Okulary jednoogniskowe z powłoką oleofobową
Dokonując zakupu okularów korekcyjnych powinniśmy nie tylko mieć na uwadze wybór dobrze wyglądających oprawek, ale również poważnie zastanowić się nad soczewkami, które sprawdzą się w naszym życiu codziennym. Choć każdy z nas żyje i pracuje w innych warunkach, to niektóre problemy związane z użytkowaniem okularów i tak pozostają doświadczeniem nas wszystkich. Głównymi z nich niewątpliwie będą kwestie uciążliwych zabrudzeń oraz konieczności częstego czyszczenia soczewek.
Smugi, plamy i zatłuszczenia – codzienne problemy z okularami oraz co je powoduje
Doskonale znamy klasyczne powiedzenie o patrzeniu na coś przez palce. Jego alternatywna wersja mogłaby tyczyć się osób noszących okulary i mówić o patrzeniu przez odciski palców. Podczas codziennego użytkowania okularów korekcyjnych bardzo łatwo o powstanie zabrudzeń. Soczewki narażone są zarówno na kurz i zanieczyszczenia powietrza, jak i kontakt z sebum – produkowaną przez naszą skórę substancją oleistą, która powodować może powstawanie tłustych odcisków. Tego typu zabrudzenia mogą pojawić się nie tylko w wyniku przypadkowego dotknięcia okularów palcami, ale również podczas naturalnego kontaktu okularów ze skórą twarzy.
Wyobraźcie sobie, że decydujecie się spędzić wieczór w kinie lub teatrze. Zasiadacie wygodnie w swoich miejscach, ale na moment przed startem projekcji czy podniesieniem kurtyny dostrzegacie irytującą smugę w kącie soczewki. Co gorsza, nie macie przy sobie niczego, czym moglibyście ją zetrzeć. Zabrudzenie na okularach będzie nieustannie odwracać Waszą uwagę i uprzykrzać Wam seans albo spektakl. Jeszcze gorzej, gdy podobna sytuacja wydarzy się na przykład podczas prowadzenia samochodu. Niemniej uciążliwe mogą bywać zdarzające się sytuacje, w których nie możemy pozbyć się wyjątkowo uciążliwego odcisku lub smug pozostawionych przez samo czyszczenie. Czy istnieje jakiś sposób na ograniczenie tego typu zabrudzeń i ułatwienie czyszczenia soczewek?
Jak zapobiec problemowi zabrudzonych soczewek?
Doskonałe rozwiązanie tych i innych problemów stanowią soczewki pokryte powłoką oleofobową, zwaną również powłoką śliską. Charakteryzują się one mniejszą chropowatością materiału, co decyduje o tym, że drobinki kurzu i tłuszczu w niższym stopniu przylegają do ich powierzchni. Jest to technologia, którą doskonale znamy między innymi ze smartfonów i tabletów. Jej wykorzystanie pomaga ekranom dotykowym, stale wystawionym kontakt ze skórą, na uniknięcie długotrwałych zabrudzeń i ograniczenie powstawania nieestetycznych, tłustych plam.
Dzięki właściwościom powłoki oleofobowej soczewki okularów korekcyjnych zachowują swoją czystość przez dłuższy czas oraz są łatwiejsze w pielęgnacji – zabrudzenia szybciej schodzą oraz nie rozmazują się, przez co nie pozostawiają po sobie uciążliwych smug. Jej wykorzystanie nie tylko gwarantuje większą przejrzystość okularów, ale decyduje także o mniejszym zużyciu materiału soczewek. Zarysowania szkieł mogą w końcu powstać nawet podczas czyszczenia ich przy użyciu specjalnych ściereczek z mikrofibry. Ograniczenie powstających zabrudzeń sprawia, że rzadziej musimy przecierać soczewki, co z kolei zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Powłoka oleofobowa zapewnia więc nie tylko wygodę użytkowania i estetyczny wygląd okularów korekcyjnych, ale zwiększa również ich żywotność.
Soczewki jednoogniskowe – czym się charakteryzują i dla kogo są przeznaczone
Soczewki jednoogniskowe zachowują identyczną moc korygującą na całej swojej powierzchni. Oznacza to, że wykorzystywane są do korekcji jednej wady wzroku – krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Różnią się więc od soczewek progresywnych, które dostosowane są do korygowania między innymi prezbiopii. Jeśli zauważacie, że macie problem z odczytywaniem napisów na tablicy, rozpoznawaniem znaków drogowych czy oglądaniem filmów z dalszych rzędów sali kinowej, najczęstszą przyczyną jest krótkowzroczność. Tym samym będziecie potrzebowali soczewek „minusowych”, dostosowanych do dali. W odwrotnej sytuacji, kiedy doskonale widzicie na odległość, ale macie problemy z czytaniem książek lub korzystaniem z komputera czy telefonu, najprawdopodobniej jesteście dalekowzroczni. Wówczas potrzebne Wam będą soczewki „plusowe”, do bliży. Przed wyrobieniem okularów korekcyjnych – pierwszych lub nowych – warto skorzystać z porady ekspertów i wziąć udział w profesjonalnym badaniu wzroku. Konsultacja ze specjalistą pomoże w określeniu dokładnego problemu oraz wyborze soczewek dostosowanych do indywidualnych potrzeb Klienta.
Podsumowanie
Soczewki jednoogniskowe z powłoką oleofobową to doskonałe rozwiązanie dla osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością lub astygmatyzmem, które chcą zapewnić sobie możliwie największy komfort użytkowania okularów korekcyjnych. Wykorzystanie technologii redukującej powstawanie zabrudzeń oraz ułatwiającej czyszczenie soczewek w przypadku ich wystąpienia sprawia, ze bez najmniejszych zmartwień będziecie mogli korzystać z nich na co dzień. Soczewki oleofobowe to doskonały wybór niezależnie od tego, czy potrzebujecie okularów do jazdy samochodem, czy do czytania lub pracy przy komputerze.