Jak wybrać okulary korekcyjne dla dziecka? – poradnik dla rodziców
OKULARY DLA DZIECI
Wybór odpowiedniego modelu okularów korekcyjnych stanowi wyzwanie dla każdego. Styl i design, barwa kolorystyczna i wygoda noszenia – wszystkie te kwestie zaprzątają nam głowę podczas trwającego długie godziny przebierania dziesiątek egzemplarzy.
W poniższym artykule spróbujemy udzielić kilku sprawdzonych i skutecznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne dla rodziców po raz pierwszy zmagających się z koniecznością sprawienia okularów swoim pociechom. Rady te sprawdzą się w przypadku zakupu pierwszej pary okularów korekcyjnych zarówno dzieciom rocznym oraz w wieku 2–3 lat, jak i tym nieco starszym. Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje pomogą Wam szybko i sprawnie odnaleźć idealny model oprawek dla Waszych urwisów.
Te czasochłonne i wymagające anielskiej cierpliwości poszukiwania wiążą się z dodatkowymi trudnościami w sytuacji, w której staramy się znaleźć okulary korekcyjne dla dzieci. Kupując oprawki z myślą o nich musimy zwrócić uwagę na zupełnie inne kwestie oraz mieć na uwadze ich szczególne potrzeby.
Jeśli nasze dziecko zaczyna często mrużyć oczy, przechylać głowę na boki podczas patrzenia, czytać z nosem przy książce, albo skarżyć się na bóle głowy, mogą być to sygnały pojawiającej się wady wzroku. W takiej sytuacji warto udać się oczywiście do optometrysty lub okulisty. Po przeprowadzonym przez nich badaniu będziemy wiedzieć, czy na pewno mamy do czynienia z objawami krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu. W przypadku wystąpienia wady wzroku konieczne może okazać się zapewnienie swojemu dziecku odpowiednich okularów korekcyjnych.
Podczas zakupu pierwszej pary okularów korekcyjnych dla dziecka pojawić może się również problem zupełnie innego rodzaju – nasza pociecha może wcale nie chcieć dać sobie pomóc. W sytuacji, w której dziecko nie wykazuje się chęcią współpracy, warto zrobić wszystko, by pierwszą wizytę u okulisty oraz poszukiwanie pary okularów uczynić dla niego atrakcją. Najprostszą metodą będzie zaangażowanie go w proces wyboru nowych oprawek, pozwolenie mu na wskazanie swojego ulubionego koloru oraz designu. Odnalezienie modelu okularów korekcyjnych, które podobają się dziecku i pozwalają mu poczuć się w nich pewnie sprawi, że łatwiej da się namówić na ich noszenie. Warto jednak pamiętać, że podczas zakupu okularów istotna jest nie tylko ich warstwa estetyczna, ale również funkcjonalność. Ma to szczególne znaczenie podczas poszukiwania oprawek dziecięcych.
- Dopasowanie do twarzy dziecka – należy upewnić się, że nie zsuwają się z nosa, a dziecko patrzy przez środek soczewki, nie znad oprawek.
- Noski i zauszniki – zwróćmy szczególną uwagę na sprofilowanie tych dwóch elementów: jeśli będą zbyt ciasne mogą powodować obtarcia i zadrapania na twarzy oraz za uszami dziecka, z kolei zbyt luźne będą z łatwością spadać.
- Lekkość i wygoda – oprawki muszą być komfortowe dla dziecka oraz nie zawierać twardych, metalowych elementów, które mogą stanowić dla niego zagrożenie podczas zabaw.
- Wytrzymałość materiału – dzieci wiodą aktywny i psotny tryb życia. Warto zwrócić uwagę na to, aby oprawki były wykonane z odpornego tworzywa, które nie ulegnie zniszczeniu podczas codziennych zabaw.
- Gust dziecka – warto zaangażować dziecko w proces wyboru oprawek. Jeśli okulary będą mu się podobać, łatwiej da namówić się na ich noszenie.
