Wczytuję dane...

Popularne rodzaje powłok uszlachetniających – przegląd rozwiązań

Rozwój technologiczny pozwala na tworzenie coraz lepszych okularów, w pełni dopasowanych do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Także powłoki uszlachetniające soczewki powstają na podstawie coraz większej wiedzy o funkcjonowaniu wzroku. Pomagają utrzymać zdrowie oczu, poprawiają komfort widzenia i ułatwiają pracę – cenią je kierowcy czy osoby korzystające z komputerów. Wybór odpowiedniej powłoki uszlachetniającej jest zawsze kwestią indywidualną i uzależnioną od konkretnych potrzeb użytkownika okularów. W poniższym artykule przedstawimy rodzaje powłok dostępnych na rynku oraz ich właściwości i zalety.

Rodzaje powłok okularów

Często najwięcej czasu poświęca się na wybranie opraw, jednak najważniejszą częścią okularów są soczewki korekcyjne. Warto wiedzieć również, że to powłoki uszlachetniające zapewniają wysoką jakość widzenia oraz zwiększają komfort codziennego użytkowania okularów. Ich zadania to utwardzenie powierzchni, ochrona przed zarysowaniami, ułatwienie pielęgnacji, redukcja odblasków światła, a także ochrona przed niekorzystnym działaniem różnego rodzaju promieniowania. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele powłok uszlachetniających, o zróżnicowanych właściwościach i przeznaczeniu. Poniżej wymieniamy ich najważniejsze właściwości i zalety.

Dobór okularów z powłokami

Powłoka antyrefleksyjna AR

Powłoka antyrefleksyjna powinna być traktowana jako standardowy element soczewek korekcyjnych, gdyż znacząco poprawia komfort widzenia i wpływa korzystnie na estetykę okularów. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed refleksami świetlnymi, które pogarszają jakość widzenia i tym samym przyczyniają się do szybkiego zmęczenia wzroku użytkownika okularów. Odblaski świetlne mogą również w pewien sposób „przekłamywać” widziany obraz, co okazuje się szczególnie niebezpieczne np. w trakcie jazdy samochodem. Powłoka AR zapobiega odbijaniu refleksów na powierzchni soczewek okularowych i dzięki niej więcej światła dostaje się do oka. W konsekwencji powłoka antyrefleksyjna gwarantuje wysoką jakość widzenia, a także poprawia walory estetyczne okularów. Najwyższej klasy powłoki antyrefleksyjne mogą podnieść transmisję światła do przeszło 99.5%: oznacza to, że niemal całe światło przenika przez tak uszlachetnioną soczewkę okularową. Dzięki temu widzimy znacznie lepiej i mamy wrażenie, że w zasadzie nie patrzymy przez soczewki, bo są niemal idealnie przezroczyste. Rośnie również poziom kontrastu, co przekłada się na wyraźniejsze widzenie i zdecydowanie wyższy komfort codziennego funkcjonowania.

Powłoka antystatyczna i antyelektrostatyczna EMI

Dzięki powłoce antystatycznej soczewka okularowa nie elektryzuje się, a przyciąganie drobinek kurzu ograniczone zostaje do minimum, wobec czego okulary pozostają czyste przez dłuższy czas. Soczewka elektryzuje się nie tylko w związku z obecnością promieniowania elektromagnetycznego, ale również podczas zwykłego czyszczenia jej poprzez pocieranie szmatką. Zalety powłoki antystatycznej docenią w szczególności osoby przebywające w pomieszczeniach, w których występuje wysokie stężenie różnego rodzaju pyłków.

Powłoka antyelektrostatyczna EMI chroni wzrok przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym typu gamma. To niezwykle ważne, przede wszystkim dla osób spędzających dużo czasu przed ekranem komputera. Powłoka EMI potęguje działanie powłoki antystatycznej – jeszcze bardziej zwiększa odporność soczewek na gromadzenie drobinek kurzu, ułatwiając codzienną pielęgnację okularów.

Powłoka hydrofobowa CC oraz powłoki oleofobowe

Powłoki hydrofobowe w okularach to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, głównie ze względu na możliwość zabezpieczenia okularów przed zabrudzeniami czy kroplami wody. Zastosowanie powłoki hydrofobowej w przypadku soczewek okularowych pozwala ograniczyć osadzanie się kurzu, brudu, wilgoci. Wygładza powierzchnię szkieł, a ewentualne zabrudzenia, zalania czy para wodna szybko skraplają się i ześlizgują z powierzchni. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie okularów przez dłuższy okres w doskonałym stanie ze względu na brak konieczności ich częstego mycia. Powłokę hydrofobową stosuje się po to, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie w okularach.

Okulary pokryte powłoką hydrofobową szybciej odparowują – to idealny sposób, aby ograniczyć efekt zaparowanych okularów. Ponadto warstwa chroniąca soczewki przed wilgocią jest o tyle ważna, że szkła znajdują się blisko oczu. Wszelkie zanieczyszczenia osadzające się na szkłach mogłyby być groźne dla narządów wzroku, a powłoka hydrofobowa zapobiega temu.

Do tej samej kategorii powłok uszlachetniających należy powłoka oleofobowa. Chroni ona soczewki przed zabrudzeniami tworzonymi przez drobinki tłuszczu, np. przed tłustymi śladami palców (sebum wydzielanym przez skórę). Powłoka oleofobowa zapobiega nieestetycznemu rozmazywaniu się drobinek tłuszczu i znacznie ułatwia czyszczenie szkieł. Dzięki niej wystarczy lekkie przetarcie ściereczką, aby okulary znów były czyste. Obie opisane powłoki mają duże znaczenie, głównie ze względu na zwiększenie codziennego komfortu użytkowania okularów przez znacząco ułatwioną pielęgnację soczewek.

Powłoka z filtrem światła niebieskiego Blue Control

Nasze oczy codziennie wystawiane są na działanie wysokoenergetycznego światła niebieskiego. Ten rodzaj światła emitowany jest przez słońce, energooszczędne oświetlenie i wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe: smartfony, tablety czy monitory LCD/LED. Chociaż światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym, nadmierna jego ilość może mieć negatywny wpływ na organizm, prowadząc do zmęczenia, zaczerwienienia, łzawienia i suchości oczu, a także powodować problemy z zasypianiem. Powłoka z filtrem światła niebieskiego Blue Control od Aurum-Optics pozwala zapobiegać powstawaniu powyższych niekorzystnych objawów i dlatego sprawdza się świetnie jako ochrona w trakcie pracy przed komputerem, smartfonem, tabletem oraz w sztucznym oświetleniu. Jej zadaniem jest pochłanianie nadmiaru światła niebieskiego, emitowanego przez różnego rodzaju urządzenia cyfrowe. Dzięki powłoce zmniejsza się znacząco ilość tego rodzaju promieniowania docierającego do oczu, co eliminuje problem przedwczesnego zmęczenia czy bólu głowy i wpływa pozytywnie na regulację rytmu dobowego.

Podsumowanie

Wybór najlepszej i dopasowanej do potrzeb powłoki uszlachetniającej jest kwestią indywidualną. Zawsze powinien być poprzedzony analizą potrzeb użytkownika okularów, tak aby ostateczne rozwiązanie zapewniło optymalny komfort widzenia i sprawdziło się najlepiej podczas codziennego funkcjonowania. Zapraszamy do salonów Aurum-Optics, gdzie nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące powłok uszlachetniających i pomogą dobrać rozwiązanie adekwatne do potrzeb i stylu życia. Możesz też skontaktować się z nami online. Skorzystaj z tej opcji i wybierz okulary oraz szkła korekcyjne dla siebie!