Wczytuję dane...

Okulary balistyczne – czym są, do czego służą i na co zwrócić uwagę?

Okulary balistyczne

Jaką funkcję pełnią okulary balistyczne?

Każdy z nas spytany o to, jak wyglądają zazwyczaj elitarne jednostki wojskowe czy specjalne oddziały policji znalazłby pewnie w swojej wyobraźni inny obraz. Masowa świadomość kreowana przez amerykańską kulturę popularną lub zdjęcia z bliskowschodnich operacji militarnych mogłaby podsunąć nam wizerunki, które łączyłby jednak jeden szczegół – stylowe okulary.

Nie dajcie się jednak zwieść warstwie estetycznej. Choć okulary noszone przez armię i policję mogą wyglądać stylowo, nie są one wyrazem modowych upodobań właściciela, a praktycznym akcesorium, które gwarantuje bezpieczeństwo podczas korzystania z broni palnej. Soczewki okularów balistycznych wykonane są z wysokiej jakości, wytrzymałego tworzywa, dzięki czemu gwarantują ochronę przed pyłem i zagrożeniem urazami mechanicznymi, które mogą płynąć między innymi z łusek wyrzucanych z komory podczas wystrzału lub odłamków.

Okulary balistyczne mogą łączyć zastosowanie ochronne z funkcją soczewek przeciwsłonecznych. Wiele spośród modeli oferowanych przez znanych producentów wykorzystuje także soczewki z polaryzacją, które chronią przed oślepiającym światłem odbitym. Ponadto szkła niektórych okularów balistycznych wykorzystują specjalne powłoki Anti-Scratch i Anti-Fog zapobiegające powstaniu zarysowań i pary na ich powierzchni. Dzięki tym funkcjom otrzymujemy gwarancję, że w sytuacji wymagającej dynamicznej reakcji nie zostaniemy niespodziewanie oślepieni przez żadne czynniki zewnętrzne.

Kto powinien skorzystać z okularów balistycznych?

Głównymi grupami, które mogą skorzystać na funkcjonalności okularów balistycznych będą oczywiście policjanci oraz żołnierze. Wiele modeli dostępnych na rynku powstaje właśnie z myślą o ich oczekiwaniach i warunkach czekających ich podczas codziennej pracy. Okulary balistyczne wykonane są z lekkiego i wytrzymałego materiału, który odznacza się mniejszą podatnością na zniszczenia oraz łatwością i komfortem noszenia. Dzięki ich niewielkiej wadze można bez problemu zawsze nosić je przy sobie, aby skorzystać z nich, gdy pojawi się taka konieczność. Kształt i design większości oprawek przystosowany jest również do innych akcesoriów oraz elementów uzbrojenia, dzięki czemu bez problemu będą one mogły być wykorzystywane wraz z hełmami lub zestawami noktowizyjnymi. Uniwersalność okularów balistycznych sprawia, że bez problemu pomogą również innym służbom: straży pożarnej oraz ratownikom medycznym.

Okulary balistyczne to nie tylko doskonała propozycja dla profesjonalistów – znajdą swoje zastosowanie również w rękach hobbystów. Ich funkcjonalność sprawia, że bez problemu sprawdzą się jako ochrona wzroku również podczas treningów strzeleckich, polowań czy spotkań airsoftowych. Okulary balistyczne to doskonała propozycja dla każdego pasjonata strzelectwa, która zagwarantuje należytą ochronę podczas wizyt na strzelnicy i treningów z bronią palną.

Okulary balistyczne

Jakich producentów okularów balistycznych polecamy?

Do najsłynniejszych producentów okularów balistycznych należy Oakley® – popularna na całym świecie marka, która powszechnie znana jest przede wszystkim z najwyższej jakości okularów sportowych i przeciwsłonecznych oraz gogli narciarskich. Produkcją okularów na potrzeby wojska i policji zajmuje się grupa Oakley® Standard Issue, która działa wewnątrz firmy i od lat 80. stale współpracuje z armią Stanów Zjednoczonych.

Wszystkie modele okularów balistycznych słynnej marki wykorzystują soczewki wykonane są z gwarantującego niezrównaną klarowność i komfort widzenia plutonitu oraz odznaczają się wyprofilowanym kształtem decydującym o wygodzie noszenia. Modele okularów dostępne są również w zróżnicowanych wersjach kolorystycznych szkieł – zarówno kolorowych o charakterze przeciwsłonecznym, gwarantujących stuprocentową ochronę przed promieniami UV oraz światłem odbitym, jak i przeźroczystych, które doskonale sprawdzą się chociażby podczas działań w nocy. Okulary balistyczne z oferty Oakley® Standard Issue są zgodne z cywilnymi i wojskowymi standardami bezpieczeństwa panującymi w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Ich funkcjonalność oraz jakość ochrony zostały potwierdzone między innymi przez American National Standards Institute i Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Niech za główną gwarancję posłuży zresztą fakt, że okulary marki Oakley® należą do modeli najczęściej wybieranych przez wojskowych i służby mundurowe.