Wczytuję dane...

Rodzaje filtrów stosowanych w szkłach korekcyjnych

Kupując okulary korekcyjne, zwracamy uwagę nie tylko na moc zastosowanych w nich szkieł czy design wybranej pary, ale również na dodatkowe filtry, którymi zostają powleczone soczewki. Każdy taki filtr w szkłach oznacza dodatkową ochronę dla szkieł, a przede wszystkim niesie ze sobą ich kolejną funkcjonalność. W salonach optycznych można dziś oczywiście kupić szkła korekcyjne pozbawione jakichkolwiek powłok, a ich cena będzie odpowiednio niska, jednak już krótkie wykorzystywanie takiego rozwiązania pozwala stwierdzić, że jest ono nie tylko mało komfortowe, ale przede wszystkim nie powoduje, że okulary rzeczywiście spełniają swoje zadanie, tzn. korygują wady refrakcji, odciążając narząd wzroku.

Jakie filtry mogą znaleźć się w okularach korekcyjnych? Na które z nich warto zwrócić największą uwagę? Ile trzeba zapłacić za poszczególne rodzaje filtrów i czy warto w nie inwestować? Oto najważniejsze informacje.

Filtr UV w okularach korekcyjnych

Ten rodzaj powłoki jest zdecydowanie najpopularniejszym spośród wszystkich spotykanych w okularach korekcyjnych. Jego zastosowanie pozwala ograniczyć szkodliwe dla oka promieniowanie, przez które mogłoby dojść do zwyrodnienia plamki żółtej. Filtr UV występuje zarówno w okularach przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych z przezroczystymi szkłami. Dzięki niemu, mimo długotrwałej ekspozycji na słońce, nasze oczy nie są nadmiernie zaczerwienione ani suche, a komfort widzenia wyraźnie wzrasta.

Wartość filtra UV w okularach przeciwsłonecznych można sprawdzić, znajdując taką informację na wewnętrznej stronie zauszników okularów.

Powłoka antyrefleksyjna

Powłoka antyrefleksyjna w okularach korekcyjnych to dziś również pozycja obowiązkowa. Co prawda na rynku wciąż są dostępne szkła pozbawione tego rozwiązania, ale jego brak negatywnie odbija się na kondycji oczu każdego użytkownika okularów.

Dzięki powłoce antyrefleksyjnej wszystkie ewentualne odblaski, które występują m.in. podczas pracy przy komputerze, na otwartej przestrzeni czy podczas spacerów w słoneczny dzień zostają zneutralizowane. Jednak taki rodzaj powłoki ma jeszcze inne, nie zawsze znane zalety. Mowa tu o zwiększonej odporności szkieł na zarysowania, a także na przyleganie do nich drobinek kurzu czy innych zanieczyszczeń. Wzbogacając szkła korekcyjne w powłokę antyrefleksyjną, osoba nosząca okulary na co dzień bez wątpienia odczuje różnicę na korzyść w porównaniu z brakiem takiej powłoki.

W okulary z filtrem antyrefleksyjnym powinni również zainwestować kierowcy. Jazda samochodem podczas deszczu lub zaraz po nim, a także narażenie wzroku na silne działanie świateł innych pojazdów powodują bowiem, że nawet krótka podróż staje się znacznie bardziej męcząca. W salonach Aurum Optics dostępne są okulary soczewkami pokrytymi powłoką antyrefleksyjną uznanych marek – takich jak Hoya (z powłoką EnRoute) lub Seiko (soczewka RCC).

Niebieski filtr w okularach

Inne filtry w okularach korekcyjnych

Cieszącą się coraz większą popularnością powłoką, którą pokrywane są szkła okularów, jest filtr ograniczający emisję światła niebieskiego. Tzw. okulary do pracy przy komputerze gwarantują, że do siatkówki będzie docierało znacznie mniej niebezpiecznego dla oczu promieniowania. Dzięki temu nawet wielogodzinne korzystanie z komputera czy urządzeń elektronicznych nie spowoduje zaczerwienienia oczu, problemów z suchością czy zmęczeniem.

Poza tym, ciekawym rozwiązaniem jest również filtr polaryzacyjny, polecany szczególnie kierowcom. Wzmocnienie kontrastu i nasycenia barw to znaczne ułatwienie podczas wielogodzinnych przejazdów nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Warto przy tym wspomnieć, że filtr polaryzacyjny występuje jedynie w okularach przeciwsłonecznych (także w modelach przeciwsłonecznych z korekcją). Oznacza to, że ani oślepiające słońce, ani opady deszczu czy śniegu nie wpłyną już negatywnie na komfort widzenia kierującego pojazdem. Więcej na jego temat piszemy w artykule Filtr polaryzacyjny w okularach - czym jest?

Filtry w okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych - cena

Wzbogacanie tradycyjnych soczewek okularowych w różnorodne powłoki wiąże się oczywiście ze wzrostem ich ceny. Za dodatkową powłokę antyrefleksyjną w szkłach korekcyjnych zapłacimy około 400 złotych, natomiast powłoka Blue Control, chroniąca oczy przed niebieskim światłem i przystosowana do pracy przed komputerem to koszt około 400-500 złotych. Należy przy tym pamiętać, że zakup okularów jest inwestycją bardzo indywidualną – ostateczny koszt oprawek i szkieł z wybranymi filtrami i powłokami będzie więc zależał od typu korekcji, pogłębienia wady i wielu innych czynników.

Podsumowanie

Na rynku optycznym istnieje dziś wiele różnych sposobów na ulepszenie okularów korekcyjnych. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest zastosowanie powłok do szkieł. W zależności od rodzaju, każda z nich sprawdzi się w innych sytuacjach. Powłokę polaryzacyjną z pewnością docenią kierowcy, filtr światła niebieskiego w okularach korekcyjnych przyda się osobom pracującym przed komputerem, a ograniczenie emisji promieniowania UV to rozwiązanie dedykowane wszystkim użytkownikom okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.

Co ważne, poszczególne powłoki można ze sobą łączyć, dzięki czemu szkła korekcyjne, w które zostaną wyposażone nasze okulary, będą naprawdę dobrze chroniły nasze oczy i staną się bardziej wytrzymałe.