Wczytuję dane...

Okulary na rower, wędrówkę czy do biegania – jakie okulary wybrać na wakacje czy do ulubionych czynności?

Właściwy dobór okularów do biegania, na rower czy na długie wędrówki podobnie jak wybór butów (zwłaszcza podczas zakupów online) jest nie lada wyzwaniem. Mimo, że okulary wydają się nie najważniejszym aspektem doboru sprzętu mogą one wpłynąć na nasz komfort, a nawet bezpieczeństwo - dlatego ważne aby dobrać je odpowiednio do warunków w jakich będą używane.

Okulary dla aktywnych

Niezależnie od tego, czy chcemy chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem i blaskiem, chcemy ukryć źrenice przed pyłem, kurzem i błotem, czy po prostu chcemy poprawić swoją sylwetkę treningową, okulary przeciwsłoneczne do aktywności outdoroowych mogą być także doskonałym dodatkiem do garderoby podczas ćwiczeń.

Najlepsze okulary, jakie możemy wybrać, to połączenie stylu, komfortu i wydajności.

Aby wiedzieć jak dobrać właściwe okulary do biegania, na wędrówki czy na rower należy odpowiedzieć sobie na kluczowe kwestie: jak wrażliwe mamy oczy oraz gdzie i jak zamierzamy uprawiać nasze aktywności – czyli jakie soczewki dobrać. Drugą mniej istotną sprawą jest wybór kształtu samych oprawek zarówno do naszych aktywności jak i naszych preferencji – czyli po prostu jakie okulary nam się podobają, jakie do nas pasują, a także czy sam sposób ich noszenia będzie komfortowy (np. czy zmieszczą się pod kask, czy wiatr będzie nam zawiewał podczas szybszej jazdy, czy ochrona przed słońcem w górach będzie gwarantowała pełne zabezpieczenie przed słońcem).

Jednak, podobnie jak w przypadku zakupu butów do biegania i innego stroju treningowego, może być trudno zrozumieć, na które aspekty zwrócić uwagę dokonując pierwszego wyboru – czy w pierwszej kolejności ważne są soczewki a drugiej kolejności oprawki. Dlatego zanim dokonamy zakupu lub będziemy przeglądać szeroką gamę oprawek, soczewek i różnych marek, warto poznać kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Dopasowanie i bezpieczeństwo

Każde okulary powinny się nam przede wszystkim podobać. Oprawki muszą nie tylko pasować do rozmiaru twarzy ze względu na wygodę i ze względów estetycznych, ale również a nawet przede wszystkim muszą oprawki okularowe muszą zachowywać swoje położenie podczas intensywnych ruchów związanych z bieganiem, jazdą na rowerze czy dynamiczną wędrówką. Da nam to pewien komfort ale także pozwoli zachować bezpieczeństwo – czyli mają okulary na nosie mamy przede wszystkim nie myśleć że je mamy, nie starać się ciągle ich poprawiać, itd. Dlatego należy odpowiednio dobrać oprawki najlepiej z przyczepnymi noskami i końcówkami zauszników. Te komponenty konstrukcyjne mogą pomóc w tworzeniu tarcia na skórze w kluczowych obszarach, umożliwiając swobodne poruszanie się bez konieczności rutynowego dostosowywania oprawek. Nie bez znaczenia jest tutaj dobór odpowiedniego rozmiaru. Dlatego należy szukać sklepu gdzie bezproblemowo będziemy mogli przymierzyć okulary i sprawdzić jak zachowują się podczas naszych dynamicznych ruchów głową. Wiele sklepów internetowych daje nam taką możliwość, gdzie bez problemu możemy odesłać okulary po przymiarce a wcześniej nawet możemy je przymierzyć online aby sprawdzić czy w kwestii wyglądu na naszej twarzy nas wybrany model zadowala.

Kształt

Ten punkt ma bezpośredni związek z poprzednim. Wybierając kształt okularów – tutaj kształt oprawek i soczewek okularowych warto zastanowić się jak możemy chronić naszą twarz w przypadku różnych zdarzeń. Nowoczesne i dedykowane do aktywności okulary przeciwsłoneczne do biegania czy na rower z pełnym pokryciem (tzw. maski /and. Shield) mogą być świetne, jeśli chodzi o zapewnienie zwiększonego poczucia ochrony przed kurzem a nawet kamieniami spod kół roweru kolegi. Mało kto wie że okulary sportowe marki Oakley przechodzą specjalne crash-testy pod kątem zabezpieczenia naszych oczu przed różnego rodzaju uderzeniami, upadkami czy też odpryskami kamieni. „Okulary Maski” takie jak np. Oakley Sutro czy Sutro Lite, Oakley Radar, Kato, Encoder spełniają także dodatkową ochronę przed odbiciami słońca czy promieniowaniem UV. Dobrze dobrany kształt okularów zapewnia także bezpieczne szerokie pole widzenia. Jednak zapewne na dobór kształtu będą miały także indywidualne preferencje każdej osoby indywidualnie.

