnych okularów marki Ray-Ban przeznaczonych na rynek europejskich produkowanych jest w fabrykach we Włoszech. Istnieją jednak również modele, które produkuje się w fabrykach w Chinach, skąd trafiają okulary głównie na rynek azjatycki. Większość modeli przeznaczonych na rynek polski powinna mieć oznaczenie „Made in Italy” lub „Made in UE” co świadczy o produkcji w fabrykach włoskich. Jeżeli jednak widoczny jest napis „Made in China”, nie świadczy to od razu o podróbce, może to być właśnie ten model, który jest produkowany w oryginalnych fabrykach w Chinach. Dla pewności warto jednak dopytać o pochodzenie okularów u doradcy klienta w salonie sprzedaży.

Od roku 1999 oficjalnym producentem i właścicielem marki Ray-Ban jest firma Luxottica, wszystkie okulary produkowane są zgodnie z wymagającymi standardami.

Podsumowanie

Jeżeli planujesz zakup okularów Ray-Ban warto postawić na autoryzowany punkt. Listę oficjalnych partnerów można sprawdzić na stronie Ray-Ban. Zakup oryginalnego produktu będzie świadczył o posiadaniu produktu wysokiej jakości, bezpiecznego dla naszego wzroku. Wszystkie oryginalne okulary zawsze podlegają gwarancji producenta, dlatego jest to inwestycja, której warto dokonać. Zarówno modele przeciwsłoneczne Ray-Banów, jak i okulary korekcyjne tej marki dostępne są w salonach i sklepie internetowym Aurum-Optics.