Wczytuję dane...

Poradnik Aurum-Optics: Soczewki fotochromowe

Soczewki fotochromowe to rozwiązanie pozwalające na korzystanie tylko z jednej pary okularów zarówno we wnętrzach, jak i na świeżym powietrzu. Umożliwia to nowoczesna technologia, która gwarantuje stopniowe zaciemnianie się szkieł wraz ze wzrostem natężenia promieniowania UV. Jedna z najprężniej działających na rynku optycznym marek, Hoya, opracowała swoje szkła taki sposób, by reagowały nie tylko na zmieniającą się intensywność światła, ale również wahania temperatury. W ten sposób powstało rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane przez twórców okularów i wybierane przez klientów salonów optycznych. Na jakich zasadach opiera się działanie soczewek fotochromowych? Jakie są jego zalety i czy warto w nie zainwestować? I wreszcie – czy fotochromy są zdrowe? Oto najważniejsze informacje dotyczące soczewek fotochromowych.

Fotochromy – co to takiego?

Soczewki fotochromowe są specjalnym rodzajem szkieł, które zaczynają stopniowo ciemnieć w miarę poddawania ich działaniu światła słonecznego. Zmiana koloru soczewki wynika z reakcji, jaka zachodzi po kontakcie światła słonecznego z cząsteczkami zawartymi w szkle, poliwęglanie lub tworzywie sztucznym, z którego stworzone są soczewki.

Fotochromy to wygodny sposób ochrony oczu przed promieniami UV i jasnym światłem, a zatem podczas przebywania na otwartej przestrzeni, bez konieczności noszenia ze sobą oddzielnej pary okularów przeciwsłonecznych.

Co ważne, soczewki fotochromowe wracają do pełnej przezroczystości w zamkniętych pomieszczeniach, w których źródłem światła staje się żarówka elektryczna. Opisywana w tym miejscu zdolność przystosowywania się do warunków świetlnych sprawia, że bez względu na to, co robisz i gdzie się znajdujesz, soczewki fotochromowe są doskonałym rozwiązaniem w każdej sytuacji.

Jedną z najbardziej znanych marek produkujących dziś soczewki fotochromowe jest Hoya. Tworzony przez nią asortyment można znaleźć we wszystkich salonach Aurum Optics, a także na stronie internetowej.

Firma oferuje trzy rodzaje soczewek fotochromowych o zróżnicowanej charakterystyce:

• Sensity;

• Sensity Dark;

• Sensity Shine.

Fotochromy: zalety i wady

Zastosowana w soczewkach fotochromowych technologia Stabilight zapewnia stałą efektywność procesów ich przyciemniania i rozjaśniania w każdych warunkach klimatycznych i o każdej porze roku. Naturalne, głębokie kolory soczewek oferują natomiast użytkownikom znakomity kontrast widzenia i redukcję olśnienia. Zalet płynących z zakupu okularów z soczewkami fotochromowymi jest jednak znacznie więcej.

Specjalna technologia Precyzji Fotochromowej (ang. Photochromic Precision Technology) gwarantuje wyjątkową jakość optyczną i trwałość szkieł, zaś wszystkie te udogodnienia mogą zostać zastosowane zarówno w przypadku soczewek jedno i dwuogniskowych, jak i progresywnych. W ten sposób klienci Aurum Optics mogą skorzystać z najszerszej jak dotąd oferty produktów z linii Freeform.

Istotną zaletą soczewek fotochromowych jest krótki czas zmiany stopnia zaciemnienia. Wystarczy już 35 sekund, aby odczuć różnicę, a po upływie kilku minut szkła będą chroniły nasze oczy przed światłem słonecznym w 100 procentach. Nowoczesne soczewki HOYA Sensity wraz z technologią Stabilight osiągają pełne zaciemnienie na poziomie trzeciej kategorii, dzięki czemu możemy mieć pewność, że promieniowanie ultrafioletowe nie wpłynie negatywnie na nasz narząd wzroku. Co ważne, filtr UV spełnia swoje zadanie zarówno podczas przyciemnienia, jak i całkowitego rozjaśnienia szkieł, a także na etapach przejściowych.

Decydując się na soczewki z fotochromami, klient może wzbogacić je o dowolne powłoki, które zapewnią nie tylko dodatkową ochronę wzroku, ale również zabezpieczą okulary przed zarysowaniem czy pęknięciem.

Do wad opisywanego rozwiązania można zaliczyć czas, który potrzebny jest do całkowitego zaciemnienia szkieł. Jeśli jednak przyjrzeć się postępowi, jaki dokonał się w tej dziedzinie w ciągu ostatnich kilku lat, nie stanowi to niemal żadnego problemu.

Wybierając okulary z soczewkami fotochromowymi, nie należy jednak zapominać, że większość z nich nie ulega zaciemnieniu podczas jazdy samochodem. Jest to wynikiem powlekania warstwą ochronną przed promieniowaniem UV szyb w aucie.

Rodzaje soczewek fotochromowych i szybkość ich ciemnienia

Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie soczewki fotochromowe reagują na promieniowanie UV tak samo, w rzeczywistości istnieją pomiędzy nimi pewne różnice. Dotyczą one przede wszystkim stopnia zaciemnienia. Po licznych testach przeprowadzonych w naszym salonie na szkłach z technologią fotochromową, udało nam się wyodrębnić i scharakteryzować następujące cechy dostępnych dla klientów soczewek z fotochromami.