Oakley PRIZM TRAIL
PRIZM™ TRAIL

Kolor soczewek / Rodzaj soczewek

Innym dylematem podczas wyboru okularów sportowych jest „Jaki kolor soczewek jest mi potrzebny?” Czy kolor soczewek ma wpływ na jakość widzenia? Wybór konkretnych soczewek oraz ich rodzaj barwienia należy rozpatrywać pod kątem warunków w jakich najczęściej uprawiamy nasz sport. Soczewki mają wpływ na ilość przepuszczalnego światła, a także na kontrast i barwę widzenia co może wpływać na komfort widzenia i ilość szczegółów jakie będziemy widzieli. Jeśli biegamy, wędrujemy lub jeździmy na rowerze głównie przy słabszym oświetleniu – w lesie lub pochmurnym niebie, żółte lub pomarańczowe soczewki mogą zapewnić wystarczający kontrast, który pomoże nam widzieć drogę. W przypadku bardziej słonecznych joggingów, kolarstwa szosowego lub wędrówek w górach na otwartych przestrzeniach dobrym wyborem do rozważenia są soczewki z większą blokadą światła (% przepuszczalności światła) np. czerwone, bursztynowe i brązowe soczewki. Przy aktywności fizycznej sprawdzają się idealnie soczewki PRIZM marki Oakley. Prizm™ to rozwiązanie w dziedzinie optyki godne XXI wieku - soczewki nie tylko dające odpowiednią przepuszczalność światła, spełniające ochronę naszych oczu dla promieniowania słonecznego ale przede wszystkim dające inne spojrzenie na kontrast widzenia i podbicie kolorów zapewniające bardzo wysoki poziom szczegółowości naszego widzenia – zwiększa widoczność w czasie naszych aktywności. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Ale przede wszystkim każda soczewka powinna zapewnić naszym oczom stosowną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem - upewnij się, że okulary przeciwsłoneczne zapewniają wystarczającą ochronę przed promieniowaniem UV. Wszystkie dobre okulary dobrych producentów posiadają sprawdzone i atestowane filtry UV, co najmniej UV400.

Polaryzacja / Rodzaj soczewek

Wiele okularów przeciwsłonecznych sportowych i nie tylko posiada soczewki z polaryzacją. Czy warto . Więcej o soczewkach polaryzacyjnych znajdziesz na naszej specjalnej stronie . Ogólnie mówiąc polaryzacja działa, pomagając blokować światło odbite od płaskich powierzchni, co może chronić oczy i zapewniać lepszą przejrzystość i jakość widzenia. Ale czy soczewki z polaryzacją będą odpowiednie kiedy uprawiamy sport czy chodzimy na piesze wyprawy? Zależy to od typowego środowiska w jakim będziemy uprawiać sport lub wędrować.

Kiedy nasze aktywności są w słabszych lub zmiennych warunkach oświetleniowych – najlepszym rozwiązaniem wydają się odpowiednie soczewki PRIZM, nawet bez polaryzacji będą rozwiązaniem lepszym. Polaryzacja w słabych warunkach może czasami prowadzić do zmienionego postrzegania głębi, co może powodować dodatkowe zmęczenie oczu lub prowadzić wręcz do „pomyłek na szlaku”. Okulary z polaryzacją wydają się natomiast idealne podczas aktywności w pełnym słońcu lub w miejscach, w których najprawdopodobniej napotkamy odblaski, takie jak szyby samochodu lub zbiorniki wodne. Tutaj najlepszym rozwiązaniem wydają się soczewki PRIZM które posiadają polaryzację.

Inne niestandardowe rodzaje soczewek

Obecnie dużą popularność wśród sportowców zdobywają okulary z soczewkami fotochromowymi. Mają one swoje wady i zalety i mogą stanowić idealne rozwiązania dla drugiej pary okualrów, która będzie przydatna w specyficznych i zmiennych warunkach uprawiania sportu – jak choćby jesień. Więcej o soczewkach fotochromowych tutaj. Obecnie dużo modeli okularów sportowych jest dostępna w wersji z soczewkami fotochromowymi jak choćby okulary marki Oakley.

Korekcja

Wybór konkretnych okularów może mieć znaczenie w zależności czy nosimy okulary korekcyjne. Jeżeli mamy znaczącą wadę wzroku i na co dzień nosimy szkła korekcyjne warto rozważyć wybór takich okularów sportowych, które pozwolą w prosty i stosunkowo tani sposób wstawić szkła korekcyjne. Można to zrobić na dwa sposoby – wymienić lub zamówić od razu soczewki barwione w zakupionych oprawkach. Drugim gorszym pod względem użytkowania jest wybór takich okularów przeciwsłonecznych sportowych, które posiadają specjalne wkładki umożliwiające wstawienie szkieł korekcyjnych. Tutaj wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wybór takich oprawek, w których można wstawić szkła Sun RX czyli barwione soczewki korekcyjne (przeciwsłoneczne z korekcją). Soczewki barwione tak samo jak soczewki bez korekcji mogą posiadać podobne parametry np. filtr UV, soczewki lustrzanki etc. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

OKULARY DLA KOLARZY I BIEGACZY

Parametry wszystkich okularów w Aurum Optics w tym szerokość soczewki, długość zauszników a także rodzaj soczewek w tym konkretny model rodzajów soczewek PRIZM oraz inne parametry takie jak – polaryzacja, fotochromy czy możliwość wstawienia soczewek korekcyjnych znajdziesz zna karcie każdych okularów w opisie produktu.