Wczytuję dane...

Co szkodzi oczom, gdy nosimy soczewki kontaktowe i jak o nie dbać?

Użytkownicy okularów korekcyjnych często z utęsknieniem wyczekują momentu, kiedy po badaniu u specjalisty otrzymają soczewki kontaktowe. Noszenie okularów pozwoli im na swobodne funkcjonowanie podczas pracy, urlopu czy wieczornego wyjścia. Musimy jednak pamiętać, że prawidłowe korzystanie z soczewek kontaktowych wymaga od nas zastosowania się do kilku zasad – warto je poznać przed nabyciem pierwszej pary soczewek.

Posiadanie wiedzy o tym, jak dbać o oczy w przypadku noszenia soczewek, umożliwi uniknięcie wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę!

Jak dbać o wzrok, czyli higiena przede wszystkim

W przypadku noszenia soczewek bardzo ważne jest zachowanie higieny. Szkła kontaktowe dotykają bezpośrednio oczu, dlatego trzeba dbać o to, by zawsze były odpowiednio nawilżone i czyste. Soczewki należy zdejmować, zakładać i dotykać wyłącznie czystymi dłońmi . Więcej na temat tego procesu piszemy w artykule Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe? - instrukcja krok po kroku. Nigdy nie powinno się przecierać oczu rękami, bo mogą znajdować się na nich bakterie i chorobotwórcze drobnoustroje. Ta reguła dotyczy zarówno osób noszących soczewki, jak i wszystkich innych, którzy chcą dbać o zdrowie swoich oczu.

Higiena powinna dotyczyć też sposobu przechowywania soczewek. Koniecznie trzeba codziennie oczyszczać i regularnie, najlepiej co miesiąc, wymieniać pojemnik na soczewki kontaktowe. Dokładne czyszczenie i suszenie przedmiotu jest konieczne, ponieważ pozwala na usunięcie z jego ścianek tzw. biofilmu, czyli warstwy bakterii i innych organizmów. Jeśli mycie pojemnika będzie niedokładne, biofilm zneutralizuje działanie płynu do soczewek kontaktowych i korzystanie ze środka nie zapewni spodziewanych efektów. Podobnie jest w przypadku osuszania – jest bardzo istotne, ponieważ w suchym środowisku bakterie się nie namnażają.

Wkladanie soczewek do pojemnika

W kwestii płynu do soczewek trzeba bezwarunkowo przestrzegać terminu przydatności, który jest podany na opakowaniu. Po jego przekroczeniu nie należy dalej używać płynu – nie będzie on odpowiednio działał i chronił soczewek. Należy też pamiętać o regularnym wymienianiu płynu, najlepiej codziennie. Stary, kilkudniowy płyn nie działa efektywnie.

Soczewki należy codziennie oczyszczać ręcznie, nie powinno się polegać jedynie na przeznaczonym do tego płynie. Pomoże to oczom łatwiej przystosować się do noszenia soczewek, a dokładna higiena dodatkowo korzystnie wpłynie na zdrowie narządu wzroku. Odpowiednie sposoby czyszczenia może zaprezentować specjalista – nasi konsultanci w salonach firmowych Aurum Optics służą poradą w tym zakresie. W celu czyszczenia soczewek na pewno nie należy wkładać ich do ust czy pod język – bakterie, które znajdują się w jamie ustnej, mogą zaszkodzić oczom. W soczewkach noszonych przez dłuższy czas nie powinno się też pływać czy kąpać – na basen lepiej zabrać ze sobą soczewki jednodniowe lub okulary do pływania.

Co szkodzi oczom w związku z noszeniem soczewek?

Oczy mogą ucierpieć, jeśli dana osoba nie będzie stosować się do kilku podstawowych zasad. Soczewek nie wolno nosić dłużej, niż zaleca producent. Dotyczy to zarówno ich terminu przydatności, jak i czasu noszenia – jeśli będą na oczach zbyt długo, mogą się zniszczyć oraz powodować ból i choroby oczu, co jest skutkiem niedotlenienia. Zalecenia producentów i badaczy poparte są wieloletnimi badaniami i opracowaniem odpowiednich technologii. Korzystanie z soczewek musi przebiegać zgodnie ze wskazówkami specjalistów, w przeciwnym razie może okazać się szkodliwe. W zwykłych soczewkach kontaktowych nie należy np. spać – nie dotyczy to soczewek ortokeratologicznych (korygujących krótkowzroczność poprzez czasowe odkształcania rogówki) czy innych, zaleconych przez specjalistę, np. opatrunkowych. Jeśli odstępstwo od tej reguły zdarzy się przez roztargnienie czy zapomnienie, najlepiej zrezygnować z noszenia soczewek przez kolejne 24 godziny.

Szkodliwe dla oczu mogą być też znajdujące się na soczewkach pozostałości makijażu. Bywa, że kobiety, podczas malowania się, zanieczyszczają soczewki. Konieczne jest wówczas mechaniczne oczyszczenie soczewek w celu zapobiegnięcia wystąpieniu nieprzyjemnych dolegliwości.

O oczy powinny też dbać osoby pracujące przy komputerze. Odpowiednie soczewki mogą blokować szkodliwe promienie UV – najlepsze będą te przepuszczające tlen i pomagające utrzymać nawilżenie. Światło szkodliwe dla oczu łatwiej będzie powstrzymać w przypadku oczu zdrowych. Po wybraniu odpowiednich soczewek należy zwrócić uwagę na to, jak dbać o oczy przy komputerze. Zasady te są proste i znane – odpowiednie oświetlenie i właściwa odległość od ekranu to podstawy.

Zdrowie a soczewki kontaktowe

Przeciwwskazaniami do korzystania z soczewek kontaktowych są choroby oczu. Jeśli oko jest podrażnione, np. przez alergię, przechodzi stan zapalny lub inną infekcję, nie należy nosić soczewek kontaktowych. Każdy ich użytkownik na takie okazje powinien mieć zapasowe okulary, co pozwoli na zachowanie możliwości widzenia i nieobciążanie wzroku. W zachowaniu zdrowia pomoże stosowanie odpowiednio dopasowanych kropli. Suchość oczu, szczypanie i wrażenie „piasku pod powiekami” mogą być objawami poprzedzającymi pojawienie się poważniejszych problemów. Warto wówczas skonsultować się ze specjalistą, który sprawdzi, czy ze wzrokiem nie dzieje się nic złego.

Podsumowanie

Przestrzeganie zasad dotyczących noszenia soczewek kontaktowych ogranicza możliwość pojawienia się powikłań. Dodatkowo pozwala na komfortowe korzystanie z soczewek przez wiele lat. Jeśli nadal masz pytania czy wątpliwości, zachęcamy do wizyty w naszych salonach firmowych. Konsultanci pomogą wybrać najlepsze soczewki i podpowiedzą, jak o nie dbać.