Wczytuję dane...

Jak wybrać bezpieczne okulary do jazdy?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre modele okularów przeciwsłonecznych nie nadają się do noszenia podczas jazdy samochodem. Ich założenie może wpłynąć na pogorszenie widoczności, poziomu kontrastu kolorystycznego, a także na wzmocnienie efektu rozbłysków, który powstaje między innymi w wyniku odbicia promieni słonecznych od karoserii lub świateł od mokrej jezdni.

Niniejszy przewodnik omawia te i wszystkie inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru okularów przeciwsłonecznych do samochodu. Jakie rozwiązania będą najlepsze i widocznie poprawią komfort jazdy? Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania okularów przeciwsłonecznych dla kierowców? Oto wskazówki dotyczące ramek i soczewek, gęstości zabarwienia oraz powłok i oznaczeń bezpieczeństwa występujących na okularach do jazdy.

Okulary do jazdy samochodem

Styl ramki – ważna cecha okularów dla kierowców

Podczas jazdy szczególnie ważne jest zachowanie widzenia peryferyjnego i właściwa ochrona przed słońcem. Ramki z dużymi soczewkami i cienkimi ramionami sprawdzają się w tym przypadku wyjątkowo dobrze, jednocześnie spełniając obie funkcje. Dlatego jako okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem doskonale sprawdzę się kultowe już okulary-pilotki spopularyzowane przez markę Ray-Ban®.

Odwiedzając salon optyczny i wybierając oprawki do jazdy, warto również zwrócić uwagę na to, czy ich nadmiernie finezyjny kształt nie wpływa negatywnie na zdolność widzenia, nie ogranicza jej i nie przyczyni się w przyszłości do spowodowania kolizji drogowej. Chociaż nie istnieją jednoznaczne wytyczne dotyczące odpowiedniego kształtu i charakteru oprawek do okularów dla kierowców, przed zakupem warto dokładnie skontrolować, czy po ich założeniu pole widzenia nie ulegnie zmniejszeniu.

Kolor soczewki w okularach do jazdy samochodem

Soczewki o różnych barwach bezpośrednio wpływają na to, ile światła widzialnego jest w stanie dotrzeć do twoich oczu. Ich kolor ma również związek ze stopniem, w jakim kierowcy widzą określone barwy i z poziomem wizualnego kontrastu. W związku z tym wybór niewłaściwych kolorowych soczewek może negatywnie wpłynąć na to, jak dobrze kierowca będzie dostrzegał mijane znaki drogowe i sygnalizację świetlną oraz na stopień wykrywania potencjalnego zagrożenia czyhającego na drodze.

Wiele badań naukowych przeprowadzanych na całym świecie wyraźnie wskazuje, że jasnozielone, różowe, czerwone i niebieskie soczewki nie powinny być montowane w okularach dla kierowców, ponieważ mogą ograniczyć ich zdolność widzenia świateł drogowych.

Zarówno w przypadku damskich, jak i męskich okularów do jazdy samochodem, zdecydowanie najlepszymi barwami soczewki przeciwsłonecznej są: szary i jasnozielony G15 najczęściej występujący w okularach marki Ray-Ban®. Wynika to z ich neutralności kolorystycznej, która z kolei nie wpływa na zmianę wyglądu kolorów podczas noszenia szkieł.

Okulary do jazdy samochodem
okulary przeciwsłoneczne dla kierowców

Okulary polaryzacyjne do jazdy samochodem

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są dziś wyjątkowo popularnym wyborem dla kierowców, ponieważ widocznie zmniejszają olśnienie spowodowane odbijaniem się światła od mokrych powierzchni. Soczewki z polaryzacją są również idealnym rozwiązaniem do jazdy w warunkach mglistych, ponieważ ułatwiają i wyostrzają widzenie szczegółów.

Zarówno oprawki okularów polaryzacyjnych męskich, jak i damskich występują dziś w wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu bez trudu można dobrać parę, która doskonale wpisze się w nasze upodobania, styl i charakter. Decydując się na powłokę polaryzacyjną do jazdy, możemy mieć pewność, że nawet wielogodzinna podróż w zmiennych warunkach atmosferycznych przebiegnie bezpiecznie, a nasze oczy nie będą nadmiernie narażone na zmęczenie.

Okulary do jazdy nocą

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez kierowców podróżujących w godzinach nocnych są specjalne filtry na soczewki Blue Blocker. Ich obecność poprawia komfort jazdy, chroniąc oczy na przykład przed zgubnym wpływem rażącego światła reflektorów nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów. Okulary do jazdy nocą z funkcją Blue Blocker to również świetna propozycja dla kierujących pojazdami podczas nocnego, rzęsistego deszczu. Oprócz tego w ofercie Aurum Optics dostępne są podobne i nowsze rozwiązania w zakresie soczewek dla kierowców firm Hoya oraz Seiko (Seiko Drive RCC), które są zamiennikami dla Blue Blocker.

Okulary do jazdy samochodem

Okulary dla kierowców z antyrefleksem

Wybór okularów przeciwsłonecznych z określonymi powłokami na soczewkach niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim, dodatkowe warstwy mogą pomóc w zapewnieniu kierowcy wizualnej klarowności podczas jazdy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okularów do jazdy nocą, kiedy widoczność jest ograniczona. Co więcej, powłoki na soczewkach to także sposób na ochronę okularów przed najczęstszymi uszkodzeniami, takimi jak zarysowania i pęknięcia.

