Okulary typu zerówki – modny dodatek i sposób na ochronę wzroku
Okulary zerówki – czyli oprawki ze szkłami bez właściwości korygujących wadę wzroku – stają się coraz popularniejszym dodatkiem w codziennych stylizacjach. Oprócz niewątpliwej funkcji estetycznej, mogą pełnić również rolę ochronną – ze względu na specjalne powłoki, określane potocznie jako antyrefleks. Gdzie kupić okulary zerówki – damskie i męskie? U kogo sprawdzą się najlepiej i komu będą pasować okulary zerówki okrągłe, a komu kwadratowe? Wyczerpujące odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące funkcji użytkowych i estetycznych okularów zerówek znajdziecie poniżej.
Dla kogo odpowiednie będą okulary zerówki?
Okulary zerówki – męskie i damskie – dodają noszącej je osobie indywidualnego charakteru, pewności siebie i inteligencji – tak przynajmniej kształtują się odpowiedzi obserwatorów w badaniach, w których osoby postronne przypisują cechy związane z inteligencją, silną osobowością, byciem specjalistą w swojej dziedzinie czy prestiżem tym, którzy noszą okulary. Warto je więc zakładać na rozmowy o pracę, na ważne spotkania lub – ogólnie – do pracy. Dodatkowo ozdobne oprawki lub okulary w wyrazistym kolorze mogą stanowić znak rozpoznawczy danej osoby lub element biżuteryjny. Okulary zerówki idealnie wpiszą się więc w biurowy dress-code, podkreślą status szefa czy menagera, a jednocześnie wyróżnią nas z tłumu i nie pozwolą o sobie zapomnieć!
Przy doborze okularów – nawet, jeśli chodzi o zerówki – należy pamiętać o podstawowych zasadach doboru oprawek do kształtu twarzy. Oprawki kwadratowe i prostokątne wyszczuplą twarz okrągłą, a z kolei okrągłe kształty złagodzą rysy twarzy trójkątnej i kwadratowej. Dobrym trikiem na optyczne wysmuklenie wyrazistej szczęki jest również dobranie takich oprawek, które u góry są ciemniejsze, a u dołu – jaśniejsze. Więcej informacji o doborze kształtu oprawek do twarzy znajdziecie w artykule Jak dopasować okulary do kształtu twarzy?. Pamiętajmy jednak, że modeli oprawek jest naprawdę wiele – okulary zerówki Ray-Ban, Prada, Miu Miu, Guess – to tylko niektóre z nich. Warto więc wybrać się do salonu optycznego, którego wykwalifikowana obsługa pomoże każdej osobie w doborze właściwego kształtu oprawek.
Okulary zerówki z antyrefleksem
Okulary zerówki mogą pełnić również rolę wsparcia dla narządu wzroku. Jest to niezwykle cenna funkcja zwłaszcza dla tych osób, które używają narządu wzroku do swojej pracy (mowa tu zwłaszcza o kierowcach), ale również tych, które na co dzień pracują przy komputerze (lub przed innymi ekranami). Zerówki z antyrefleksem to tak naprawdę okulary z wieloma filtrami – od użytkownika zależy, na jakie rodzaje zabezpieczeń się zdecyduje. Warto jednak pomyśleć o ich wyborze ponieważ poszczególne filtry skutecznie pomagają zniwelować ból oczu, uczucie suchości oka oraz piasku pod powiekami czy zabezpieczyć wzrok przed negatywnym oddziaływaniem światła niebieskiego.
Gdzie kupić okulary z antyrefleksem? W swojej ofercie mają je oczywiście salony Aurum Optics. Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, pod słowem antyrefleks kryje się szereg powłok zabezpieczających. Wśród nich można wyróżnić m.in.:
• standardową powłokę antyrefleksyjną, eliminującą oślepiające odblaski świateł i poprawiającą kontrast (idealnie sprawdzi się w zerówkach dla kierowców);
• powłoki ułatwiające czyszczenie szkieł – oleofobową (zabezpieczającą przed pojawianiem się tłustych śladów) oraz hydrofobową (ułatwiającą spływanie kropel wody po szkłach);
• powłokę fotochromatyczną, która odpowiada za zabarwienie się szkieł pod wpływem działania promieni UV na wybrany kolor (szary, brązowy, zielony);
• powłokę Blue Control, chroniącą przed światłem niebieskim. Jest to najlepszy wybór dla osób pracujących przy komputerze lub z urządzeniami elektronicznymi z ekranami. Powłoka Blue Control poprawia również kontrast i ostrość widzenia. Więcej na jej temat pisaliśmy w artykule Soczewki z filtrem niebieskiego światła (Blue Control) - co warto o nich wiedzieć?
Okulary zerówki – podsumowanie
Okulary zerówki, przeznaczone do noszenia dla osób bez wad wzroku są modnym dodatkiem do stylizacji. Nie dość, że dodają nam indywidualnego charakteru, to na dodatek mogą wpływać na postrzeganie nas przez inne osoby. Są również pomocne w optycznym modelowaniu twarzy (zarówno okrągłej, jak i kwadratowej czy trójkątnej). Najważniejsze jest jednak to, że zerówki - mimo braku możliwości korekcji wady – mają zastosowanie praktyczne. Wystarczy, że nasz egzemplarz będzie wyposażony w odpowiednie powłoki, chroniące szkła przed zabrudzeniami, a oczy – przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego czy przed długotrwałą ekspozycją na światło niebieskie (czyli światło emitowane przez ekrany). Mnogość wzorów, kształtów i kolorów sprawia, że każda osoba bez wady wzroku – ale za to ze świadomością tego, że należy wzrok chronić – znajdzie model idealny dla siebie.