Wczytuję dane...

Okulary do pracy biurowej - dla kogo i jak wybrać właściwe?

Praca biurowa, przedłużający się tryb pracy home office – w obecnych czasach nasze oczy narażone są na długotrwały kontakt z otaczającym nas cyfrowym światem. Wiele osób odczuwa wtedy dyskomfort spowodowany nieodpowiednio skorygowaną wadą wzroku, dobraniem konstrukcji okularów. Dopasowanie okularów korekcyjnych ma wpływ nie tylko na jakość widzenia, ale również na potencjalne problemy z bólem kręgosłupa, spowodowany nieprawidłową postawą podczas pracy.

Czy nie zdarzyło Ci się wstać od biurka z bolącymi plecami? Czy nie czujesz skurczu mięśni kręgosłupa po dłuższym czasie spędzonym przed monitorem? Z pomocą przychodzą tutaj odpowiednie okulary do pracy biurowej. Najczęściej okulary biurowe są niezbędne do pracy dla osób pracujących przed urządzeniami elektronicznymi, obsługujących elektroniczne panele sterowania, ale również dla osób wykonujących zawód, gdzie przy jednej pozycji ciała muszą widzieć ostro i wyraźnie na różne odległości, np. nauczyciele, muzycy czy krawcy. Czym dokładnie są okulary biurowe? Kiedy i dla kogo są one wskazane? Jaki jest ich koszt? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury!

Okulary do prac biurowej jako element dress code’u

W obecnych czasach okulary korekcyjne traktowane są już nie tylko jako sposób korekcji wady wzroku, ale również stanowią element biżuteryjny lub część dress code’u obowiązującego w pracy.

Styliści oraz doradcy klienta w salonach Aurum-Optics podczas wyboru oprawy korekcyjnej dla każdego klienta dowiadują się jaki styl ubierania panuje w ich miejscu pracy, tak aby jak najlepiej dopasować okulary. Jednak w wielu miejscach pracy to właśnie okulary korekcyjne są elementem, który może przełamać klasykę w ubiorze, dodać ciekawego koloru czy designu.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla osoby będącej pracownikiem biurowym będą oczywiście tradycyjne kształty. Musimy jednak pamiętać o dopasowaniu opraw do kształtu naszej twarzy i typu urody. Najważniejsze zasady opisujemy w artykule Jak rodzaj oprawki wybrać w zależności od kształtu twarzy?

Wybierając dla siebie okulary do pracy biurowej pamiętajmy, że muszą one stanowić integralną całość z naszą osobowością, ale również z zajmowanym przez nas stanowiskiem. Osoby pracujące w branży kreatywnej mogą pozwolić sobie na większą swobodę w wyborze - ciekawy kolor, mocna linia, ekstrawaganckie dodatki. Oryginalny styl oprawy korekcyjnej podkreśli ich charakter. Przykładem może być oprawa marki MiuMiu MU 06PV TZ51O1 51. Pracownicy korporacji najczęściej wybierają klasyczne rozwiązania, które idealnie wpasują się w obowiązujący dress code. Oprawa o prostym kształcie, minimalistyczne ozdoby dodadzą pracownikowi powagi. 

Jeszcze inny fason polecany będzie osobom zajmujące stanowiska kierownicze. Okulary dla menadżera muszą być idealnie do niego dopasowane, przede wszystkim istotna jest tutaj ich jakość, dlatego zaleca się wybranie marki, która wybiera tylko najlepszej jakości materiały. To właśnie na podstawie pierwszych wrażeń wzrokowych wstępnie oceniamy klasę nowo poznanej osoby, dlatego istotne jest odpowiednie dopasowanie okularów, tak jak idealne skrojenie i dopasowanie garnituru, butów czy biżuterii.

Mężczyzna w okularach wykonujący pracę biurową

Okulary biurowe – czym są i jak pomagają w pracy?

Czym tak naprawdę są okulary biurowe, co je wyróżnia od pozostałych okularów i w jaki sposób pomagają nam w pracy?

