Czym jest indeks soczewek korekcyjnych i jaki wybrać?
Wybierając okulary korekcyjne, bardzo ważną informacją jest wartość indeksu soczewek. Dla wielu osób termin ten jest jednak niezrozumiały i nic w tym dziwnego. Zanim wybierzemy się do salonu optycznego albo odwiedzimy stronę internetową, warto go poznać, ponieważ pomoże on zdecydować się na okulary, które będą najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Czym jest indeks soczewek korekcyjnych? W jaki sposób wpływa na codzienne noszenie okularów? Gdzie szukać informacji na temat jego wartości i w jakim kontekście zwrócić uwagę, wybierając okulary? Oto najważniejsze informacje dotyczące indeksu soczewek korekcyjnych.
Co to jest indeks soczewki korekcyjnej?
Z naukowego punktu widzenia indeks soczewek korekcyjnych jest współczynnikiem oznaczającym prędkość, z jaką fala świetlna przekracza granicę powietrza i soczewki. Jest to wartość współczynnika załamania światła materiału, z którego wykonane są soczewki, a więc szkła lub tworzywa sztucznego. Definicje te nie są jednak zbyt jasne dla większości użytkowników okularów. Co oznaczają one w praktyce? Im soczewki korekcyjne mają wyższy indeks, tym szybciej światło przechodzi przez nie i jest załamywane. W efekcie soczewka może być cieńsza oraz wykorzystywać mniej materiału. Dlatego indeks soczewki w życiu codziennym najczęściej sprowadzany jest do grubości szkieł zamontowanych w okularach. Im grubsze, a co za tym idzie – cięższe szkło, z tym niższą wartością indeksu soczewki korekcyjnej mamy do czynienia.
Odwrotnie w przypadku soczewek z indeksem o wyższej wartości. Wraz ze wzrostem tego współczynnika, maleje ilość materiału – szkła lub tworzywa wykorzystywanego podczas procesu produkcji. Dzięki temu soczewki korekcyjne o wysokim indeksie są cieńsze oraz mają mniejszą masę.
Jaki indeks soczewek okularowych wybrać?
Mogłoby więc zdawać się, że najlepszym wyborem będzie zainwestowanie w soczewki o najwyższym dostępnym na rynku indeksie. W końcu skoro wysoki indeks gwarantuje niską masę i grubość soczewek, a zatem wyższy komfort widzenia i lżejsze okulary, to czy nie powinien być tak wysoki, jak to tylko możliwe? Otóż nie do końca. W przypadku stosunkowo niewielkich wad wzroku, mieszczących się w umownym przedziale od -2.00 do +2.00 dioptrii, nie jest koniecznym wzbogacanie tradycyjnej soczewki o indeks, ponieważ jest ona wystarczająco cienka i delikatna już w pierwotnej postaci. Wykorzystanie soczewek o wysokim indeksie w przypadku niskiej krótkowzroczności lub dalekowzroczności nie jest więc polecane, gdyż nie przyniesie Klientom żadnych zauważalnych korzyści.
Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku osób, których wada wzroku w znacznym stopniu przekracza już -2.00 lub +2.00 dioptrii. Osoby borykające się z tak zaawansowanymi problemami z widzeniem z pewnością docenią wysoki indeks soczewek korekcyjnych. Okulary bez tej funkcjonalności byłyby bowiem znacznie cięższe, a co za tym idzie – niekomfortowe w noszeniu. Dzięki „pocienieniu” soczewki możliwe jest natomiast codzienne stosowanie okularów bez obaw o brak wygody czy ryzyko nieostrego widzenia. Okulary korekcyjne z wysokim indeksem niosą ze sobą także dodatkowe korzyści estetyczne. Ich mniejsza grubość sprawia, ze znika również wizualna zmiana rozmiaru oczu. Dzięki soczewkom z wysokim indeksem nie będziecie więc musieli martwić się o efekt „denka od słoika”. Ponadto niektóre wyższe indeksy oprócz standardowych właściwości, posiadają również filtr UV zapewniający 100% ochronę przed promieniami ultrafioletowymi. Ten sam, jaki posiadają najlepsze okulary przeciwsłoneczne dostępne na rynku. Wreszcie warto również wspomnieć o tym, że wysoki indeks soczewek często pozytywnie wpływa na samą ich wytrzymałość. Pomimo mniejszej ilości wykorzystanego materiału, odznacza się on również niską podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki tym cechom doskonale sprawdzi się na przykład w rękach sportowców lub innych Klientów ceniących sobie aktywny tryb życia.
Wysokie wartości indeksu soczewek okularowych to doskonałe, a przy tym niemal obowiązkowe rozwiązanie również w przypadku delikatnych, metalowych oprawek lub patentek. Umieszczenie w nich grubych i ciężkich szkieł w najlepszym wypadku wiązałoby się z nieestetycznym wyglądem. Z kolei w pozostałych przypadkach całkowicie uniemożliwiłoby wykonanie takiej pary okularów przez zbyt duża masę soczewek.
Jak dobrać właściwą wartość indeksu szkieł korekcyjnych?
Klasyczne soczewki stosowane w standardowych, jednoogniskowych okularach korekcyjnych posiadają indeks 1.5. Do wyższych z nich należą między innymi soczewki o indeksach 1.57, 1.61, 1.67 czy 1.74.
Im wyższa wartość, do tym wyższej wady wzroku jest dostosowana. Aby właściwie dobrać pod tym kątem szkła korekcyjne, warto zasięgnąć porad ekspertów. Podczas wizyty u okulisty lub optometrysty w salonie optycznym można już w kilka chwil dowiedzieć się, jaką wartość powinny mieć indeks naszych soczewek korekcyjnych. Więcej o badaniach wzroku dostępnych w naszych salonach optycznych dowiecie się pod poniższym adresem:
Podsumowanie
Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, indeks soczewek korekcyjnych to bardzo ważny element składowy odpowiednio dobranych szkieł, a co za tym idzie – również całych okularów. Umożliwia on zachowanie komfortu widzenia i noszenia okularów korekcyjnych nawet w przypadku największych wad. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu indeksu soczewek korekcyjnych nie są one nadmiernie grube i ciężkie, co korzystnie wpływa również na ich wygląd. Dzięki swoim właściwościom gwarantują maksymalną funkcjonalność, komfort i wygodę Klientom cierpiącym na wysokie wady refrakcji. Dlatego szukając idealnych okularów i odwiedzając salony optyczne, warto porozmawiać z doświadczonymi pracownikami na temat indeksu soczewek korekcyjnych i wraz z nimi zdecydować, która wartość będzie dla nas najlepsza.