Czym są i kto powinien wybrać okulary z antyrefleksem?
Antyrefleks w okularach przeciwsłonecznych i korekcyjnych – kiedyś postrzegany jako dodatkowa opcja – dziś stał się już standardem. Niemal w każdym salonie optycznym można kupić modele wyposażone w tę ochronną powłokę i cieszyć się jej pozytywnymi właściwościami podczas codziennego użytkowania. Jakie zalety mają okulary z antyrefleksem? Przede wszystkim ograniczają efekt „mroczków”, odblasków i cieni, są bardziej przejrzyste i nie rozpraszają użytkownika odbijaniem się przedmiotów w szkłach. Kto powinien zdecydować się na ten rodzaj powłoki i na co zwrócić uwagę, wybierając okulary z antyrefleksem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury!
Jak działa powłoka antyrefleksyjna?
Powłoka antyrefleksyjna, dzięki odpowiedniej budowie i zabarwieniu (dostrzegalnym dla ludzkiego oka, pod pewnymi kątami, w postaci poświaty na szkłach o zielonym zabarwieniu), ogranicza różne niepożądane zjawiska optyczne. Wśród nich można wyróżnić wspomniane już we wstępie do artykułu „mroczki” i odblaski, utrudniające tak naprawdę normalne funkcjonowanie narządu wzroku. Ponadto działanie powłoki antyrefleksyjnej mogą zauważyć postronne osoby – sprawia ona bowiem, że okulary są bardziej przejrzyste, a to z kolei wpływa na ich estetykę. Oprócz tego popularny antyrefleks utwardza soczewkę, chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zapewnia bardziej wyrazisty, kontrastowy obraz (ze względu na zwiększoną przepuszczalność światła w porównaniu do modeli okularów, w których nie zastosowano omawianej powłoki).
Kto powinien zdecydować się na okulary z powłoką antyrefleksyjną?
Tak naprawdę odpowiedź na zadane powyżej pytanie jest jedna: każda osoba, nosząca okulary korekcyjne, powinna zdecydować się na uzupełnienie swojego modelu o powłokę antyrefleksyjną. Zapewnia ona lepszą ochronę oczu, a także sprawia, że wzrok mniej się „męczy” podczas pracy przy komputerze. Z tego względu okulary z antyrefleksem przypadną do gustu osobom wykonującym swoje obowiązki przed ekranami (można je określić jako „okulary do komputera”), ale również tym, którzy przez długi czas pracują w sztucznym świetle (ekspedienci, lekarze, magazynierzy, pracownicy biurowi i przedstawiciele innych zawodów). Więcej na temat okularów do komputera piszemy w artykule: Soczewki z filtrem niebieskiego światła (blue control) - co warto o nich wiedzieć? Oprócz tego antyrefleks jest wprost stworzony dla kierowców, ponieważ ogranicza rozbłyski światła (przykładowo, w momencie odbicia świateł od karoserii, śniegu czy mokrego asfaltu).
Uszkodzony antyrefleks w okularach – co zrobić?
Zarysowanie powłoki antyrefleksyjnej to dość częsty przypadek uszkodzenia, wpływa to niestety na użytkowanie okularów. Nawet delikatna rysa może spowodować, że zacznie się łuszczył. Innym zagrożeniem jest wysoka temperatura – okulary z antyrefleksem, pozostawione – przykładowo – na desce rozdzielczej auta w upalny dzień lub w zasięgu innego źródła ciepła mogą nagrzać się do tego stopnia, że powłoka antyrefleksyjna zacznie się łuszczyć i odpadać płatami. Niestety, jeśli zostanie uszkodzona powłoka antyrefleksyjna, okulary trzeba będzie wymienić. Regeneracja takiej powłoki jest bowiem niemożliwa – wówczas lepszym wyborem będzie zmiana szkieł lub całych okularów.
Co zrobić, aby nie doszło do takich uszkodzeń? Należy przede wszystkim przechowywać okulary w przeznaczonym do nich, sztywnym etui. Dodatkowo nie można pozostawiać ich na słońcu lub przy źródle ciepła. Nie warto także wycierać szkieł innym materiałem, niż specjalne ściereczki – nawet miękki w dotyku papier toaletowy czy rąbek bawełnianej koszulki mogą spowodować na powłoce antyrefleksyjnej mikrouszkodzenia – będzie ona wówczas bardziej podatna na ścieranie czy pękanie.
Okulary przeciwsłoneczne i okulary „zerówki” z antyrefleksem – czy to ma sens?
Okulary „zerówki” są produkowane głównie z myślą o osobach, które co prawda nie mają wady wzroku, ale chciałyby cieszyć się ciekawym dodatkiem do codziennych stylizacji. Aby nie był to tylko „dodatek”, warto zamówić okulary bez korekcji, ale z powłoką antyrefleksyjną – chociażby do prowadzenia pojazdów czy do pracy przy komputerze. Jeśli nie masz wady wzroku, ale chcesz jeszcze wiele lat cieszyć się zdrowiem oczu, a dodatkowo „odciążyć” je w pracy przed komputerem, to okulary „zerówki” z antyrefleksem będą doskonałym rozwiązaniem!
Sprawa wygląda podobnie przy zakupie okularów przeciwsłonecznych – antyrefleks rozszerzy ich funkcję ochronną dla oczu, a Ty docenisz jego działanie zwłaszcza podczas słonecznych dni, spędzanych na świeżym powietrzu, a także podczas jazdy samochodem!
Podsumowanie
Brak niepożądanych zjawisk optycznych, takich jak „mroczki” czy rozbłyski światła, wolniejsze męczenie się oczu, lepsza widoczność, większa przejrzystość i kontrast obrazu – to tylko niektóre z wielu zalet okularów z powłoką antyrefleksyjną, o których wspominaliśmy w powyższym tekście. Uniwersalność tego dodatku sprawia, że tak naprawdę każdy posiadacz okularów powinien zainwestować dodatkowo w powłokę antyrefleksyjną. Może ona bowiem być stosowana w każdym modelu – od okularów korekcyjnych, poprzez przeciwsłoneczne, aż po te z „zerowymi” soczewkami. Serdecznie zapraszamy do salonów Aurum Optics i skorzystania z wiedzy oraz doświadczenia specjalistów – z pewnością pomogą dobrać wymarzone okulary każdemu z Was – także te z antyrefleksem!