Wczytuję dane...

Szybka adaptacja do nowych okularów – istotne wskazówki

Podczas zmiany okularów korekcyjnych często pada pytanie: „Jak długo trwa przyzwyczajanie się do nowych okularów?”. Adaptacja u każdego przebiega w innym tempie. Wpływa na nią wiele czynników. Są to m.in.: wielkość wady wzroku, wiek pacjenta, wybór nowej powłoki uszlachetniającej.

W naszym artykule opowiemy o tym, jak długo może trwać adaptacja, czym ona jest oraz jakie objawy najczęściej mogą jej towarzyszyć.

Adaptacja do nowych okularów – przyzwyczajanie może potrwać

W trakcie adaptacji do nowych okularów istotne jest zrozumienie, że istotną rolę w tym procesie odgrywa mózg – dlatego przyzwyczajanie się może być czasochłonne. W ciągu pierwszych kilku dni uczymy się patrzeć na świat w nowy sposób, odczuwamy zmianę ostrości widzenia i poczucia kontrastu. Proces ten może przebiegać zarówno u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z okularami korekcyjnymi, jak i u tych, które po raz kolejny zmieniają okulary, ze względu na nowe soczewki bądź chęć zmiany oprawy.

Przebieg procesu adaptacji i czas jego trwania zależny jest od cech danej osoby oraz wielu czynników, takich jak:

  • moc soczewek – im wyższa moc lub większa zmiana mocy sferycznej albo cylindrycznej, tym dłużej potrwa proces adaptacji;
  • rodzaj i tworzywo szkieł, z których korzystano i będzie się korzystać – aby adaptacja nastąpiła szybciej, zaleca się stopniowe zmienianie indeksu, jeżeli nowa korekcja tego wymaga;
  • rodzaj oprawek i ich kształt – zmiana kąta ustawienia soczewki względem twarzy może spowodować, że adaptacja potrwa dłużej nawet bez zmiany mocy szkieł.

Proces adaptacji zazwyczaj wydłuża się u osób, które zmieniają konstrukcję z soczewek jednoogniskowych na wieloogniskowe – progresywne czy biurowe. W takim przypadku bardzo ważna jest motywacja pacjenta, chęć do korzystania z takiego rozwiązania, ponieważ w pierwszych dniach wymaga ono od mózgu wytężonej pracy.

Ze względu na wiele zmiennych adaptacja u każdego klienta przebiegnie inaczej. U jednych trwa kilka minut, u innych – nawet kilka tygodni. Najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń specjalisty, który dobierał nam odpowiednie wartości korekcyjne oraz okulary.

Ból oczu przez nowe okulary

Objawy, które towarzyszą zmianie okularów

Zmianie okularów, jak już wspomnieliśmy, może towarzyszyć utrzymujący się dłużej lub krócej dyskomfort. Powiązane są z nim konkretne objawy. Jeżeli niektóre z nich utrzymują się zbyt długo, mogą świadczyć o poważniejszych problemach niż proces adaptacji. Warto na to zwrócić uwagę i w odpowiednim czasie zareagować.

Nowe okulary – zawroty głowy

Zawroty i bóle głowy pojawiają się najczęściej przy większych zmianach mocy soczewek korekcyjnych. Spowodowane jest to adaptacją mózgu do nowej mocy szkieł. Przy odpowiednio dużej zmianie specjalista przeprowadzający badanie uprzedzi o objawach. Nie powinny one jednak trwać dłużej niż 2–3 tygodnie, a największy dyskomfort powinien minąć już po pierwszych kilku dniach. Jeżeli tak się nie dzieje, objawy się utrzymują, nasilają lub zaczynają im towarzyszyć inne (np. nudności czy wymioty), koniecznie udaj się na konsultację. Specjalista powinien jeszcze raz skontrolować wartości korekcji, ewentualnie zalecić kontrolę okulistyczną lub nawet później konsultację neurologiczną.

Przy nowych okularach bóle głowy i nudności mogą być spowodowane również nieprawidłowym doborem szkieł. Dotyczy to zarówno wartości korekcyjnych, jak i pomiarów rozstawu źrenic oraz wysokości montażowych. Dlatego bardzo ważne jest wykonywanie okularów korekcyjnych w salonach optycznych, gdzie takie pomiary przeprowadzane są bardzo dokładnie. W salonach Aurum-Optics w tym celu stosujemy system wideocentracji. To innowacyjna metoda wykorzystująca zaawansowane technologicznie sprzęty, które cyfrowo analizują budowę oka. Pozwala to na szybkie i dokładne dopasowanie soczewki do potrzeb pacjenta.

Znacznej uwagi wymagają podobne objawy występujące u dzieci, które dopiero zaczynają nosić okulary lub otrzymują szkła o zmienionej mocy. Każda kontrola powinna odbywać się w terminie wyznaczonym przez lekarza okulistę, a zgłaszanych przez dziecko objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą one prowadzić do poważnych uszkodzeń układu wzrokowego.

