Wczytuję dane...

5 ćwiczeń oczu poprawiających wzrok

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad faktem, że wzrok dostarcza nam aż ok 80% informacji o otaczającym nas świecie? Nie bez powodu uważa się, że ludzkie oko to jeden z najbardziej zaawansowanych organów, działaniem przypominający aparat cyfrowy.

Jak działa nasz układ wzrokowy?

Światło wpada do oka przez rogówkę, która działa podobnie jak soczewka aparatu. Tęczówkę natomiast można przyrównać do jego przysłony – kontroluje ona ilość światła docierającego do tylnej części oka. Możliwe jest to dzięki automatycznemu dostosowaniu rozmiaru źrenicy. Znajdująca się tuż za nią krystaliczna soczewka działa jak obiektyw z autofocusem – skupia się na znajdujących się daleko i blisko obiektach. Następnie zebrane przez rogówkę i soczewkę światło dociera do siatkówki, czyli wrażliwej na światło wyściółce tylnej części oka. Siatkówkę można przyrównać do elektronicznego czujnika obrazu aparatu cyfrowego. Jego zadaniem jest przekształcenie obrazów na sygnały elektroniczne i przesłanie ich do nerwu wzrokowego. Następnie nerw ten przekazuje sygnały do kory wzrokowej mózgu, która odpowiada za zmysł wzroku. Oko jest więc odbiornikiem, a to mózg „widzi i interpretuje”.

Proces akomodacji

Jednym z procesów odpowiedzialnych za ostre widzenie jest akomodacja. Pracuje automatycznie, przez cały czas dostosowując napięcie mięśnia rzęskowego, umożliwiając nam ostre widzenie przy patrzeniu na różne odległości. Niestety, możliwość akomodacji zmniejsza się około czterdziestego roku życia – jest to ściśle związane z coraz mniejszą elastycznością soczewki, czyli jej krystalizacją. Przestajemy wówczas wyraźnie widzieć z bliskiej odległości. To wtedy odwiedzamy specjalistę w celu doboru pierwszych okularów do czytania.

Niestety rozwój cywilizacyjny spowodował, że nasze oczy na co dzień muszą zmagać się z coraz większą ilością godzin spędzanych przed komputerem czy innymi urządzeniami cyfrowymi. Brak odpowiedniej higieny pracy, wypoczynku i nadmierny stres zaburzają zdolność akomodacji.

Oto najczęstsze fizyczne objawy zakłóconej akomodacji:

• niewyraźne widzenie z bliska,

• krótkotrwałe niewyraźne widzenie w dalszej odległości,

• bóle głowy i oczu,

• zmęczenie i pieczenie oczu,

• okresowe dwojenie obrazu,

• światłowstręt,

• zmęczenie oczu podczas pracy w bliskiej odległości od ekranu komputera i innych,

• tkliwość gałek ocznych.

Ćwiczenia na lepszy wzrok, czyli gimnastyka dla oczu

W celu zapobiegania występowania zaburzeń akomodacji zachęcamy wszystkich do wykonywania kilku prostych ćwiczeń, które usprawnią układ wzrokowy.

1. Fiksacja – śledzenie wzrokowe

• Cel: rozwinięcie zdolności poruszania oczami w sposób płynny i bez wysiłkowy. • Ćwiczenie zaczynamy od patrzenia przed siebie. Powoli przenosimy wzrok w lewą stronę. Przez 1–2 sekundy patrzymy w lewo, następnie wracamy do początkowej pozycji, patrząc przed siebie. Czynność powtarzamy, przenosząc wzrok w prawo. Analogicznie wykonujemy ćwiczenie, patrząc w kierunku góra-dół.

2. Kreślenie ósemek i ruch po okręgu

• Kreślimy wzrokiem różnej wielkości ósemki, a następnie oczami bez poruszania głową zataczamy w powietrzu okręgi.

3. Ruchy jednooczne

• Zakryj dłonią jedno oko tak, aby nie dochodziło do niego światło. Drugim okiem patrz na przesuwany powoli poziomo i pionowo długopis umieszczony w odległości ok. 30 cm. Powtórz ćwiczenie z zasłoniętym drugim okiem.

4. Trening akomodacji

• Cel: usprawnienie pracy akomodacji.

• Wykonuj przy komputerze i podczas czytania.

• Podczas pracy przy komputerze lub podczas czytania tekstu należy co 20–30 min. rozluźnić napięte mięśnie oczu. Na kilka sekund zatrzymujemy wzrok na odległym obiekcie (np. widok za oknem, kalendarz na ścianie czy grzbiety książek na regale), a następnie powoli przerzucamy spojrzenie na jakiś bliski, najlepiej na wyciągnięcie ręki, punkt (np. gazeta, książka). Skupiamy się na nim przez kilka sekund, po czym powracamy do odległego obiektu. Wykonujemy ćwiczenie 5 razy.

5. Zamknij oczy i się zrelaksuj

• Zasłoń dłońmi oczy tak, aby nie uciskały gałek ocznych, a następnie poczekaj do momentu, w którym pojawi się całkowita ciemność. Pomyśl o czymś przyjemnym i pozwól sobie na chwilkę odprężenia.

Zakrywanie i relaksowanie oczu

Ważne!

Ćwiczenia poprawiające wzrok mogą dać bardzo dobre efekty. Mimo ich wykonywania i dbania o wzrok, z czasem mogą pojawić się objawy świadczące o pogorszeniu jego kondycji. Wymaga to wizyty u specjalisty, który za pomocą odpowiednich testów zdiagnozuje wszelkie problemy ze wzrokiem i prawidłowo oceni jego funkcjonowanie. Brak odpowiedniej diagnostyki może spowodować, iż mimo ćwiczeń, wada wzroku rozwinie się i z czasem będzie pogłębiać.

Ćwiczenia na oczy to nie wszystko – liczy się diagnostyka

Ćwiczenia mogą pomóc usprawnić wzrok i utrzymać go w lepszej kondycji przez długi czas. Ważna jest jednak również diagnostyka i kontrolowanie stanu oczu. Salony Aurum-Optics oferują możliwość pełnej diagnostyki i dokonanie pomiarów:

• punktu bliskiego konwergencji i akomodacji,

• parametrów akomodacji: sprawność, stabilność, odpowiedź akomodacji,

• parametrów widzenia obuocznego.

Agnieszka Sus, dyplomowana ortoptystka/kontaktolog