Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne - poradnik stylisty
Zarówno zimą, jak i wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni, dla wielu osób okulary przeciwsłoneczne stają się obowiązkowym dodatkiem do codziennego stroju. Nic w tym dziwnego, bowiem silne promieniowanie słoneczne w znaczący sposób pogarsza jakość naszego widzenia i negatywnie wpływa na wykonywanie nawet najprostszych czynności. Na rynku optycznym można dziś znaleźć wiele rodzajów okularów przeciwsłonecznych, różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. I choć wielu klientów decyduje się na zakup okularów na przykład na straganach przy plaży, warto poświęcić temu więcej namysłu i wybrać takie okulary przeciwsłoneczne, które możliwie jak najlepiej ochronią nasze oczy. Czym się kierować podczas zakupów okularów przeciwsłonecznych? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Filtr – gwarancja ochrony przed słońcem
Głównym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne, jest obecność filtra UV. Stosunkowo tanie modele, które można znaleźć m.in. w supermarketach i na stoiskach w kurortach wakacyjnych są go z reguły pozbawione, a jedyną barierę ochronną przed rażącym światłem słonecznym stanowi w ich przypadku zabarwiony ciemnym kolorem kawałek tworzywa sztucznego. I chociaż mogłoby się wydawać, że dzięki takiemu rozwiązaniu nasz komfort widzenia poprawia się, to jednak w rzeczywistości oczy wciąż są narażone na uszkodzenie niemal w takim samym stopniu, co przed założeniem okularów.
Filtr przeciwsłoneczny pełni w profesjonalnych okularach funkcję ochronną, a jego obecność w znacznej mierze obniża ryzyko wstąpienia zaćmy. Przy ograniczonej ekspozycji na słońce użytkownikom okularów przeciwsłonecznych bez filtra będą towarzyszyły zaczerwienienie i pieczenie oczu, które jednak z czasem może dać początek licznym chorobom (np. zwyrodnieniu plamki żółtej).
Chcąc możliwie jak najlepiej chronić oczy przed promieniowaniem UVA i UVB, warto wybierać okulary przeciwsłoneczne z filtrem o możliwie jak najwyższej wartości. Te spełniające swoje zadanie w 99, a nawet 100% są oznaczone symbolem UV400 i doskonale nadają się do noszenia podczas całego dnia spędzonego na słońcu.
Jak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne mają filtr UV? W tym celu wystarczy spojrzeć na wewnętrzną stronę oprawek, gdzie powinno być umieszczone trwałe oznakowanie z informacją na ten temat. Poza symbolem UV często pojawia się tam również wartość filtra podawana w skali od 200 do 400 nanometrów. Warto zasięgnąć również opinii pracownika salonu optycznego.
Okulary przeciwsłoneczne a kształt twarzy
Kiedy już uda nam się wybrać właściwy filtr, warto zastanowić się nad kształtem oprawek, który będzie współgrał z rysami naszej twarzy. Na przykład tzw. kocie modele wysmuklą okrągłą twarz, a oprawki kanciaste nadadzą jej odpowiednich proporcji. Więcej o tym pisaliśmy w artykule Jakie okulary będą pasować do mojej twarzy?
Znaczenie ma również wielkość szkieł. Okulary popularnie nazywane „muchami” spowodują, że drobna twarz zostanie jeszcze bardziej przykryta, przez co osiągnie się wrażenie dysproporcji pomiędzy nią a resztą ciała. Z drugiej strony, wybór za małych w stosunku do wymiarów głowy szkieł sprawi, że w nowych okularach osiągniemy efekt komiczny.
Poszukując idealnego kształtu i rozmiaru okularów, warto skonsultować się z pracownikami salonu optycznego, a także uważnie przyjrzeć się sobie w lustrze i na zdjęciu. Często dopiero przymierzenie kilku par da nam możliwość porównania i znalezienia doskonałego modelu.
Wygląd w parze z trwałością, czyli jakim markom okularów przeciwsłonecznych warto zaufać
Podobnie jak w przypadku innych towarów, również okulary przeciwsłoneczne tworzone są przez mniej i bardziej znane marki. Jeśli chcemy wybrać takie, które będą spełniały swoją funkcję przez lata, warto postawić na dobre marki okularów przeciwsłonecznych. Ich produkty łączą wygodę z trwałością i niebanalnym designem, dzięki czemu będą służyły nam przez wiele lat.
Jedną z najbardziej znanych i cenionych marek okularów męskich z pewnością jest dziś Luxottica. Twórcy legendarnych lenonek gwarantują swoim użytkownikom ponadczasowy styl i ochronę na najwyższym poziomie. Męskie okulary przeciwsłoneczne, które od dekad nie wychodzą z mody to również tzw. aviatorki sygnowane przez Ray-Ban. Niegdyś używane wyłącznie przez amerykańskich pilotów, dziś są jednym z najchętniej wybieranych modeli na całym świecie. Więcej o prawdziwych symbolach wśród męskich okularów przeciwsłonecznych można przeczytać w artykule Okulary przeciwsłoneczne męskie „Ikony”.
Największe międzynarodowe domy mody produkują również wiele kolekcja damskich okularów przeciwsłonecznych. Zakup subtelnego modelu Prady czy kultowych Ray-Banów Wayfarer, tak chętnie noszonych przez Audrey Hepburn to pewność, że takie okulary przeciwsłoneczne zawsze będą modne.
Nie tylko na co dzień – okulary przeciwsłoneczne do zadań specjalnych
Okulary przeciwsłoneczne towarzyszą nam również podczas uprawiania sportów czy jazdy samochodem. W takim przypadku warto postawić na rozwiązania dedykowane właśnie tym aktywnościom. Z reguły mowa tu o okularach polaryzacyjnych, które poza tradycyjnym filtrem UV są wzbogacone również o taki, którego zadaniem jest redukowanie refleksów świetlnych pochodzących od szyb czy kałuż i wyostrzanie obrazu.
Co więcej, sportowe okulary przeciwsłoneczne będą nie tylko chroniły oczy przed promieniowaniem UV, ale również szczególnie dobrze osadzą się na nosie użytkownika, dzięki czemu nie będzie on musiał często ich poprawiać.
Okulary przeciwsłoneczne do samochodu nie mogą być natomiast wyposażone w szkła o większym stopniu zaciemnienia, niż 3 w czterostopniowej skali. Taka wartość oznacza od 8 do 18% przepuszczalności światła i doskonale nadaje się do jazdy w słoneczne, letnie dni. Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne sprawią, że nawet najdłuższa podróż pod słońce nie będzie stanowiła problemu, a po dotarciu do celu będziemy mogli cieszyć się pięknymi widokami bez łzawienia czy zaczerwienień gałki ocznej.
Podsumowanie
Wybór właściwych okularów przeciwsłonecznych to niełatwa sprawa. Składa się na niego wiele istotnych czynników, takich jak obecność filtra UV, kształt i wielkość oprawek, wygoda czy design. W przypadku sportowych lub samochodowych okularów przeciwsłonecznych w grę wchodzi jeszcze kwestia polaryzacji i stopnia zaciemnienia szkieł, wpływająca na komfort jazdy i aktywności. Szukając idealnych męskich lub damskich okularów przeciwsłonecznych, przymierzając kolejne modele i konsultując się z doświadczonymi pracownikami salonów optycznych, można jednak znaleźć wygodne, funkcjonalne i modne okulary przeciwsłoneczne, którymi będziemy się cieszyć przez cały rok.