Dobór okularów progresywnych – wszystko, co powinniście wiedzieć
Wśród wielu pytań, które dostajemy od naszych klientów i osób poszukujących idealnych okularów korekcyjnych, jedno z najczęstszych wiąże się z niepewnością związaną z wyborem właściwych soczewek. Przed najtrudniejszą decyzją stoją niewątpliwie osoby zastanawiające się, jak rozwiązać problem wynikający z konieczności noszenia okularów gwarantujących zarówno widzenie na odległość, jak i z bliska. W tym przypadku wybór odbywa się najczęściej pomiędzy soczewkami progresywnymi i dwuogniskowymi, których funkcjonalność umożliwia zakup tylko jednej pary okularów niwelujących obie wady. Różnica między nimi nie dla wszystkich jest oczywista. Dlatego w poniższym artykule przybliżymy Wam różnicę między nimi oraz przekażemy Wam informację, które pozwolą na wybór rozwiązania idealnie dopasowanego do Waszych potrzeb.
Okulary dwuogniskowe – zasada działania, wady i zalety
Okulary dwuogniskowe wykorzystują soczewki, których budowa wyposażona jest w dwa całkiem oddzielne obszary korekcji wzroku. Górna połowa szkieł zapewnia ostre widzenie z oddali, a dolna część służy do obserwacji bliży. Linia zmiany korekcji jest w ich wypadku widoczna i definiuje te dwa oddzielne obszary szkieł. Ich szczególnym wyróżnikiem jest „okienko” znajdujące się w dolnej części powierzchni szkła.
Podobnie jak inne rozwiązania dostępne dziś na rynku optycznym, również okulary dwuogniskowe mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ich obrońcy zachwalają możliwość wyraźnego widzenia na różnych dystansach, bez konieczności kupowania dwóch oddzielnych par okularów czy soczewek. Okulary dwuogniskowe to zatem nie tylko wygoda, ale również oszczędność finansowa.
Wśród wad takich soczewek najczęściej wymienia się natomiast kłopot w ostrym widzeniem obrazu przedmiotów znajdujących się w odległościach pośrednich. Wynika to z braku korekcji dla takich dystansów. Z tym mankamentem wiąże się również często występujący dyskomfort przy przenoszeniu wzroku na różne odległości, na który skarży się stosunkowo wielu użytkowników. Jest on efektem widocznej krawędzi segmentu pomiędzy dwiema oddzielnymi strefami widzenia.
Co więcej, istotną wadą okularów dwuogniskowych jest ich wygląd, przez niektórych postrzegany jako nieestetyczny. Wynika to z widocznej granicy przebiegającej pomiędzy dwoma obszarami widzenia. Takie rozwiązanie wydaje się również nadmiernie i niepotrzebnie podkreślać wiek użytkownika.
Plusy i minusy okularów dwuogniskowych – podsumowanie
Plusy:
- Możliwość komfortowego widzenia na bliskie i dalekie odległości przy użyciu jednej pary okularów.
- Oszczędne rozwiązanie – brak konieczności zakupu dwóch par okularów i koszty niższe niż w przypadku okularów progresywnych.
Minusy:
- Problemy z widzeniem na odległościach pośrednich.
- Wyraźna krawędź między dwoma fragmentami soczewki.
- Nieestetyczny wygląd okularów.
Czym są okulary progresywne?
Osoby chcące cieszyć się płynnym i niewidocznym dla innych przejściem pomiędzy obszarem do wyraźnego widzenia różnych odległości mogą natomiast wybrać szkła progresywne. Okulary progresywne nazwać można prawdziwą rewolucją na rynku optycznym. Są one soczewkami wieloogniskowymi z płynnym przejściem od strefy dali do bliży. Soczewki montowane w okularach progresywnych składają się z reguły z trzech albo czterech stref dostosowanych do patrzenia na różne odległości:
- Pierwsza z nich gwarantuje komfort widzenia z oddali;
- Druga dostosowuje się do tzw. średnich dystansów;
- Trzecia przeznaczona jest do wyraźnego widzenia z bliska;
- Ostatnia, tzw. obszar peryferyjny występuje z boku soczewki.
Wspomniana strefa odpowiadająca za ostre widzenie w odległościach pośrednich stanowi szczególną przewagę okularów progresywnych nad dwuogniskowymi. Okazuje się ona szczególnie przydatna na przykład podczas oglądania telewizji, pracy przy komputerze, a także w sytuacji, gdy konieczne jest częste przenoszenie wzroku z poszczególnych przedmiotów znajdujących się w odległościach pośrednich pomiędzy dalą i bliżą – na przykład podczas prowadzenia samochodu.
Dzięki obecności trzech różnych stref możliwe staje się używanie tej samej pary zarówno w sytuacji, gdy czytamy książkę lub pracujemy przy komputerze, jak i podczas jazdy samochodem czy spaceru na świeżym powietrzu. To szczególnie wygodne w momencie, gdy nie chcemy kupować kilku par okularów z różnymi szkłami, a jednocześnie dokucza nam zaburzenie widzenia.
Okulary progresywne – cena
Podobnie jak tradycyjne modele, również okulary progresywne różnią się między sobą cenami. Wiele zależy przede wszystkim od jakości i mocy szkieł, jednak to nie jedyny czynnik decydujący o tym, jaki wydatek musi ponieść kupujący. Znaczenie ma również standard oprawki, obecność powłok antyrefleksyjnych i ochronnych oraz oczywiście marka, której logo widnieje na zausznikach czy oprawkach. Wszystko to razem sprawia, że koszt okularów progresywnych może się bardzo różnić w zależności od modelu. Ceny niektórych sięgają jednak nawet kilku tysięcy, jednak wówczas poza tradycyjnymi elementami, okulary progresywne cechują również m.in.: wyjątkowo niska podatność na zniszczenie i nowoczesny design.
