Filtry w okularach przeciwsłonecznych - rodzaje i czym kierować się w czasie ich wyboru?
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, chroniącym wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania, z filtrem polaryzacyjnym, minimalizującym ryzyko oślepienia czy tak zwane „fotochromy”, przystosowujące się do różnych warunków oświetleniowych – to obecnie popularne rozwiązania mające na celu ochronę wzroku oraz zwiększenie komfortu użytkowania szkieł. Przy zakupie okularów z całą pewnością warto zdecydować się na takie opcje – nie tylko ze względu na wygodę, ale przede wszystkim z uwagi na konieczność ochrony wzroku przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Jakie okulary przeciwsłoneczne warto wybrać na co dzień? Jak dobrać konkretny filtr UV, kategorię ochrony i jej stopień do aktywności podejmowanych na co dzień? Poniżej odpowiadamy na te i inne pytania, dotyczące filtrów w okularach. Zapraszamy do lektury!
Jak dobrać filtr UV w okularach przeciwsłonecznych?
Promieniowanie UV znane jest ze szkodliwego działania na skórę – właśnie dlatego coraz więcej osób stosuje (nie tylko latem) odpowiednie kremy z wysokimi faktorami. Wciąż zbyt mało osób przejmuje się jednak tym, jak destrukcyjnie promieniowanie UV wpływa na narząd wzroku. Jego intensywne działanie może przyczyniać się do powstania takich schorzeń jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet do rozwinięcia się nowotworu – czerniaka oka. Aby chronić oczy przed przykrymi konsekwencjami działania promieniowania UV, należy zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, zabezpieczające wzrok zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
Przy wyborze warto zwrócić uwagę na filtr UV 400 – co to znaczy? Liczba ta określa długość fal świetlnych, którą blokuje soczewka z filtrem – a ponieważ zakres fal promieniowania UV plasuje się w granicach od 200 do 380 nanometrów, to okulary z filtrem 400 będą chroniły oczy przed pełnym zakresem fal – i to właśnie wśród modeli z takim oznaczeniem należy wybierać swój egzemplarz. Drugim niezwykle ważnym oznaczeniem jest oznaczenie kategorii przepuszczalności promieni słonecznych – parametr ten określa skala wyrażana w cyfrach rzymskich lub arabskich, w zakresie od 0 do 4:
- kategoria 0 – okulary w tej kategorii przepuszczają od 80 do 100% promieniowania słonecznego, więc ochrona oczu jest bardzo niska;
- kategoria 1 – tutaj przepuszczalność promieniowania to zakres od 43 do 80%, więc ochrona jest nieco większa, ale nadal niewystarczająca np. w okresie letnim;
- kategoria 2 – przepuszczalność promieniowania w tej kategorii wynosi od 18 do 43% - tutaj ochrona będzie wystarczająca dla osób przebywających na świeżym powietrzu krótko, okazjonalnie;
- kategoria 3 – przepuszczalność promieniowania wynosi w tym przypadku od 8 do 18% - takie okulary będą idealne na co dzień, zwłaszcza podczas słonecznych, letnich dni;
- kategoria 4 – w tej kategorii przepuszczalność promieni wynosi od 3 do 8%, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób przebywających zimą w górach oraz na ostrym słońcu przez długi czas. Warto pamiętać też o tym, że w tych okularach nie możemy prowadzić samochodu i nie nadają się one do codziennego użytku.
Filtr polaryzacyjny – jak działa i kiedy się sprawdzi?
Filtr polaryzacyjny to filtr, który odpowiada za blokowanie światła rozproszonego – wszelkiego rodzaju odblasków, poświat, rozbłysków światła odbitego czy innych zjawisk, które oko odczytuje jako niekomfortowe. Więcej informacji o mechanizmie działania okularów polaryzacyjnych zawarliśmy w artykule Filtr polaryzacyjny w okularach - czym jest?
Kto powinien zainteresować się okularami z soczewką polaryzacyjną? Przede wszystkim kierowcy, dla których narząd wzroku jest kluczowym elementem przy ocenie bezpieczeństwa sytuacji, odległości, widoczności. Dodatkowo polaryzacja w okularach przyda się z pewnością osobom, które uprawiają sport w pełnym słońcu – biegaczom, rowerzystom, chodziarzom, ale również narciarzom, ponieważ okulary polaryzacyjne znacznie poprawiają komfort widzenia w zimowych warunkach, gdy promienie słońca odbijają się od śniegu i powodują ryzyko oślepienia.
Fotochromy – idealne rozwiązanie dla osób noszących okulary korekcyjne
Okulary z soczewkami fotochromowymi były niezwykle popularne kilkanaście lat temu. Jak działają? W zależności od natężenia światła zewnętrznego przyciemniają się lub rozjaśniają. W pełnym słońcu będą wyglądały jak okulary przeciwsłoneczne, natomiast w pomieszczeniach staną się znów przezroczyste. Moda na to rozwiązanie powraca – nie tylko ze względu na wygodę użytkowania i brak konieczności pamiętania o zabraniu dwóch par okularów (zwykłych – korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych), ale również z uwagi na znacznie bardziej subtelne działanie. We współczesnych modelach fotochromatycznych barwa soczewki rozjaśnia się lub przyciemnia subtelnie, a jednocześnie szybko – co niweluje długo utrzymujący się efekt półprzejrzystych soczewek.
Okulary fotochromatyczne doskonale sprawdzą się u osób, które noszą okulary korekcyjne i nie chcą dodatkowo kupować modelu przeciwsłonecznego z korekcją. To wyjątkowe rozwiązanie sprawia, że osoba nosząca taki egzemplarz zawsze będzie chroniona przed promieniowaniem UV – bez względu na porę dnia!
Czego unikać przy wyborze okularów z filtrami?
Aby mieć pewność, że wybrane okulary z filtrem będą stanowiły maksymalną ochronę przed promieniowaniem UV i innymi czynnikami zewnętrznymi, warto przy ich wyborze zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- nie kupuj okularów przeciwsłonecznych z niesprawdzonych źródeł – powstrzymaj się przed wyborem modelu ze straganu w nadmorskiej miejscowości, w centrum handlowym czy w znanej sieciówce. Nie dość, że takie egzemplarze nie grzeszą trwałością, to dodatkowo nie możesz mieć pewności co do prawdziwości certyfikatów czy informacji o deklarowanej ochronie UV;
- przy zakupie zwracaj uwagę na oznaczenia znajdujące się na zausznikach: specyficzny znak CE informuje o tym, że produkt został dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej, a oznaczenia 89/686/EEC lub EN 1836:1997 to deklaracja spełniania właściwych norm;
- zawsze zwracaj uwagę na to, jak okulary leżą na twarzy i nosie – nie powinny uciskać, a jednocześnie nie mogą się zsuwać, ponieważ grozi to ich upadkiem i zniszczeniem.
Podsumowanie
Filtry UV, filtr polaryzacyjny czy soczewki fotochromowe są dodatkowym, ale niezwykle ważnym elementem okularów. Decydują one o ich przeznaczeniu i funkcji, chroniąc przy tym narząd wzroku i zwiększając komfort użytkowania okularów. Dzięki odpowiedniej konfiguracji filtrów, każdy użytkownik może dobrać taki model okularów, który doskonale dopasuje się do jego stylu życia, podejmowanych aktywności i wykonywanej pracy. W przypadku pytań o filtry okularowe zachęcamy do kontaktu ze specjalistami salonów Aurum Optics – rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy w doborze okularów z filtrami „szytych na miarę”!