Dzieci są zupełnie inne od dorosłych – to stwierdzenie nie jest żadnym odkryciem. Mają inne oczekiwania, wiodą inny rodzaj życia, są bardziej aktywne i mniej przewidywalne. Decyzja dotycząca tego, jakie okulary korekcyjne kupimy dla dziecka jest w dużej mierze podyktowana właśnie tymi kwestiami. Najważniejszą pozostaje prawdopodobnie ta dotycząca ich dynamiczności, nieprzewidywalnych zabaw oraz dziecinnego rozbiegania. Mając to na uwadze powinniśmy upewnić się, że okulary korekcyjne dla naszej pociechy są lekkie, wygodne i odporne na uszkodzenia. Nie mogą przeszkadzać dzieciom w codziennych aktywnościach, ani same w sobie stanowić zagrożenia. Najlepszymi modelami dla brzdąców pozostają więc te z oprawkami z tworzywa, wykonanymi z lekkiego, elastycznego i hipoalergicznego materiału. Ich wykonanie gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również wytrzymałość i niepodatność na pęknięcia czy złamania. W przypadku młodszych dzieci lepiej unikać z kolei okularów z elementami metalowymi, które są cięższe i mogą okazać się mniej bezpieczne podczas zabaw czy aktywności fizycznej.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest dopasowanie okularów do indywidualnych potrzeb naszego dziecka. Z jednej strony warto zdecydować się na uniwersalny model oprawek, który doskonale sprawdzi się zarówno w klasie i podczas odrabiania lekcji, jak i na szkolnym boisku czy w trakcie domowych zabaw. Z drugiej, jeśli nasza latorośl jest aktywna fizycznie i uczestniczy w zajęciach ruchowych, dobrym pomysłem może być zdecydowanie się również na zapasowy model okularów korekcyjnych dla dzieci uprawiających sport.
W przypadku okularów korekcyjnych dla dzieci rocznych, czy w wieku 2–3 lat odpowiednim rozwiązaniem mogą okazać się oprawki marki Miraflex z bezpiecznego, niewywołującego alergii elastomeru. Dzięki wysokiej giętkości okulary nie stanowią zagrożenia dla dziecka oraz pozostają niepodatne na zniszczenia. Ponadto zastąpienie zauszników opaskami podobnymi do tych, spotykanych w okularach pływackich sprawia, że oprawki będą dobrze trzymać się na nosie i nie będą same spadać. Rodzice zastanawiający się, jakie okulary korekcyjne kupić dla starszych dzieci, powinni rozważyć modele Milo & Me. Dzięki połączeniu bogatej kolorystyki i uniwersalnego designu z wykorzystaniem wysoce elastycznego i hipoalergicznego materiału doskonale spełnią oczekiwania zarówno dzieci z rodzącą się już świadomością stylu, jak i ich rodziców, troszczących się o bezpieczeństwo swoich pociech. Rodzinom z dziećmi we wczesnym wieku nastoletnim polecamy z kolei rozpatrzenie dedykowanych modeli Junior słynnych marek Ray-Ban®, Oakley®, Polo Ralph Lauren oraz Vogue Eyewear, oferujących okulary korekcyjne z oprawkami w dojrzalszym stylu.
O wygodzie, wytrzymałości i praktyczności okularów decydują nie tylko oprawki, ale również ich soczewki. Doskonała propozycją dla Klientów poszukujących okularów korekcyjnych dla dzieci będą soczewki korekcyjne Hoya . Oferowane przez tę firmę szkła wykonane są z bezpiecznego i trwałego materiału poliwęglanowego, dzięki czemu odznaczają się niezrównaną odpornością na uszkodzenia. Doskonale sprawdzą się więc w rękach (i na nosach) aktywnych urwisów i świetnie nadadzą się również w przypadku pary okularów korekcyjnych przeznaczonych dla dzieci uprawiających sport. Soczewki korekcyjne marki Hoya mogą także zostać uszlachetnione powłoką chroniącą przed promieniowaniem UV oraz mającą właściwości antyrefleksyjne – eliminującą odblaski i odbicia światła oraz gwarantującą wyższy kontrast widzenia. Ponadto szkła są hydro- i oleofobowe, przez co charakteryzują się mniejszą podatnością na zabrudzenia oraz łatwością w czyszczeniu. Mogą więc okazać się szczególnie użyteczne w przypadku dzieci, którym nietrudno dotknąć i pobrudzić soczewki podczas zabawy czy chwili nieuwagi. Z kolei jeśli nasze pociechy często korzystają z komputera lub spędzają wolny czas wpatrzone w ekran smartfonu, możemy rozważyć zakup soczewek z filtrem BlueControl niwelującym efekty szkodliwego światła niebieskiego emitowanego przez urządzenia elektroniczne.