Wysoki stopień wypolerowania soczewki, który zapewnia jej gładkie wykończenie, jednocześnie niesie ze sobą ryzyko odbicia nawet do 10% uderzającego w nie światła. Wartość ta zmniejsza się z chwilą, gdy na tradycyjne szkła nałożona zostanie powłoka antyrefleksyjna. Jej brak nie tylko obniża komfort jazdy, ale również negatywnie wpływa na szybkość reakcji. Mniejsza ilość światła docierającego do wnętrza oka, a w rezultacie ograniczona widoczność i obecność refleksów, rozpraszają nawet najbardziej doświadczonych kierowców.

Powłoka antyrefleksyjna jest zatem jednym z najważniejszych uszlachetnień okularów do jazdy samochodem. Z pewnością docenią ją wszyscy, którzy będą mieli okazję przymierzyć właśnie taki model okularów dla kierowców. Dodatkową zaletą soczewek z antyrefleksem jest też ich wzmożona odporność na osiadanie wody i tłuszczu. Takie rozwiązanie pomaga więc również utrzymać okulary w czystości.

Okulary UVA i UVB – ochrona przed słońcem

Nie bez znaczenia jest również obecność powłoki chroniącej oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych modeli, również damskie i męskie okulary do jazdy samochodem są dziś w zdecydowanej większości wyposażone w filtry chroniące przed działaniem światła słonecznego. Ma to wpływ nie tylko na komfort jazdy i bezpieczeństwo, ale również na stan zdrowia oczu kierowców.

Niektórzy producenci okularów mają własne, samodzielnie opatentowane powłoki przeciwodblaskowe, w które wyposażają produkowane okulary przeciwsłoneczne dla kierowców. Osobom zastanawiającym się nad wyborem najlepszego modelu okularów do jazdy, zdecydowanie zaleca się również zakup soczewek z powłoką zapobiegającą zadrapaniom. Nie każdy wie, że pojawiające się na szkłach na skutek użytkowania rysy mogą być bardziej rozpraszające, niż mogłoby się wydawać!

Okulary do jazdy samochodem

Kategorie filtrów UV – dobierz soczewki do warunków jazdy

Wybierając idealne okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem, powinno wziąć się również pod uwagę poziom zaciemnienia soczewek. Zabarwienie szkieł naszych okularów ma bezpośredni związek z ich przepuszczalnością światła. W związku z tym nie wszystkie modele soczewek nadadzą się do prowadzenia pojazdów – najciemniejsze spośród nich utrudniają widzenie oraz mogą ograniczyć zdolność kierowców do reagowania na sytuację na drodze. Zgodnie ze standardami producenckimi, soczewki okularów przeciwsłonecznych dzielą się na 5 kategorii:


  • Kategoria 0 – soczewki tej kategorii przepuszczają od 80 do 100% światła, chronią przed słońcem w bardzo niewielkim stopniu i jako jedyne dopuszczalne są podczas jazdy nocnej;
  • Kategoria 1 – soczewki przepuszczające od 43 do 80% światła słonecznego, stanowią idealne rozwiązanie na pochmurne dni oraz mogą być wykorzystywane podczas prowadzenia pojazdów;
  • Kategoria 2 – soczewki najczęściej stosowane w okularach przeciwsłonecznych do jazdy samochodem, przepuszczają od 18 do 43% światła, dzięki czemu gwarantują zarówno dobrą widoczność, jak i ochronę przed słońcem;
  • Kategoria 3 – soczewki najczęściej wykorzystywane w okularach przeciwsłonecznych, mają uniwersalny charakter i przepuszczają jedynie od 8 do 18% światła, dzięki czemu oferują wysokiej jakości ochronę podczas słonecznych dni, dopuszczalne podczas jazdy samochodem;
  • Kategoria 4 – najciemniejsze spośród soczewek przeciwsłonecznych, przepuszczają tylko od 3 do 8% światła, przez co w wysokim stopniu wpływają na widoczność, nie mogą być wykorzystywane do jazdy samochodem.

Kategorię okularów przeciwsłonecznych sprawdzić można na wewnętrznej stronie zausznika. W większości przypadków jej numer pojawi się obok oznaczenia CE oznaczającego zgodność ze standardami optycznymi wytyczonymi przez Unię Europejską.

Okulary fotochromowe dla kierowców – rozwiązanie idealne

Dziś na rynku dostępne są okulary dla kierowców wyposażone w specjalne soczewki fotochromowe. Ich działanie pozwala na zaciemnianie szkieł podczas ekspozycji na światło słoneczne oraz na powrót do wersji przeźroczystej w sytuacji, gdy użytkownik znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym. Zmiana koloru soczewki wynika z obecności promieni UV, które w naturalnym środowisku przenikają przez chmury. Automatyczne dostosowanie poziomu zaciemnienia soczewek do warunków atmosferycznych sprawia, że kierowca może pozwolić sobie na noszenie jednej pary okularów bez względu na pogodę. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale również wyjątkowo ekonomiczne, dlatego warto rozważyć je, wybierając okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem.