Kiedy należy wymienić okulary? – poradnik dla okularników
W obecnych czasach okulary korekcyjne są nie tylko elementem korygującym wadę wzroku, ale również częścią dress-codu, pełniącym funkcję ozdobną. Bardzo często już przy ich zakupie i analizie poniesionych kosztów zastanawiamy się, na jak długi czas wystarczy wybrany model. Ciężko jednak na to pytanie odpowiedzieć w dniu odbioru okularów, bo wszystko zależy od kilku czynników. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Krajową Rzemieślniczą Izbę Optyczną są to najczęściej zmiany wady wzroku i uszkodzenia posiadanych okularów, jednak istotny był również czynnik modowy. Najważniejszym pytaniem pozostaje jednak, jak często należy je zmieniać? Tutaj odpowiedzi były dość zaskakujące, bo prawie 50% ankietowanych zmienia okulary raz na 3-5 lat lub rzadziej. Czy to odpowiedni czas? W artykule poniżej przedstawimy czynniki, które sugerują nam zmianę okularów na nowe.
Wymiana szkieł w okularach korekcyjnych – kiedy powinna nastąpić?
• Wymiana szkieł w okularach korekcyjnych powinna nastąpić, jeżeli zmianie ulegnie wada wzroku.
Przypominamy, że kontrola wzroku powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż co dwa lata, chyba że zauważymy wcześniej obniżenie ostrości wzroku lub inne dolegliwości związane ze wzrokiem. Mogą to być: bóle głowy, bóle oczu, zmęczenie, problemy ze skupieniem podczas czytania, łzawienie. Wada wzroku może się pogłębiać, może się także zmniejszać (przede wszystkim u dzieci) po zastosowaniu odpowiedniej terapii widzenia, dlatego zmiana wartości korekcyjnych w okularach może okazać się konieczna częściej, niż co 5 lat.
• Wymienić szkła należy też, jeżeli ulegną uszkodzeniu.
Podczas użytkowania okularów korekcyjnych bardzo istotna jest ich pielęgnacja. To od niej zależy, jak długo nasze soczewki będą spełniały swoje funkcje. Czyszczenie nieodpowiednimi substancjami: płynami zawierającymi alkohol, chusteczkami nawilżanymi, silnymi detergentami, ubraniami czy po prostu czyszczenie z użyciem zbyt dużej siły spowoduje, że powłoki antyrefleksyjne ulegną uszkodzeniu. Dodatkowo należy pamiętać o wrażliwości antyrefleksu na działanie wysokich i niskich temperatur. Nie można zostawiać okularów latem w samochodzie na rozgrzanej desce rozdzielczej. Można wtedy zauważyć charakterystyczne łuszczenie się powłoki, które wpłynie na użytkowanie okularów. Soczewki trudno będzie doczyścić, a obraz nie będzie już tak klarowny i kontrastowy jak wcześniej.
• Wymiany szkieł trzeba szczególnie dopilnować, jeśli chodzi o dzieci.
Wady wzroku u dzieci postępują inaczej niż u dorosłych, dlatego należy stosować się do zaleceń okulisty. Wizyty u specjalisty powinny być częstsze, powtarzać się nawet co 3-6 miesięcy. Pozwoli to wypracować najlepszą ostrość wzroku przy danej wadzie, a to może wymagać częstszej zmiany soczewek.
Wymiana całych okularów czy tylko szkieł?
W przypadku zmiany wady po krótkim czasie od zakupu nowych okularów, na przykład u dzieci po kilku miesiącach, można w posiadane oprawy wstawić nowe, dopasowane soczewki. Zmiana ta jest dopuszczalna tylko wówczas, gdy oprawy nie są uszkodzone.
W rzadkich przypadkach udaje się wymienić oprawki, a zostawić szkła. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, kiedy wymieniamy oprawy na ten sam model i rozmiar, ewentualnie inny kolor. Spowodowane jest to odpowiednim wycentrowaniem soczewek: każde ich przeszlifowanie spowodować może utratę ostrości i komfortu użytkowania okularów korekcyjnych.
Wymiana szkieł w okularach przeciwsłonecznych
W przypadku zakupu okularów przeciwsłonecznych bez funkcji korekcyjnych klienci najczęściej po uszkodzeniu soczewek decydują się na wybór całkowicie nowej pary okularów. Spowodowane jest to zmieniającymi się trendami, bywa też, że generuje to mniejszy koszt od wymiany samych szkieł. Oczywiście, zależnie od producenta, istnieje taka możliwość, wówczas cena takiej usługi zależy od marki okularów oraz od wymaganych filtrów i właściwości. W przypadku posiadania wady wzroku zakup okularów przeciwsłonecznych ze szkłami korekcyjnymi jest coraz częściej wybieraną opcją. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla użytkownika, uzyskuje on bowiem zarówno odpowiednią ostrość wzroku, jak i ochronę oczu przed światłem UV. Po znalezieniu odpowiedniej oprawy okularowej wybierane są soczewki oraz dobrane do nich filtry, polaryzacja, barwienie. Istnieje również możliwość zamówienia soczewek z powłoką lustrzaną.
Podsumowanie
Nie ma jednej złotej zasady, mówiącej, co jaki czas powinny być kupione nowe okulary. Ich wymiana zależy tylko od potrzeb osoby noszącej czy to zdrowotnych, czy modowych. Podobnie jest z okularami przeciwsłonecznymi - te bez korekcji można dowolnie wymieniać, korekcyjne powinny być zawsze dopasowane do aktualnej wady wzroku. Zawsze należy wymienić okulary lub szkła, jeśli ulegną one zniszczeniu czy pęknięciu. Może to wpływać nie tylko na komfort użytkowania, ale też kondycję oczu. Jeśli chcesz wymienić soczewki w swoich okularach lub poszukujesz całkiem nowych, przyjdź do jednego z salonów Aurum Optics. Nasi doradcy z pewnością pomogą.