Dla wielu Klientów cena jest zdecydowanie najważniejszym powodem odwodzącym ich od zakupu okularów z soczewkami progresywnymi. Często warto jednak ponieść dodatkowe koszty i móc cieszyć się większym komfortem widzenia w każdych warunkach.
Adaptacja wzroku do okularów korekcyjnych
Pełna adaptacja wzroku do okularów progresywnych może zająć trochę czasu, jednak najczęściej okres ten nie przekracza dwóch tygodni. Z każdym dniem noszenie takich soczewek jest coraz łatwiejsze, a nasz układ wzrokowy uczy się bardzo szybko i intuicyjnie. Oznacza to, że aby przyzwyczaić się do użytkowania okularów progresywnych, nie są potrzebne specjalne umiejętności czy wiedza.
Wśród podstawowych porad dotyczących komfortowej adaptacji znaleźć można następujące wskazówki:
- nowe okulary należy nosić możliwie jak najczęściej. Ich ciągłe zdejmowanie i zakładanie spowalnia bowiem proces adaptacji. Szczególnie w kilku pierwszych tygodniach ważne jest, aby okulary progresywne nosić przez cały dzień;
- w okresie adaptacji nie należy wracać do poprzednich okularów. Wówczas nasze oczy za każdym razem będą się musiały przyzwyczajać na nowo, co będzie powodowało ich wzmożone zmęczenie;
- zmieniając kierunek patrzenia i korzystając z peryferyjnych obszarów soczewek, może pojawić się odczucie nieostrego widzenia. Wówczas w kierunku, w którym podążył wzrok, należy odwrócić całą głowę;
- jeśli po upływie 2-4 tygodni użytkowania nowych okularów nadal odczuwamy dyskomfort lub zauważymy, że boli nas głowa, ponownie odwiedźmy optyka, aby porozmawiać z nim o swoich dolegliwościach.
Co jeśli pomimo wszelkich starań nie uda Wam się przyzwyczaić do soczewek progresywnych? Wówczas nic straconego. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie są one rozwiązaniem, które zadziała w przypadku każdego. Dlatego wszystkie okulary progresywne kupione w naszych salonach i sklepie internetowym objęte są 30-dniową gwarancją adaptacyjną. Dzięki niej jeśli nie uda Wam się przyzwyczaić do swoich nowych soczewek w przeciągu miesiąca, możecie skorzystać z możliwości przeprowadzenia badań uzupełniających oraz wymiany okularów progresywnych na dwie osobne pary okularów – do bliży oraz do dali.
Plusy i minusy okularów dwuogniskowych – podsumowanie
Plusy:
- Komfortowe widzenie na bliskie, dalekie oraz pośrednie odległości.
- Brak rozpraszającej ramki dzielącej soczewkę na pół.
- Estetyczny wygląd okularów.
- Wygoda podczas aktywności wymagających częstego przenoszenia wzroku z bliskich na dalekie odległości – na przykład jazdy samochodem lub pracy przy biurku.
- Gwarancja adaptacyjna.
Minusy:
- Cena wyższa niż w przypadku soczewek jedno- i dwuogniskowych.
- Delikatne zniekształcenie obrazu w bocznych obszarach soczewek (coraz mniej zauważalne dzięki wykorzystaniu nowych technologii soczewkowych).
Kiedy warto stosować okulary progresywne?
Okulary progresywne to doskonałe rozwiązanie dla osób po 40. roku życia. Dzieje się tak dlatego, że będąc właśnie w tym wieku nasze oczy, zaczynają odczuwać skutki starzenia się organizmu i oko znacznie szybciej się męczy. Również w tym okresie wzrasta ryzyko wystąpienia wady wzroku zwanej presbiopią, czyli starczowzroczności. Pojawia się wówczas problem z utrzymaniem pełnej ostrości widzenia z różnych dystansów. Dzięki szkłom progresywnym pacjenci nie muszą się już borykać z problemem nieostrego widzenia, a dodatkowo ograniczają wydatki, kupując jedną parę okularów zamiast dwóch.
W zależności od preferencji można je jednak dobrać bardziej indywidualnie. Na rynku pojawiły się dziś bowiem szkła progresywne dedykowane na przykład osobom spędzającym większość czasu za kierownicą lub przed monitorem komputera. Poza wykorzystaniem tradycyjnych rozwiązań stosowanych w przypadku soczewek progresywnych takie okulary są jeszcze lepiej dopasowane do stylu życia konkretnych użytkowników.
W naszych salonach stacjonarnych oferujemy badania prowadzone specjalnie z myślą o Klientach i Klientkach po 40. roku życia, które chcą sprawdzić swój wzrok pod kątem presbiopii. W ich ramach można skonsultować się również ze specjalistami, którzy pomogą w doborze odpowiednich okularów oraz określeniu, czy soczewki progresywne stanowią dla Was dobre rozwiązanie.
Podsumowanie
Okulary progresywne to propozycja dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i nie chcą się ograniczać koniecznością częstej zmiany szkieł. To również świetny pomysł dla pacjentów po 40. roku życia, dzięki któremu zniknie problem z nieostrym widzeniem na przykład podczas czytania książki. Coraz większa liczba producentów okularów ma dziś w swojej ofercie soczewki progresywne, co pozwala dobrać takie rozwiązanie, które będzie dokładnie dopasowane do naszych wymagań. I chociaż może się wydawać, że okulary progresywne wiążą się z koniecznością dużego wydatku, to jednak w rzeczywistości inwestycja ta jest znacznie bardziej opłacalna niż kupowanie dwóch oddzielnych par z dwoma kompletami szkieł.