Korekcja wady wzroku

Pierwszym istotnym krokiem do odpowiedniego dobrania okularów biurowych jest poznanie wady wzroku, w tym celu zapraszamy do naszych specjalistów w salonach Aurum-Optics. To właśnie optometrysta podczas szczegółowego badania wzroku sprawdza jaka jest wada wzroku na każdą odległość. W tym celu przeprowadzany jest szczegółowy wywiad na temat naszego charakteru pracy i życia. Bardzo ważne jest więc, aby nie ukrywać tych informacji przed specjalistą. Istotnymi informacjami są m.in.:

• długość pracy przed monitorem komputerowym,

• odległość monitora od twarzy,

• rodzaj komputera: laptop, stacjonarny, kilka monitorów,

• praca na różnych odległościach.

Po dokładnej analizie potrzeb wzrokowych oraz przepisaniu odpowiednich mocy korekcyjnych, specjalista może zarekomendować soczewki do pracy biurowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy każdej wadzie wzroku, są odpowiednio zarówno dla krótko- jak i dalekowidzów, skorygują również astygmatyzm.

Okulary do przedłużonej bliży

Naturalnym zjawiskiem po 40. roku życia jest pojawienie się problemów z odległościami bliskimi. U wielu osób możemy zaobserwować, że czytana książka, czasopismo, a nawet telefon odsuwany jest daleko od twarzy, jest to tzw. syndrom za krótkiej ręki. Problem ten spowodowany jest starzeniem się naszych oczu, a dokładniej zmniejszonej możliwości akomodacji soczewki. Warto pamiętać, że w takim przypadku nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Podczas jej trwania dowiemy się jaką dokładnie potrzebujemy moc do czytania, tak aby odpowiednio widzieć wszystkie przedmioty w odległości około 40 cm od oczu. Zwróćmy uwagę jednak na to, że monitor znajduje się zazwyczaj dalej, najczęściej około 50-70 cm od oczu. Stosowanie w takiej sytuacji okularów jednoogniskowych, przepisanych na odległość bliższą może spowodować dyskomfort, doprowadzić do bólu oczu czy głowy.

Idealnym rozwiązaniem są soczewki najnowszej generacji z przedłużoną bliżą. Ich konstrukcja dopasowana jest w taki sposób, aby ich użytkownik widział ostro i wyraźnie zarówno tekst w książce czy w dokumentach, ale również monitor komputerowy czy twarz klienta, z którym rozmawia. Oczywiście istnieją również soczewki, które pozwolą nam swobodnie z nich korzystać nawet do 4 m! Należy mieć na uwadze, że im dłuższą odległość pośrednią wybierzemy, tym węższy obszar komfortowego widzenia uzyskamy. Obecnie w salonach Aurum-Optics dostępne są rozwiązania w technologii konwencjonalnej oraz progresywnej.

1. W soczewkach konwencjonalnych dygresja mocy pozwoli nam widzieć wyraźnie do 2 m. Soczewki te idealnie sprawdzą się u osób, które pracują głównie z dokumentami i monitorem komputerowym.

2. W konstrukcji progresywnej soczewek biurowych mamy więcej możliwości, możemy znaleźć rozwiązanie dopasowane do każdego zawodu. Optyk na podstawie przeprowadzonego wywiadu i aktualnej recepty dobiera indywidualnie soczewki dla osoby pracującej jako wykładowca, stomatolog, pracownik laboratorium czy jubiler, tak aby skupić się na odgległościach potrzebnych w miejscu pracy.

Soczewki biurowe są rozwiązaniem, które nie tylko poprawiają ostrość widzenia, ale dzięki ich odpowiedniemu dopasowaniu do charakteru pracy mogą wpłynąć na efektywność pracownika. Zastosowanie soczewek biurowych wymusza również na ich użytkowniku prawidłową postawę ciała, dzięki progresji mocy nie musimy nienaturalnie pochylać czy unosić głowy, aby widzieć komfortowo. Ich cena zaczyna się od około 400 zł do 850 zł za soczewkę w zależności od wybranej technologii i konstrukcji.