• Soczewki Sensity bardzo szybko ulegają rozjaśnieniu w momencie zmniejszenia intensywności światła, osiągając pełną przejrzystość w pomieszczeniach. Zapewniają klientom najwyższą wygodę użytkowania oraz możliwie najlepszą ochronę.

• Sensity Dark, reagując na światło UV i światło widzialne, uzyskują bardzo intensywne zabarwienie soczewek na zewnątrz, dzięki czemu zapewniają lepsze właściwości użytkowe podczas aktywności na świeżym powietrzu.

• Sensity Shine są synonimem ekskluzywnego wyglądu użytkowników okularów. Wszystko dzięki powłoce lustrzanej, bardziej widocznej przy dużym nasłonecznieniu i niemal niezauważalnej w pomieszczeniach.

Fotochromy szare czy brązowe – co wybrać?

Wiele osób szukających idealnych okularów ze szkłami fotochromowymi zastanawia się nad tym, czy ich kolor ma znaczenie. Soczewki Sensity zostały zaprojektowane w taki sposób, aby doskonale radzić sobie z efektem olśnienia, jednocześnie nie wymuszając kompromisów w kwestii kontrastu widzenia i percepcji kolorów. Opracowane przez specjalistów w swojej dziedzinie, naturalne i głębokie barwy: Bronze Brown i Silver Grey, doskonale korespondują z trendami kolorystycznymi okularów przeciwsłonecznych. W ten sposób nie tylko chronią, ale również gwarantują modny design swoim użytkownikom.

Wybór odpowiedniego koloru soczewek fotochromowych jest niezwykle ważny zarówno dla ich efektywności, jak i atrakcyjnego wyglądu. Idealnym rozwiązaniem jest postawienie na takie barwienie, które redukuje olśnienie, nie wpływając na jakość widzenia i zapewniając utrzymanie atrakcyjności koloru na satysfakcjonującym poziomie.

W przypadku soczewek HOYA Sensity, zarówno szkła brązowe, jak i szare świetnie sprawdzają się w dowolnej stylizacji, gwarantują wysoki kontrast widzenia i naturalne postrzeganie kolorów. Paleta szarości to propozycja dla osób decydujących się na bardziej stonowane odcienie, zaś ekspresyjne brązy pozwolą podkreślić charakter użytkowników okularów. Oba rozwiązania zapewniają całkowitą redukcję olśnienia i zmniejszenie stopnia wrażliwości na światło słoneczne.

Czy fotochromy są zdrowe?

Częsta obawa, jaka pojawia się wśród klientów rozważających zakup okularów z soczewkami fotochromowymi, dotyczy kwestii zdrowotnych. W internecie można dziś znaleźć wiele pytań o to, czy takie rozwiązanie może wpłynąć negatywnie na narząd wzroku. Odpowiedź brzmi: nie.

Podobnie jak w przypadku okularów z tradycyjnymi szkłami, również w przypadku fotochromów najistotniejszy się wybór soczewek o właściwej dla nas mocy. Dodatkowo należy również zastanowić się nad kategorią maksymalnego zaciemnienia, którą miałyby osiągać szkła. To szczególnie istotne w przypadku wyboru okularów mających służyć do jazdy samochodem, ponieważ prawo drogowe jasno określa warunki dotyczące dopuszczalnej ochrony przed światłem słonecznym u kierowców. Więcej o tym, jak wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne do jazdy, pisaliśmy w osobnym artykule.

Fotochromy – czy warto?

Rozwiązanie dostępne w salonach Aurum Optics to gwarancja ochrony przed promieniami UV zawsze i wszędzie. Zarówno środowisko górskie, charakteryzujące się wysokim poziomem promieniowania i niskimi temperaturami, jak i gorące i suche obszary pustynne, nie stanowią przeszkody dla poprawnego działania soczewek Hoya. Jeszcze do niedawna zaawansowanie technologiczne nie pozwalało na całkowite wykorzystanie wszystkich możliwości fotochromów w takich warunkach, jednak dziś stało się to całkowicie realne. Jest to zasługą rozwiązania pod nazwą Stabilight, o którym wspominaliśmy wcześniej. Te i wiele innych udogodnień sprawiają, że odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego akapitu brzmi: Oczywiście, że warto!

Podsumowanie

Okulary z soczewkami fotochromowymi to jedno z najbardziej dopracowanych, a jednocześnie gwarantujących największą wygodę rozwiązań dzisiejszej technologii optycznej. Możliwość automatycznego dostrojenie stopnia zaciemnienia do warunków oświetleniowych i atmosferycznych gwarantuje komfort widzenia w każdej sytuacji. Decydując się na zakup okularów z fotochromami, nie musimy również wydawać pieniędzy na dwie oddzielne pary, z których jedna miałaby zapewniać właściwą korekcję, zaś druga – ochraniać oczy przed słońcem.

Warto zadawać sobie sprawę z tego, że na rynku są dziś dostępne zarówno soczewki fotochromowe w odcieniach szarości, jak i brązu i to od nas zależy, na którą paletę barw się zdecydujemy. W obu przypadkach doskonale spełnią one swoje zadanie i, wbrew częstym obawom, nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla zdrowia ich użytkowników.