Wczytuję dane...

Okulista czy optometrysta – gdzie zbadać wzrok przed doborem okularów?

Jeśli nasze oczy coraz szybciej stają się zmęczone i podrażnione, a komfort widzenia podczas wykonywania codziennych czynności wyraźnie się obniża, to znak, że najwyższy czas pomyśleć o badaniu wzroku. To oczywiste, że w tym celu należy skonsultować się z profesjonalistą, aczkolwiek sama kwestia badania wzroku przed doborem okularów czasem przysparza nam problemów. Wiele osób zastanawia się, do kogo udać się na wizytę – okulisty czy optometrysty? Czym różnią się od siebie? Na czym polega praca każdego z nich? Jak przebiegają poszczególne badania? Poniżej znajdziecie odpowiedź na pytanie o to, gdzie zbadać wzrok, aby właściwie dobrać szkła korekcyjne.

Okulista czy optometrysta – gdzie zbadać wzrok

Optometrysta i okulista – różnice

Zastanawiając się nad tym, gdzie lepiej zrobić badanie wzroku: u okulisty czy optometrysty, warto pamiętać o występujących pomiędzy nimi różnicach.

Jak powszechnie wiadomo, okulista to lekarz zajmujący się kompleksowym badaniem narządu wzroku i diagnozowaniem jego ewentualnych schorzeń. Jeśli zatem mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdrowia naszych oczu, bez wątpienia warto na samym początku udać się właśnie do gabinetu okulistycznego. Tam specjalista przyjrzy się naszym oczom i odpowie na ewentualne pytania dotyczące związanych z nimi problemów. Badanie okulistyczne pozwoli pacjentom również upewnić się, że faktycznie potrzebują oni okularów, a odczuwane objawy nie są wynikiem jedynie przemęczenia czy zbyt długiego przebywania przed monitorem komputera. Konsultacja z okulistą to również okazja do rozpoczęcia leczenia wczesnych stadiów zaćmy czy zapalenia spojówek. Z reguły badaniem wykonywanym przez okulistów jest diagnostyka komputerowa, stanowiąca podstawę niemal każdej wizyty.

Badanie pod okiem optometrysty pozwoli natomiast skupić się w większym stopniu na samej wadzie wzroku. Wizyta w gabinecie optometrysty to nieodzowny etap diagnostyki narządu wzroku. Przeprowadza on badanie w pełni samodzielnie albo na podstawie wcześniejszej korekcji i dzięki temu sprawdza kondycję oczu osoby poszukującej okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. Kolejnym krokiem optometrysty, po wywiadzie z pacjentem i dokładnym badaniu, jest dobór indywidualnej korekcji, czyli mocy soczewek okularowych. Prawidłowa diagnoza i odpowiednie dobranie mocy szkieł bez wątpienia przyczyni się do wzrostu komfortu naszego życia.

Badanie okulistyczne – krok po kroku

Udając się na badanie okulistyczne, warto być przygotowanym na to, co czeka nas w gabinecie. Wizytę z reguły rozpoczyna wywiad dotyczący zwyczajów pacjenta oraz odczuwanych przez niego dolegliwości. Na tym etapie okulista musi spytać o noszenie okularów lub szkieł kontaktowych w przeszłości, przebyte operacje lub indywidualne odczucia związane z kłopotami wzrokowymi.

Kolejnym krokiem jest badanie komputerowe, dzięki któremu lekarz otrzymuje informacje dotyczące wad wzroku, ostrości widzenia i stopnia krzywizny rogówki pacjenta. Istotna jest również kontrola przedniego odcinka oka i pola widzenia, jednak jednym z najważniejszych badań przeprowadzanych przez lekarza okulistę jest diagnostyka dna oka. Pozwala ona na kontrolę kondycji narządu wzroku, a także na wykrycie innych schorzeń organizmu, jakich jak cukrzyca, miażdżyca czy zaburzenia neurologiczne.

Okulista czy optometrysta – gdzie zbadać wzrok przed doborem okularów
badanie wzroku - okulista czy optometrysta

Badanie optometryczne – jak przebiega?

Optometrysta również poświęci swoją uwagę oczom odwiedzającego go w gabinecie pacjenta, jednak skupi się przy tym także na innych aspektach niż okulista. Poza badaniem funkcji wzroku, a więc ostrości czy pola widzenia, w gabinecie optometrysty skontrolowane zostaną również m.in. swoboda widzenia i ewentualne wady związane z widzeniem obuocznym.

Optometrysta zapyta również o styl życia i wykonywany przez pacjenta zawód, ponieważ wszystkie uzyskane w ten sposób informacje pomogą w doborze narzędzi korekcyjnych i zadbaniu o ergonomię widzenia. Bardzo ważnym etapem konsultacji z optometrystą jest rozmowa dotycząca rekomendowanych ćwiczeń, których regularne wykonywanie pozytywnie wpłynie na narząd wzroku pacjenta. Optometrysta zaleci też optymalne sposoby pielęgnacji soczewek kontaktowych, okularów, jak również samych oczu.

W gabinecie optometrycznym przeprowadzanych jest szereg różnorodnych badań. Pozwalają one stwierdzić, czy od ostatniej wizyty nasza wada wzroku nie zmieniła się i możemy nadal korzystać z dotychczasowej korekcji. Jeśli natomiast ostrość widzenia uległa pogorszeniu, na przykład na skutek wielogodzinnej pracy przed monitorem, optometrysta musi na nowo dobrać szkła, zapisać inną korekcję i skierować pacjenta z receptą do salonu optycznego.

Optometryści i okuliści w Aurum-Optics

W każdym spośród salonów optycznych Aurum Optics to właśnie optometryści zatroszczą się o wzrok wszystkich, którzy korzystają z okularów lub soczewek, albo właśnie stoją przez wyborem jednego z tych rozwiązań. Wieloletnie doświadczenie i szeroka wiedza naszych optometrystów pozwolą zdiagnozować problemy ze wzrokiem i dobrać idealne narzędzia do jego korekcji.

Ponadto w butikach optycznych w Warszawie (na placu Grzybowskim i ulicy Brackiej) oraz Łodzi skorzystać można także z profesjonalnych konsultacji z wykwalifikowanymi okulistami, który pomogą w kompleksowej diagnozie zdrowia Waszego narządu wzroku.

Wszystkie badania oraz wywiad z pacjentem odbywają się w kompleksowo wyposażonym, profesjonalnym gabinecie, w którym nasi specjaliści mają dostęp do najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego. Dzięki temu możesz mieć pewność, że powierzasz swoje oczy profesjonaliście, który z pewnością pomoże Ci odzyskać komfort widzenia.