Okulary relaksacyjne, ze wsparciem akomodacji

Soczewki do pracy biurowej wskazane są nie tylko na presbiopów, istnieją również rozwiązania, które podniosą komfort pracy również o osób poniżej 45 roku życia. W obecnych czasach otacza nas świat cyfrowy, w każdej pracy młody człowiek narażony jest na spędzanie długich godzin przed komputerem, monitorami, ale również prywatnie coraz więcej czasu spędzamy przed smartfonem czy tabletem. Pracując w tak bliskich odległościach narażamy się nie tylko na zmęczenie czy dyskomfort, możemy również zauważyć problemy z fiksacją na różne odległości.

Już od kilku lat na rynku optycznym dostępne są soczewki relaksacyjne, zawierające dodatkowy obszar. Umieszczony jest on w ich dolnej części i ma za zadanie wsparcie akomodacji poprzez zastosowanie bardziej plusowej mocy o 0,5-1,0 dioptrii. Dzięki temu wsparciu poprawie może ulec nie tylko komfort patrzenia, na różne odległości, ale również postawa naszego ciała. Długie spięcie akomodacji spowodować może garbienie się, pochylanie oraz spięcie mięśni w górnej części pleców, po jej rozluźnieniu objawy te mogą ustąpić.

Soczewki relaksacyjne idealnie sprawdzą się do pracy biurowej, ale nie tylko. Jest to rozwiązanie, z którego możemy korzystać cały dzień, dzięki odpowiedniemu dopasowaniu mocy na każdą odległość, dal i bliż. Ich cena zależna jest od zastosowania różnego rodzaju powłoki antyrefleksyjnej czy indeksu, możemy je zakupić w cenie od 350 do 700 zł za soczewkę.

Powłoki ochronne do okularów

Kolejnym ważnym aspektem po wybraniu konstrukcji okularów jest zastosowanie odpowiednich powłok, tak aby maksymalnie chronić oczy w pracy przy komputerze czy w uciążliwych warunkach.

Powłoka antyrefleksyjna – zapobiega odbijaniu się w okularach światła. Jest to absolutne minimum, które musi się znaleźć w okularach korekcyjnych do pracy biurowej! Sztuczne światło może powodować na powierzchni soczewek powstawanie odbić, wpływających na komfort i ostrość widzenia. Powłoka antyrefleksyjna poprawia przejrzystość okularów i zabezpiecza przed pojawianiem się na ich powierzchni złudzeń: mgiełek, odbić i refleksów. Ciekawostka: na okularach bez powłoki antyrefleksyjnej można zobaczyć odbicie swojego oka!

Powłoki hydrofobowe, oleofobowe, antystatyczne – zabezpieczają przed osiadaniem brudu na powierzchni okularów, dzięki czemu poprawiają jakość widzenia i zapobiegają powstawaniu przeszkadzających plam na okularach. Są to powłoki integralne z wielowarstwowym antyrefleksem.

Filtr światła niebieskiego – to rozwiązanie sprawdzi się idealnie dla osób spędzających przed monitorami urządzeń elektronicznych oraz w sztucznym oświetleniu więcej niż 3 godziny dziennie. Soczewka z takim filtrem wycina nadwyżkę światła niebieskiego, które w nadmiernej ilości powoduje pieczenie i bóle oczu, zaczerwienie, zmęczenie, a co za tym idzie zmniejszenie wydajności pracownika. Uwaga, soczewki te zmieniają odbiór barw, dlatego nie są zalecane dla osób, pracujących z kolorami, np. grafików. Więcej o soczewkach Blue Control opowiadamy w naszym wpisie.

Podsumowanie

Opinie na temat okularów do pracy biurowej są zgodne – jest to inwestycja, która dla wielu osób okazuje się być konieczna. Dzięki takiemu rozwiązaniu poprawimy ostrość wzroku, komfort widzenia na każdą odległość, ale również zadbamy o swój kręgosłup, prawidłową postawę ciała. Istotne jest jednak, aby ich zakup odbył się w zaufanym i profesjonalnym salonie optycznym, gdzie obsłużeni będziemy przed doświadczonego optyka, a badanie wzroku przeprowadzi wykwalifikowany optometrysta, który pozna nasze potrzeby wzrokowe na podstawie dokładnego wywiadu oraz szeregu specjalnych testów.

Koszt okularów biurowych jest nieco wyższy niż standardowych okularów, jednak jest to rozwiązanie zdrowsze dla naszego wzroku oraz komfortu widzenia w miejscu pracy.