Nieostre widzenie w nowych okularach

Podczas wybierania nowych okularów większość klientów chce nieco zmienić swój wygląd, dlatego decyduje się na inne oprawki. Bardzo często zmieniamy je na nowe, o odmiennym kształcie, wykonane z innego materiału. W takiej sytuacji może okazać się, że wymagane są soczewki o innej konstrukcji niż zastosowana poprzednio – zalecana jest np. konstrukcja relaksacyjna lub asferyczna. Tego rodzaju zmiany mogą powodować utrudnienie adaptacji oczu i w efekcie dawać wizualne wrażenie pływania w nowych okularach, zakrzywienia obrazu i pogorszonego widzenia. Jeśli z czasem ono nie minie, a objawy pogorszą się, konieczne będą wizyta u optometrysty i kontrola szkieł.

Przez nowe okulary bolą oczy – czy to minie?

Ból oczu po zmianie okularów pojawia się często – to one są bowiem narządem, który jako pierwszy musi stawić czoła nowej sytuacji. Najczęstszym powodem wystąpienia bólu oczu jest źle określony rozstaw źrenic u pacjenta – to tak zwane PD, czyli wskaźnik dotyczący odległości źrenic od siebie oraz od środka nosa. Jest to kolejny aspekt, z którego wynika, jak istotne są pomiary wykonywane u optyka. Odpowiednie zmierzenie rozstawu źrenic sprawi, że ból oczu, związany z procesem adaptacyjnym, nie będzie występował albo potrwa krócej. W czasie przyzwyczajania oczu do nowych szkieł może pojawić się przesuszenie i zaczerwienienie. Okuliści polecają wówczas stosowanie kropli nawilżających.

Więcej o mierzeniu rozstawu źrenic, odpowiednich jego normach u dzieci i dorosłych oraz ewentualnych dolegliwościach piszemy w artykule Rozstaw źrenic – co warto wiedzieć i jak zmierzyć?

Jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane, zanim się je odbierze od optyka?

By zapewnić sobie najlepszą jakość widzenia, okulary skontrolować należy jeszcze w salonie optycznym, tuż przed ich odbiorem. Dobrze jest znać najważniejsze aspekty, z których wynika, czy okulary wykonano z należytą dbałością.

  • Sprawdź, czy szkła są stabilnie zamocowane, a wszystkie pozostałe elementy działają. Jeśli coś jest nie tak, zwróć na to uwagę. Szczególne elementy, które należy skontrolować, to śrubki w pełnych oprawach, żyłki w tzw. „połówkach” czy inne części mocujące. Istotne są też zauszniki oraz nanośniki (zwane też potocznie „noskami”). Mogą one być ruchome, ale jeśli wzbudza to Twoje wątpliwości – zapytaj o to.
  • Załóż okulary i oceń jakość widzenia. Jeśli masz je nosić na stałe, sprawdź, czy wszystko wokół widzisz wyraźnie. Jeśli są to okulary do dali – czy widzisz wyraźnie rzeczy oddalone. Jeśli są to okulary do bliży – czy możesz przeczytać tekst i dostrzec szczegóły umieszczone w odległości, w której standardowo czytasz.

Optyk upewni się, czy okulary odpowiednio leżą na nosie, czy się nie zsuwają i czy są dla Ciebie komfortowe.

Jeśli odebrałeś okulary i po pewnym czasie odczuwasz znaczny dyskomfort podczas ich noszenia, warto zgłosić się do optyka. Bardzo często okulary wymagają ponownej regulacji, dopasowania zauszników lub nanośników. Odpowiednie zmiany mogą sprawić, że dyskomfort minie – najczęściej zdarza się to w przypadku soczewek wieloogniskowych.

Weź ze sobą okulary, receptę od okulisty, odpis lub zlecenie wykonania u optyka oraz stare okulary. Na ich podstawie specjalista skontroluje wykonanie nowych okularów i wykluczy błędy w ich produkcji. Jeśli błędów nie ma, a dyskomfort utrzymuje się, warto uwzględnić u okulisty ewentualne choroby, które mogą mieć wpływ na jakość widzenia: cukrzycę, zaćmę czy jaskrę.

Podsumowanie

Objawy adaptacyjne po zmianie okularów mogą trwać nawet około 30 dni. Warto dać sobie czas na przystosowanie się do nowych szkieł. W przypadku nasilania się objawów należy koniecznie zasięgnąć opinii specjalisty wykonującego badanie wzroku, a także zdania optyka na temat nowych okularów. Kluczem do zdrowia jest zwracanie bacznej uwagi na pojawiające się objawy i poszukiwanie odpowiedniej pomocy u specjalistów. W Aurum-Optics przeprowadzamy kompleksowe badania wzroku – umów się i sprawdź, jak możemy pomóc Ci widzieć lepiej.